Menu
WomanOnly
Bylinky

Vrbovka neléčí jen prostatu. Kde roste a proč po ní sáhnout?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

28. 10. 2021

Vrbovka malokvětá je známá léčivka pro pány na prostatu. Málokdo ale ví, jak ji bezpečně poznat ve volné přírodě, jaké další léčivé druhy vrbovky existují a jaké účinky vrbovka vlastně má.

Vrbovka malokvětá a kde roste

Vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum) je poměrně vysoká rostlina s drobnými růžovofialovými kvítky, která roste v okolí vodních toků ve volné přírodě. Vrbovka kvete od června do září, kdy se také sbírá její kvetoucí nať. Rostlina se vyskytuje na většině území Evropy, ale i Asie, Ameriky a Afriky. Dá se najít i ve větších nadmořských výškách, v okolí vlhkých lesních cest nebo v okolí potoků a řek. Vrbovka má ráda spíše stinná a vlhká místa a dusičnaté půdy. Patří mezi pupalkovité rostliny.

Pupalka na atopický ekzém i napětí v prsou. Pomůže i vyvolat porod?

Vrbovka a její druhy

Existuje spousta druhů vrbovek. U nás se často vyskytuje vrbovka žláznatá neboli brvitá, vrbovka rozmarýnolistá, vrbovka malokvětá, vrbka úzkolistá, vrbovka horská, vrbovka chlupatá a mnohé další.

Vrbovka – sběr

Vrbovku si tedy na zahrádce asi zrovna nevypěstujete. Pokud byste si chtěli vrbovku nasbírat, zjistěte, kde v okolí roste a zaměřte se na okolí řek a lesních potoků. Sběr vrbovky malokvěté se ale obecně vůbec nedoporučuje, protože vrbovku malokvětou má někdy problém od ostatních velmi podobných vrbovek rozeznat i botanik. Navíc při laickém sběru vrbovky například hrozí záměna s vrbovkou chlupatou, která obsahuje toxické látky a její vnitřní použití se vůbec nedoporučuje.

Vrbovku ale můžete samozřejmě koupit v lékárnách, bylinkářstvích a zdravých výživách, a to v podobě vrbovkového čaje, sušené sypané byliny nebo třeba tinktury z vrbovky. Vrbovka se díky svým účinkům často nachází v urologických čajových směsích.

Jak léčit zánět močových cest doma bez antibiotik. Na co nezapomenout!

Vrbovka malokvětá – účinky

Vrbovka se používá samostatně i v kombinaci s jinými bylinkami. Obsahuje flavonoidy (quercetin a další), lektiny, taniny, třísloviny, steroly a další látky. Tyto látky rovněž obsahuje vrbka úzkolistá (Epilobium angustifolium), která má i podobné účinky jako vrbovka malokvětá a je v ní hodně vitamínů, minerálů i dalších cenných látek.

Vrbovka malokvětá má protizánětlivé účinky, je výborná na všechny potíže s prostatou u pánů ve starším věku (snižuje riziko vzniku zánětů prostaty nebo nádorů prostaty), léčí veškeré urologické problémy u mužů i žen, zmírňuje menstruační bolesti a projevy menopauzy, upravuje sexuální funkce, čistí krev a zevně podporuje hojení ran a pomáhá i při potížích s hemoroidy.

Jaký je rozdíl mezi vrbovkou malokvětou a vrbovkou úzkolistou?

Vrbovka malokvětá a vrbka úzkolistá, které se nesprávně říká vrbovka, vypadají velice podobně a mají i stejné účinné látky. Rozdíl je spíše v jejich použití, zatímco vrbovka se používá nejvíce k léčbě prostaty a močových cest, vrbka zase na úzkost, nespavost a psychické problémy. Vrbka také roste i na sušších místech, bývá větší, mívá větší květy a obsahuje spoustu dalších cenných látek, například i vitamíny a minerály.

Pokud tedy zaměníte vrbovku malokvětou s vrbkou úzkolistou, vůbec nic se neděje. Vrbka má rovněž silně protizánětlivé účinky, zevně se používá k hojení ran, také účinkuje na prostatu a, jak již bylo zmíněno, na psychiku. V podstatě by se dalo jednoduše říci, že vrbovka malokvětá je určena více pro muže a vrbka úzkolistá pro ženy.

Prevence zánětu močových cest. Zkuste tyto osvědčené čaje

Ivanův čaj z vrbky úzkolisté

Z vrbky úzkolisté si naši předkové odpradávna připravovali náhražku klasického černého čaje. Listy vrbky se fermentovaly a poté popíjely jako klasický čaj. Dodnes se tento způsob přípravy čaje využívá v oblastech Ukrajiny, Estonska a Ruska. Tento čaj se nazývá Ivanův čaj. Listy vrby se také dávají do salátu a konzumují syrové.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vrbovka neléčí jen prostatu. Kde roste a proč po ní sáhnout?