Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Za dlouhodobou únavou často stojí chudokrevnost. Koho postihuje nejčastěji?

Petr Gorás

Petr Gorás

31. 3. 2022

Chudokrevnost (odborně anémie) znamená jednoduše stav, kdy je krev chudá na červené krvinky. Nedostatečný přenos kyslíku v těle má pak za následek především dlouhodobou únavu a vyčerpání. Jaké jsou další příznaky chudokrevnosti? Proč postihuje častěji ženy a vegany? A jak chudokrevnosti předcházet?

Co je chudokrevnost

Krev má v lidském těle mnoho důležitých funkcí, přičemž tou nejdůležitější je přenos kyslíku z plic do zbytku těla. To mají na starosti červené krvinky, které tvoří necelou polovinu obsahu krve. Tu druhou polovinu pak dotváří zejména krevní plazma, v menší míře pak i bílé krvinky a krevní destičky. Chudokrevnost pak značí stav, kdy je tento poměr z nějakého důvodu narušen.

Plody moruše pomáhají při chudokrevnosti či vysokém cholesterolu. Obsahují hodně proteinů a železa

Příčiny chudokrevnosti

Tělo si červené krvinky vytváří v kostní dřeni a potřebuje k tomu určité minerály a vitamíny – především železo, kyselinu listovou (neboli vitamín B9) a vitamín B12. Pokud dojde k chudokrevnosti, často je problém buď s nedostatečným příjmem těchto látek, nebo s kostní dření – i z toho důvodu je mimochodem velice důležité její dárcovství. Příčin a druhů chudokrevnosti jsou však desítky až stovky, od docela běžných, až po zcela vzácné druhy. Podívejme se na ty nejběžnější.

O dlouhodobé ztrátě krve ani nemusíte vědět

Jednou z častých příčin chudokrevnosti je ztráta krve. Nemusí se přitom jednat jen o nějaké těžké pořezání, kdy ztratíte celý kyblík krve. U žen může jít o velmi silnou periodu (tzv. menometrotragie), u obou pohlaví zase třeba o skryté vnitřní krvácení, zejména v souvislosti s poruchami trávícího ústrojí (okultní krvácení do stolice). Tělo pak nestačí vytvářet a doplňovat nové červené krvinky a dochází tak k chudokrevnosti.

Hypoxie, aneb když tělo trpí nedostatkem kyslíku. Jaké jsou varovné příznaky?

Nutriční chudokrevností jsou ohroženi zejména vegani a těhotné ženy

Zadruhé může být příčinou nedostatečná tvorba červených krvinek. Problém může spočívat v kostní dřeni, ve které se červené krvinky tvoří. K poškození může dojít vlivem některých léků, infekcí a zejména pak u otravy olovem. Častější příčinou je ale nedostatek vitamínů a minerálů, které stojí za tvorbou krvinek. Jelikož se B12 nachází pouze v živočišných potravinách, patří chudokrevnost mezi časté problémy u veganů, kteří si jeho přísun nepohlídají.

Častá je také anémie u těhotných žen, zvlášť pokud žena podstupuje dvě těhotenství brzy po sobě. neboť těhotenství spotřebovává velké množství železa. Neodhalená chudokrevnost v těhotenství může mít za následek předčasný (a rizikovější) porod i nízkou váhu novorozence.

Chudokrevnost jako vedlejší příznak jiných nemocí

Kromě veganů, vegetariánů a žen jsou ohroženou skupinu i starší lidé. K chudokrevnosti totiž často dochází následkem již existujících zdravotních potíží. Tam patří zejména poruchy ledvin, Crohnova choroba, některé typy rakoviny, revmatoidní artritida i různá další autoimunitní onemocnění.

U dětí se zase chudokrevnost vyskytuje – pomineme-li teď nedostatečnou výživu – zejména při předčasném narození, případně vlivem různých dlouhodobých nemocí. Například při poruchách ledvin nebo u leukémie. Následkem chudokrevnosti u dětí a dospívajících pak může být zejména problém s tělesným růstem.

