Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Začíná sezóna zánětů močových cest. Víte, jak ho poznat včas?

Zánět močových cest alespoň jednou v životě potká každou druhou českou ženu. Téměř čtvrtinu z nich potrápí dokonce opakovaně. Pokud byste chtěli zánět přehlížet, můžete skončit i v nemocnici.

Infekce močových cest jsou společně s respiračními onemocněními nejčastějšími infekcemi, které nás ohrožují. Začátkem jara plní urologické ordinace pacientky právě s těmito obtížemi častěji, než v jiném ročním období – začíná jarní sezóna zánětů močových cest. Každoročně se právě v těchto měsících výrazně zvyšuje počet pacientek, které musí vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Bohužel většinou přicházejí už s obtížemi, způsobenými jejich liknavostí a nezbývá než nasadit antibiotika či chemoterapeutika, aby se onemocnění zaléčilo a předešlo se tak dalším komplikacím. Mnohdy se stává, že nevinné příznaky, jako je pálení při močení, končí jako záněty ledvin v nemocnici. Lékaři pak nejčastěji nasazují antimikrobiální empirickou léčbu. Časté užívání antibiotik v případě opakujících se zánětů však vede k jejich rezistenci.

K propuknutí onemocnění stačí málo. Nejčastěji vinnou prochladnutí dochází ke snížení imunity sliznice a vzniká zánět. Příčinou jarních zánětů bývá také snížená obranyschopnost organizmu po proběhlých zimních virózách.

Prevence zánětu močových cest. Zkuste tyto osvědčené čaje

Ženy sužuje celá řada rizik, říká uroložka

Podle uroložky MUDr. Michaely Matouškové z pražského Urocentra postihuje zánět močových cest desetkrát více žen v reprodukčním věku než mužů: „Důvodů je hned několik. Ženy mají kratší močovou trubici, zhruba 3 až 4 centimetry. Vyústění se nachází kousek od poševního vchodu a konečníku a do močové trubice se tak snadnou dostanou bakterie.

Riziko vzniku zánětu močových cest zvyšuje také sexuální aktivita a nechráněný pohlavní styk. Na vině ale mohou být i chlamydiové infekce, nedostatek tekutin nebo návštěvy veřejných bazénů,“ uvedla. Do ordinace ji ročně přijdou s komplikacemi stovky pacientů.

Ve většině případů má záněty močových cest na svědomí bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje například ve střevech. Začátek infekce se projevuje pálením, řezáním, častým močením, bolestí při a po močení, únavou, občas i horečkami nebo přítomností krve v moči. V takových případech je nutné ihned vyhledat praktického lékaře nebo urologa.

Jak na zánět močových cest? 5 babských rad, které pomohou od bolesti

Infekci lze zastavit dříve, než vypukne naplno

Pokud jsou pacienti schopni rozeznat infekci již na počátku, dříve než propukne v plné síle, mohou zkusit zánět odehnat samoléčbou. Doporučují se brusinkové extrakty v kombinaci s D-manosou, jež brání přilnutí bakterií E. coli v močovém traktu, a preparáty s lyzátem Escherichia coli, který aktivuje imunitní systém organismu.

Důležité je také dodržovat dostatečný pitný režim a vyvarovat se konzumaci dráždivých pokrmů a nápojů, jako jsou ostrá, kořeněná jídla či silná káva. Vhodné je také omezit pití alkoholu a konzumaci sladkostí.

Infekcí močových cest trpí i muži. Prvotními příznaky jsou pálení a řezání při močení. Pokud se tyto obtíže projevují, je na místě navštívit urologa. Tyto projevy mohou být totiž příznakem závažnějších problémů s močovým měchýřem či prostatou, případně i začátek onkologických problémů.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Začíná sezóna zánětů močových cest. Víte, jak ho poznat včas?