×
WomanOnly

Hypoxie, aneb když tělo trpí nedostatkem kyslíku. Jaké jsou varovné příznaky?

Hypoxie
Zdroj: Shutterstock

Hypoxie je velice nebezpečný stav, kdy se našim tkáním nedostává dostatek kyslíku. Může tak nastat především při onemocněních a problémech s krví, srdcem nebo plícemi. Jaké jsou její příznaky a jaká je prevence?

Hypoxemie a hypoxie

Tyto dva navzájem podobné pojmy označují v podstatě spřízněné jevy. Hypoxemie je stav, kdy je hladina kyslíku v krvi nižší, než by měla být (jako hranice se udává cca 92 % oproti běžné hladině kyslíku). Pokud nedostatkem kyslíku začnou trpět i tkáně, jedná se již o hypoxii.

Existují přitom čtyři hlavní důvody, proč k tomu dochází:

1. Krev

Problém může být se samotnou krví, respektive červenými krvinkami, jejichž úkolem je přenášet v těle kyslík.  Nedostatek červených krvinek se nazývá chudokrevnost neboli anémie, a často se pojí s nedostatkem železa v potravě, přičemž často postihuje vegany i vegetariány. V takovémto případě se stav nazývá anemická hypoxie.

Jak zamrazit houby. Zkuste tyto 2 způsoby úpravy

2. Srdce

Funkcí srdce je pumpovat krev po těle a tím zásobovat všechny tkáně kyslíkem. K této tzv. cirkulační hypoxii může dojít především kvůli velmi nízkému krevnímu tlaku nebo kvůli infarktu. Obojímu se dá do určité míry předejít – podívejte se na 8 varovných příznaků, které se objevují už měsíc před infarktem a na příčiny nízkého krevního tlaku.

3. Plíce

Hypoxie často souvisí s plícemi, jejichž úkolem je okysličovat krev. Příčin může být hned několik. Tohle jsou některé z nich:

4. Tkáně

I když je v krvi dostatek červených krvinek, plíce ji okysličují a srdce rozvádí po těle, může být nakonec problém i se samotnými tkáněmi, které z nějakého důvodu nedokážou přijmout kyslík. K tomu však spíše z důvodů otravy – kyanidem, drogami, ale i alkoholem. V takovém případě se jedná o histotoxickou hypoxii.

Příznaky hypoxie

Hypoxie je vážným stavem, který si žádá pohotovost. Po minutě bez zásobení kyslíkem totiž začíná docházet k poškození mozku. Po pěti minutách už dochází k vážnému a nevratnému poškození. Do deseti minut nastává smrt. Nedostatek kyslíku ve tkáních má následující projevy:

  • modrání či nápadné bělání kůže, především v prstech, ale i ve rtech a na jazyku
  • zmatenost, kvůli nedostatečnému zásobování mozku
  • Nadměrně rychlý tep, kterým se tělo snaží kompenzovat nedostatek kyslíku
  • Zrychlené dýchání pro větší přísun kyslíku
  • dušnost
  • sípání
  • kašel

Prevence hypoxemie

K prevenci hypoxemie patří celkově zdravá životospráva s dostatečným pohybem, pitný režimem a vyváženou stravou. Obzvláště vegani a vegetariáni by si měli dát pozor na dostatečný přísun železa a vitamínu B12, aby předešli chudokrevnosti. Mezi další rizikové faktory patří:

1/5 - (1 vote)


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*