Menu
WomanOnly
Bylinky

Vlčí mák je i léčivka a symbol válečných veteránů. Co takhle květy naložené v cukru proti kašli?

Nádherné vlčí máky zdobí červnové louky a okolí cest. Bývají však nejen pastvou pro oči, ale můžete je využít i jako léčivku. Vlčí mák je také symbolem válečných veteránů, kteří slaví svůj den 11. listopadu a rovněž i název spolku, jenž všem veteránům pomáhá.

Kdy kvetou vlčí máky

Mák vlčí (Papaver rhoeas) je jednoletka z čeledi makovitých rostlin, která se může pyšnit svou nezaměnitelnou krásou. Rudé květy vlčích máků nám připomínají například i oblíbený večerníček O makové panence a motýlu Emanuelovi. Rostlina se vyskytuje po celém světě a roste nejvíce v teplejších oblastech v okolí polních cest, na rumištích, některých loukách a polích. Kvete od května až do začátku podzimu. Plodem je stejně jako u máku setého (Papaver somniferum) makovice s tisíci semeny.

Andělika je andělská bylinka, která chránila před morem i jedem. S čím nám pomůže dnes?

Mák vlčí k vylepšení čajové směsi proti kašli

Vlčí máky se moc nehodí jako okrasné květiny do vázy, protože jejich nádherné květy snadno opadají. Lépe si je užijeme, když je necháme rozkvetlé na místě, kde vyrostly. Pokud bychom si chtěli vylepšit vlastnoručně sbírané bylinné směsi nebo vyzkoušet něco nového, můžeme si nasbírat okvětní lístky vlčích máků a velice opatrně je nasušit, protože jsou náchylné k zapaření. Přidat je lze do sirupů a čajových směsí proti kašli nebo na uklidnění a pro dobrý spánek. Květy vlčího máku mají hořkou a škrablavou chuť. Skladovat se musí v suchu a temnu v dobře uzavřeném papírovém sáčku nebo nádobě.

Co obsahují vlčí máky?

Vlčí mák obsahuje alkaloidy, například rhoeadin a isorhoeadin, allokryptopin, berberin, koptisin, papaverin, protopin, roemerin, sinaktin a další. Dále antokyanová barviva cyanin a merocyanin, slizovité látky, cukry, třísloviny a další. Usnadňuje vykašlávání a zmírňuje dráždění ke kašli, celkově uklidňuje.

Co má bylinka jablečník společného s jablky a s čím nám pomůže?

Mák setý a jeho nebezpečí

Mák setý pochází z Orientu. Semínka máku jsou nám dobře známý mák, který používáme v kuchyni a který neobsahuje žádné alkaloidy. Nezralá zaschlá mléčná šťáva z makovic se nazývá opium, z celého plodu se získávají alkaloidy, které se využívají v lékařství. Opium a makovina obsahují především morfin, kodein, papaverin, narkotin, thebain a další alkaloidy. Tyto látky se kdysi běžně používaly proti silnému kašli, k utlumení křečí hladkého svalstva, při astmatických záchvatech, nebo na uklidnění a na spaní. Díky silnému narkotickému účinku dnes jejich užívání podléhá přísným pravidlům a jsou považovány za návykové drogy.

Vlčí mák podle Matthioliho herbáře

Matthioli odvar z makovic vlčího máku doporučuje na spaní, a to svaření pěti nebo šesti makovic ve víně. Stejný účinek prý má i šátek namočený v odvaru z makovic. Utlučené makové semínko s medem žene stolici, pálená voda z vlčího máku je dobrá proto zimnici, pro dobrý spánek nebo ke kloktání a výplachu úst při zánětech. V některých krajích se také pojídalo tepelně upravené mladé listí máku, třeba jako zelí. Skvělým tipem jsou také květy v cukru, podobně třeba jako květy růží, a to proti kašli. Ty jsou vhodné i pro děti.

Které bylinky sbírat v květnu? Příroda nabízí suroviny do salátu i na léčivé čaje

Vlčí máky a Den válečných veteránů

11. listopadu se slaví Den válečných veteránů, jehož symbolem je právě květ vlčího máku, a to především na počest vojáků, kteří padli v 1. světové válce. Podnět k tomu dal kanadský chirurg a voják John McCrae, který napsal báseň V polích flanderských z roku 1915, v níž vyjádřil smutek nad padlými vojáky. Český spolek nazvaný Vlčí máky působí od roku 2014 a je to neziskové spojení dobrovolníků, kteří pomáhají válečným veteránům, jež se zúčastnili zahraničních misí, anebo i mnohým dalších vojákům, policistům, hasičům, celníkům nebo vězeňským strážným. Poskytuje sociální, právní či finanční pomoc nebo pomoc při hledání civilního zaměstnání.

Zdroje: Naše rostliny v lékařství, Korbelář a Endris, bylinkopedie.cz, wikipedie, Matthioliho herbář

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vlčí mák je i léčivka a symbol válečných veteránů. Co takhle květy naložené v cukru proti kašli?