Menu
WomanOnly
Luxusní móda

Yves Saint Laurent: kontroverzní a nekonvenční génius módy

Yves Saint Laurent se stal ikonou houte couture, byl obdivovaným designérem a uznávaným tvůrcem trendů, ze kterých dodnes čerpá módní průmysl po celém světě. Také se ale stal vzorem pro všechny homosexuály díky tomu, že se sám netajil tím svou sexuální orientací a svým partnerem  Pierrem Bergémem, Laurentovou životní oporou.

YSL 3

Zdroj: http://www.bioscop.cz/

Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent se narodil v Alžírsku o období Francouzsko-pruské války. Tento stydlivý a křehký chlapec měl velmi svízelné dětství nejen kvůli své plachosti a introvertní povaze, ale především pro svou přiznávanou homosexualitu.

Laurent už od útlého věku vytvářel módní návrhy a designy přehlídkových mol. Jako sedmnáctiletý mladíček se zúčastnil designérské soutěže International Wool Secretariat, kde obsadil 3. místo. Byl to pro něj velký úspěch a také impulz k tomu, aby se módě věnoval i nadále. A tak se po dokončení střední školy v Alžírsku vydal budovat svou kariéru do Paříže.

Mladík, který vyrazil Paříži dech!

V hlavním městě lásky si Laurenta okamžitě všiml tehdejší šéfredaktor světoznámého módního časopisu Vogue – Michel de Brunhoff. Byl nadšen jeho stylem a sofistikovanou prací, ale také si povšiml podobnosti s tvorbou Christiana Diora a později se zasloužil o jejich spolupráci.

Tak se Yves Saint Laurent v Paříži nestihl ani porozhlédnout a už byl zaměstnancem nejprestižnější módní firmy na světě – Diora. Za nedlouho poté se stal jejich hlavním designérem a po náhlé smrti Christiana Diora dokonce firmu nějaký čas velmi úspěšně vedl.

Zdroj: http://www.bioscop.cz/

Zdroj: http://www.bioscop.cz/

Génius v depresích

Po nějaké době Laurentovi došla inspirace a začal propadat depresím, které nezmírňoval ani jeho milenec Pierrem Bergém. Vše vyvrcholilo povoláním do francouzské armády, která se účastnila Alžírské války za nezávislost. Pouze dvacet dní ve vojenském stačilo k zlomení Laurentovi křehké povahy a návrhář se dostal do péče psychiatrů. Byl podrobován nejrůznějším drogovým a elektrickým léčbám. Naštěstí mu přispěchal na pomoc Bergém, který pomohl slavné módní legendě z hlubokých depresí, dostal ho zpět do reálného světa.

Později oba milenci zakládají svou vlastní módní značku Yves Saint Laurent.

Yves Saint Laurent debutoval s kolekcí trapézových šatů, které byly inspirovány obrazy Andyho Warhola. Značka YSL se stala velmi oblíbenou hlavně díky Yvesově kreativitě, kterou vnášel do módy a diktoval tak nové trendy. Laurent mohl zanedlouho díky úspěchům otevřít další divizi výroby, začal vytvářet také kosmetiku a parfémy.

Módní guru v temném světle

Yves Saint Laurent sice překlenul období nejhlubších depresí, ale po celý život trpěl maniodepresí. Jeho šťastná období na jaře a na podzim, kdy tvořil módní umělecká díla střídaly doby, ve kterých se dostával do sklíčených stavů. Svá „temná období“ vyplňoval bujarými večírky, kde nesměl chybět alkohol a nejrůznější drogy. Nevyhnul se také početným sexuálním aférám, muži v Paříži ho zkrátka zbožňovali.

Je to již šest let, co Yves Saint Laurent zemřel, ale stále je a bude jedním z nejuznávanějších módních návrhářů historie. Někteří zasvěcení lidé tvrdí, že je to poslední opravdový návrhář haute couture, možná byl dokonce jediným tvůrcem vysoké módy v celé historii. Ostatně, můžete posoudit sami.

Zdroj: http://www.bioscop.cz/

Zdroj: http://www.bioscop.cz/

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Yves Saint Laurent: kontroverzní a nekonvenční génius módy