Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Hypoxie, aneb když tělo trpí nedostatkem kyslíku. Jaké jsou varovné příznaky?

Petr Gorás

Petr Gorás

31. 12. 2021

Hypoxie je velice nebezpečný stav, kdy se našim tkáním nedostává dostatek kyslíku. Může tak nastat především při onemocněních a problémech s krví, srdcem nebo plícemi. Jaké jsou její příznaky a jaká je prevence?

Hypoxemie a hypoxie

Tyto dva navzájem podobné pojmy označují v podstatě spřízněné jevy. Hypoxemie je stav, kdy je hladina kyslíku v krvi nižší, než by měla být (jako hranice se udává cca 92 % oproti běžné hladině kyslíku). Pokud nedostatkem kyslíku začnou trpět i tkáně, jedná se již o hypoxii.

Existují přitom čtyři hlavní důvody, proč k tomu dochází:

1. Krev

Problém může být se samotnou krví, respektive červenými krvinkami, jejichž úkolem je přenášet v těle kyslík.  Nedostatek červených krvinek se nazývá chudokrevnost neboli anémie, a často se pojí s nedostatkem železa v potravě, přičemž často postihuje vegany i vegetariány. V takovémto případě se stav nazývá anemická hypoxie.

Anémie a jak se projevuje. Které potraviny obsahují nejvíce železa?

2. Srdce

Funkcí srdce je pumpovat krev po těle a tím zásobovat všechny tkáně kyslíkem. K této tzv. cirkulační hypoxii může dojít především kvůli velmi nízkému krevnímu tlaku nebo kvůli infarktu. Obojímu se dá do určité míry předejít – podívejte se na 8 varovných příznaků, které se objevují už měsíc před infarktem a na příčiny nízkého krevního tlaku.

3. Plíce

Hypoxie často souvisí s plícemi, jejichž úkolem je okysličovat krev. Příčin může být hned několik. Tohle jsou některé z nich:

4. Tkáně

I když je v krvi dostatek červených krvinek, plíce ji okysličují a srdce rozvádí po těle, může být nakonec problém i se samotnými tkáněmi, které z nějakého důvodu nedokážou přijmout kyslík. K tomu však spíše z důvodů otravy – kyanidem, drogami, ale i alkoholem. V takovém případě se jedná o histotoxickou hypoxii.

Příznaky hypoxie

Hypoxie je vážným stavem, který si žádá pohotovost. Po minutě bez zásobení kyslíkem totiž začíná docházet k poškození mozku. Po pěti minutách už dochází k vážnému a nevratnému poškození. Do deseti minut nastává smrt. Nedostatek kyslíku ve tkáních má následující projevy:

  • modrání či nápadné bělání kůže, především v prstech, ale i ve rtech a na jazyku
  • zmatenost, kvůli nedostatečnému zásobování mozku
  • Nadměrně rychlý tep, kterým se tělo snaží kompenzovat nedostatek kyslíku
  • Zrychlené dýchání pro větší přísun kyslíku
  • dušnost
  • sípání
  • kašel

Prevence hypoxemie

K prevenci hypoxemie patří celkově zdravá životospráva s dostatečným pohybem, pitný režimem a vyváženou stravou. Obzvláště vegani a vegetariáni by si měli dát pozor na dostatečný přísun železa a vitamínu B12, aby předešli chudokrevnosti. Mezi další rizikové faktory patří:

Ohodnoťte tento článek:
1,7
Právě čtete

Hypoxie, aneb když tělo trpí nedostatkem kyslíku. Jaké jsou varovné příznaky?