Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak na zánět močových cest? 5 babských rad, které pomohou od bolesti

Anna Cajthamlová

Anna Cajthamlová

26. 9. 2014

Zánět močových cest je bolestivý, nepříjemný a většina žen si jím projde minimálně jednou za rok. Jaké metody jsou nejvhodnější při jeho léčbě?

Zánětem močových cest si podle statistik projde ročně jedna z pěti žen. Způsobuje jej celá řada příčin. Nejčastěji se hovoří o bakterii E-coli, na vině však stojí i prochladnutí, nedostatek tekutin, stres, nevhodná antikoncepce, pohlavní styk nebo nošení těsného spodního prádla.

Zánět se nevyplatí podceňovat, ačkoli se zdá, že jde o banální onemocnění. Jeho nedostatečná léčba může vést až do stádia chronického onemocnění nebo dokonce k zánětu ledvin, což je onemocnění podstatně závažnější.

Pokud vás přepadne pálení a řezání v podbřišku, chodíte často močit, máte zvýšenou teplotu, neváhejte a navštivte lékaře, který provede nezbytná vyšetření a na jejich základě předepíše vhodnou léčbu, například antibiotiky.

Kromě léků, které předepíše lékař, však existuje celá řada preventivních i léčivých návodů, jak bolesti ulevit.

Pijte, pijte, pijte

Radou číslo jedna je – dodržujte pitný režim. Pokud chodíte častěji močit, v žádném případě nepřestávejte pít. Právě naopak. Nebojte se vypít tři litry čisté vody denně. Do pitného režimu však zařaďte i bylinkové čaje. Ideální je čaj z mateřídoušky, heřmánku nebo kopřivy, které mají na močové cesty blahodárný vliv. Kávu, kolu nebo černý čaj z pitného režimu vyřaďte.

Co na opakující se záněty močových cest. Proč se problémy vrací?

Jezte brusinky

Brusinky obsahují látky, které pomáhají zbavit se zánětu. Konzumovat je můžete ve formě tablet, prodávají se i sušené, jako džus, koncentrát, tinktura nebo kapky. Skvělý je také odvar z brusinek. Dvacet minut vařte hrst brusinek v litru vody. Poté nechte ještě deset minut louhovat a chladnout. Odvar sceďte a popíjejte celý den buď teplý nebo studený. Neslaďte jej.

Buďte v teple

Naordinujte si klid na lůžku. Zabalte se do deky s lahví naplněnou horkou vodou a hřejte si podbřišek. I doma noste více vrstev oblečení, nezapomínejte na tílko, ponožky nebo teplé bačkory, nemějte holá záda. Právě při zánětu močového měchýře si vzpomenete na babičku, která vás kárala za krátká trička a holá záda. Už víte proč.

Jak léčit zánět močových cest? Brusinky a čaj pomáhají jen v počátcích

Co nejíst?

Jak už bylo zmíněno, vyvarujte se popíjení kávy, černého čaje nebo koly. Stejně tak to platí u slazených limonád. U zánětů močových cest se obecně doporučuje omezit sladkosti, ostrá a smažená jídla. Libují si v nich bakterie E-coli.

Jaké spodní prádlo?

Zapomeňte na spodní prádlo ze syntetického materiálu, není totiž vzdušné a množí se díky nim bakterie. Ideální také není příliš těsné spodní prádlo, jako jsou například tanga.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak na zánět močových cest? 5 babských rad, které pomohou od bolesti