Příznaky chudokrevnosti

Jelikož je hlavní a nejdůležitější funkcí červených krvinek roznášet do těla kyslík, projevuje se chudokrevnost nedostatečným okysličováním svalů a orgánů. To má za následek především celkovou únavu a slabost. Mezi další možné projevy chudokrevnosti pak patří:

  • studené ruce a nohy
  • bledá kůže
  • dýchavičnost
  • zvýšený či nepravidelný tep
  • závratě a motání hlavy
  • pocit na omdlení
  • bolesti hlavy
  • hučení v uších

Jedná se samozřejmě o velice obecné symptomy, které mohou být způsobeny celou řadou jiných zdravotních potíží. Pro laika tak chudokrevnost není něčím, co by sám dokázal stoprocentně rozeznat. Pokud jste však vegany, nebo jako žena míváte velice silnou menstruaci, nabízí se chudokrevnost jako poměrně pravděpodobné vysvětlení dlouhodobé únavy. V každém případě se však chudokrevnost nesmí podceňovat, neboť její neléčení může mít vážné následky.  V případě podezření je tak nezbytná návštěva lékaře.

10 tipů jak na únavu pomocí stravy. Jaké jsou nejčastější příčiny toho, že jsme bez energie?

Vyšetření chudokrevnosti

Diagnózu chudokrevnosti může stanovit praktický či dětský lékař a ve většině případů pak už není potřeba navštěvovat nějaké specializované pracoviště. Nejpřesnější diagnózu chudokrevnosti samozřejmě poskytne rozbor krve. Zjišťuje se počet červených krvinek, hladina hemoglobinu, hladina železa i několik dalších faktorů. Vedle toho se bude lékař zajímat o životosprávu, výskyt chudokrevnosti v rodině, případné onemocnění jater a ledvin, užívané léky a tak podobně. Většinou to stačí k určení diagnózy, a tedy i vhodné léčby. Druhů chudokrevnosti je totiž mnoho a každý z nich si žádá odlišný přístup – někdy stačí předepsat pilulky železa, jindy je zase nutné přistoupit k transfúzi krve či transplantaci kostní dřeně.

Jak předcházet chudokrevnosti

Abyste se vyhnuli nejčastějším formám chudokrevnosti, je vhodné si pohlídat příjem látek důležitých pro krvetvorbu. Braní výživových doplňků je jedna možnost, ale proč jí nepodpořit už samotným jídelníčkem? Podívejme se na potraviny s vysokým obsahem železa a dalších vitamínů:

Železo se v přirozeném stavu nachází především v červeném mase a játrech.  V určitém množství je ale i v běžných obilninách, ořeších a semínkách, v červených fazolích a obecně v různých červeně či fialově zbarvených druzích ovoce (zejména pak sušené švestky). A jak jsme všichni slýchali již od dětství, dobrým zdrojem železa je i špenát. Ale pozor, ovoce a zelenina obsahují méně vstřebatelnou formu železa, takže se nespoléhejte jen na ně.  Na druhou stranu ale osahují i vitamin C, který je pro vstřebání železa nezbytný.

Kyselina listová (vitamin B9) se – nijak překvapivě – nachází zejména v listové zelenině. Vedle toho je však i v každé jiné zeleně zbarvené zelenině (brokolice, hrášek), v ořeších, v celozrnných potravinách ale i v některých druzích ovoce (avokádo, pomeranč, třešně, banány).

Vitamin B12 se nachází ve většině živočišných potravin (maso, vejce i mléko) a jeho nedostatek hrozí jen v ojedinělých případech. Kromě případů, kdy tělo nedokáže tento vitamín přijmout, se jedná zejména o vegany, kteří jej nepřijímají v doplňcích stravy.

 

Zdroje: hematology.org, webmd.com, mayoclinic.org, healthline.com, internimedicina.cz, ordinace.cz

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Za dlouhodobou únavou často stojí chudokrevnost. Koho postihuje nejčastěji?