Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Watsu masáže podpoří fyzické i psychické zdraví. S čím vším pomohou?

Trápí vás bolesti zad, poruchy spánku nebo nadměrný stres? Úlevu mohou přinést tzv. Watsu masáže, které napomáhají k uvolnění svalů, odstranění různých druhů bolesti i zklidnění mysli. Jak Watsu masáže probíhají, pro koho jsou vhodné a co o jejich účincích vypovídá dosavadní výzkum?

Spojení prvků masáže, protahovacích technik a akupresury

Watsu masáže jsou formou vodní terapie. Jejich cílem je spuštění samoléčebných procesů pomocí fyzické i psychické relaxace, protahování a stlačování akupresurních bodů. V rámci Watsu terapie tedy dochází ke spojení masáže, protahovacích technik a akupresury.

Název pochází ze slov water a shiatsu. Shiatsu představuje tradiční japonskou masáž, která uvolňuje pomocí akupresury. Termín shiatsu lze z japonštiny přeložit jako „stlačování prsty“.

Terapii v podobě Watsu masáží vyvinul v roce 1980 masážní terapeut Harold Dull. Zjistil, že svaly se lépe uvolní ve vodě, respektive že techniky shiatsu jsou ve vodě efektivnější.

Jak na masáž nohou a jak se vyznat v reflexních ploškách?

Jak Watsu masáže probíhají?

Nejčastěji se Watsu masáže praktikují v bazénu s vodou o teplotě 34 až 35 ºC. Mohou být pomalé i dynamičtější, zároveň se může, ale nemusí pustit relaxační hudba. Probíhají v těsném kontaktu s terapeutem, který klienta přidržuje pod hlavou a koleny a opatrně s ním pohybuje po vodní hladině. Pohyby mohou zahrnovat pomalé otáčení kolem dokola, protahování, pohupování apod. Součástí terapie je i stlačování a masírování akupresurních bodů.

Klient se jen položí na hladinu a aktivně nevykonává žádné pohyby. Na nohy nebo ruce je možné umístit plovací pomůcky, které nadnášejí. Terapie trvá zhruba 45 minut až 1 hodinu.

Po terapii se doporučuje pokud možno odpočívat, popřípadě se alespoň vyvarovat náročných fyzických aktivit.

Pro koho je Watsu terapie vhodná a jaké má účinky?

Cílem Watsu masáží je ulevit od napětí a bolesti, která může mít různé příčiny, a zklidnit mysl klienta, což posléze přispívá k celkovému zdraví.

Podle portálu HealthLine vám Watsu masáž může pomoci v případě, že trpíte:

 • svalovým napětím
 • bolestí v křížové oblasti
 • bolestmi spojenými s těhotenstvím
 • fybromyalgií
 • jinými chronickými bolestmi
 • nadměrným stresem
 • úzkostmi
 • depresí
 • posttraumatickou stresovou poruchou
 • poruchami spánku
 • neurologickým onemocněním
 • poraněním míchy

Watsu terapii mohou podstoupit i děti od kojeneckého věku, těhotné ženy a senioři. Nastávající maminky a starší lidé se zdravotními problémy by se však před tím měli poradit s lékařem.

Z terapie Watsu nemusí mít strach ani ti, kteří neumí plavat nebo jsou obézní a bojí se, že je terapeut neunese. Voda do značné míry nadnáší, bazény navíc bývají mělké a klient může použít plovací pomůcky, které se připínají na ruce a nohy.

Tradiční čínská medicína využívá přirozenost protikladů. Když se tělo nachladí, má se zahřát

Pro koho jsou Watsu masáže nevhodné?

Lidem, kteří trpí níže zmíněnými nemocemi a zdravotními problémy, nejsou Watsu masáže doporučovány. Rovněž je potřeba počítat s tím, že klient je během terapie v úzkém tělesném kontaktu s terapeutem, což nemusí být každému příjemné.

Watsu masáže nejsou vhodné pro osoby s:

 • epilepsií
 • závažnými srdečními chorobami
 • otevřenými ranami
 • zvýšenou tělesnou teplotou
 • potížemi s močovým ústrojím
 • kožními infekcemi

O případných zdravotních problémech je vždy vhodné terapeuta informovat. Platí to zejména v případě osteoporózy a problémů s páteří či rovnováhou.

Co o účincích Watsu masáží říkají odborné studie?

Ačkoliv se Watsu masáže praktikují více jak 40 let, bylo provedeno jen relativně málo odborných studií. Dosavadní výsledky však poukazují na to, že pravděpodobně mají pozitivní vliv na fyzický i psychický stav člověka.

Například studie z roku 2015 se zabývala účinky Watsu masáží na ženy ve třetím trimestru těhotenství. Výsledky ukázaly, že terapie měla pozitivní vliv na náladu participantek, snížila hladinu stresu a ulevila od bolesti.

Pozitivní účinky Watsu dokládá také studie z roku 2019. U pacientů s juvenilní idiopatickou artritidou, kteří se do výzkumu zapojili, se po Watsu masážích snížila míra bolesti.

Dílčím cílem Watsu terapie je také zlepšení psychického stavu. Studie z roku 2018 zkoumala vliv Watsu terapie na přeživší vážné dopravní nehody. Žena, která se výzkumu účastnila, po terapii cítila fyzickou i psychickou úlevu.

Zdroj: healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, watsu-masaze.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Watsu masáže podpoří fyzické i psychické zdraví. S čím vším pomohou?