×
WomanOnly

Vrbovka neléčí jen prostatu. Kde roste a proč po ní sáhnout?

Vrbovka
Zdroj: Shutterstock

Vrbovka malokvětá je známá léčivka pro pány na prostatu. Málokdo ale ví, jak ji bezpečně poznat ve volné přírodě, jaké další léčivé druhy vrbovky existují a jaké účinky vrbovka vlastně má.

Vrbovka malokvětá a kde roste

Vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum) je poměrně vysoká rostlina s drobnými růžovofialovými kvítky, která roste v okolí vodních toků ve volné přírodě. Vrbovka kvete od června do září, kdy se také sbírá její kvetoucí nať. Rostlina se vyskytuje na většině území Evropy, ale i Asie, Ameriky a Afriky. Dá se najít i ve větších nadmořských výškách, v okolí vlhkých lesních cest nebo v okolí potoků a řek. Vrbovka má ráda spíše stinná a vlhká místa a dusičnaté půdy. Patří mezi pupalkovité rostliny.

Panická ataka útočí bez varování. Příčinou jsou často potlačované emoce

Vrbovka a její druhy

Existuje spousta druhů vrbovek. U nás se často vyskytuje vrbovka žláznatá neboli brvitá, vrbovka rozmarýnolistá, vrbovka malokvětá, vrbka úzkolistá, vrbovka horská, vrbovka chlupatá a mnohé další.

Vrbovka – sběr

Vrbovku si tedy na zahrádce asi zrovna nevypěstujete. Pokud byste si chtěli vrbovku nasbírat, zjistěte, kde v okolí roste a zaměřte se na okolí řek a lesních potoků. Sběr vrbovky malokvěté se ale obecně vůbec nedoporučuje, protože vrbovku malokvětou má někdy problém od ostatních velmi podobných vrbovek rozeznat i botanik. Navíc při laickém sběru vrbovky například hrozí záměna s vrbovkou chlupatou, která obsahuje toxické látky a její vnitřní použití se vůbec nedoporučuje.

Vrbovku ale můžete samozřejmě koupit v lékárnách, bylinkářstvích a zdravých výživách, a to v podobě vrbovkového čaje, sušené sypané byliny nebo třeba tinktury z vrbovky. Vrbovka se díky svým účinkům často nachází v urologických čajových směsích.

Záněty močových cest. Příčin je dost i v parném počasí!

Vrbovka malokvětá – účinky

Vrbovka se používá samostatně i v kombinaci s jinými bylinkami. Obsahuje flavonoidy (quercetin a další), lektiny, taniny, třísloviny, steroly a další látky. Tyto látky rovněž obsahuje vrbka úzkolistá (Epilobium angustifolium), která má i podobné účinky jako vrbovka malokvětá a je v ní hodně vitamínů, minerálů i dalších cenných látek.

Vrbovka malokvětá má protizánětlivé účinky, je výborná na všechny potíže s prostatou u pánů ve starším věku (snižuje riziko vzniku zánětů prostaty nebo nádorů prostaty), léčí veškeré urologické problémy u mužů i žen, zmírňuje menstruační bolesti a projevy menopauzy, upravuje sexuální funkce, čistí krev a zevně podporuje hojení ran a pomáhá i při potížích s hemoroidy.

Jaký je rozdíl mezi vrbovkou malokvětou a vrbovkou úzkolistou?

Vrbovka malokvětá a vrbka úzkolistá, které se nesprávně říká vrbovka, vypadají velice podobně a mají i stejné účinné látky. Rozdíl je spíše v jejich použití, zatímco vrbovka se používá nejvíce k léčbě prostaty a močových cest, vrbka zase na úzkost, nespavost a psychické problémy. Vrbka také roste i na sušších místech, bývá větší, mívá větší květy a obsahuje spoustu dalších cenných látek, například i vitamíny a minerály.

Pokud tedy zaměníte vrbovku malokvětou s vrbkou úzkolistou, vůbec nic se neděje. Vrbka má rovněž silně protizánětlivé účinky, zevně se používá k hojení ran, také účinkuje na prostatu a, jak již bylo zmíněno, na psychiku. V podstatě by se dalo jednoduše říci, že vrbovka malokvětá je určena více pro muže a vrbka úzkolistá pro ženy.

Záněty močových cest. Příčin je dost i v parném počasí!

Ivanův čaj z vrbky úzkolisté

Z vrbky úzkolisté si naši předkové odpradávna připravovali náhražku klasického černého čaje. Listy vrbky se fermentovaly a poté popíjely jako klasický čaj. Dodnes se tento způsob přípravy čaje využívá v oblastech Ukrajiny, Estonska a Ruska. Tento čaj se nazývá Ivanův čaj. Listy vrby se také dávají do salátu a konzumují syrové.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*