Menu
WomanOnly
Domácnost

Základní pravidla, kterých se držte při zařizování koupelny

Markéta Pešková

Markéta Pešková

24. 5. 2022

Koupelna není jen jedna vana, umyvadlo a zrcadlo. Je to místo, kde většina z nás začíná každý nový den a zároveň i místo, kde zpravidla náročný den končí. I když prvořadě slouží pro naši hygienu, můžeme si z koupelny vytvořit takový svůj malý wellness. Prozradíme vám základní pravidla, kterých byste se při zařizování koupelny měli držet.

Komu bude koupelna sloužit?

Při zařizování koupelny musíte brát ohled na to, komu bude sloužit a kdo ji bude využívat. Je totiž rozdíl, jestli bude koupelna určena pro dvojici dospělých lidí, nebo jestli do ní vkročí i malé děti. Zohlednit musíte také věk. Starší a třeba pohybově hendikepovaní jedinci určitě ocení úplně jiné vybavení, nežli člověk bez pohybového omezení. Na to všechno je třeba myslet.

Vanu nebo sprchový kout?

To je nejčastější dilema, které se zařizování koupelny týká. Dnes už není problém dopřát si klidně obojí naráz, protože existují řešení šikovně kombinující sprchu i vanu. Máte-li ale malou koupelnu, pravděpodobně si budete muset vybrat jen jednu možnost. Na vanu nedají dopustit ti, kteří si rádi po náročném dni napustí horkou lázeň a nerušeně relaxují. Sprchový kout zase nadchne každého, kdo řeší každý centimetr v koupelně a navíc chce být šetrný k životnímu prostředí.

V rodině s dětmi by měla být jasnou volbou vana, protože je mnohem pohodlnější děti posadit do vany, nežli jim vysvětlovat, že se musí jen rychle osprchovat.

Nábytek v koupelně: ano nebo ne?

Podle některých je nábytek do koupelny zbytečná věc. Pokud patříte k těm, kteří si sem skutečně chodí splnit jen hygienu a nezáleží jim na tom, jak koupelna vypadá nebo si nelámou hlavu s její praktickou stránkou, bez nábytku se pravděpodobně dokážou obejít.

Na druhou stranu má nábytek do koupelny své opodstatnění a využití. Může nabídnout cenný prostor pro uložení kosmetiky, můžete do skříněk uložit ručníky nebo třeba složit župan. V koupelně pak bude panovat pořádek, protože i různé doplňky jako třeba žiletky, holicí strojky, hřebeny a různé maličkosti schováte do šuplíku. Na první pohled bude v koupelně krásně uklizeno.

Koupelna

I barvy hrají důležitou roli

Nejen samotné vybavení koupelny nebo rozhodnutí o pořízení vany či sprchového koutu hrají důležitou roli. Myslet byste měli i na správnou kombinaci barev. Kdo zařizuje malou koupelnu, měl by sáhnout po světlých odstínech. Ty prostor opticky zesvětlí a dodají mu pár centimetrů k dobru.

Zrcadlo nesmí chybět

V koupelně nesmí chybět jak praktické komody, které poslouží pro uložení pomůcek a věcí, jež chcete mít po ruce, ale také zrcadlo. Uměli byste si představit koupelnu bez zrcadla? My rozhodně ne.

Zrcadlo je v koupelně taková alfa omega. Nejenže prostor krásně zútulní, ale zároveň ho může pomoci opticky zvětšit, což se hodí právě tem z vás, kteří v koupelně počítáte každý centimetr. Zrcadlo by mělo být ideálně osvětlené, což ženám usnadní líčení. Pokud budete mít v koupelně dvojité umyvadlo, určitě zvažte buď dostatečně velké zrcadlo, nebo ke každému umyvadlu pořiďte zrcadlo zvlášť.

Osvětlení v koupelně

I v koupelně je potřeba myslet na osvětlení. Samozřejmostí je centrální světlo, které byste měli doplnit ještě alespoň jedním světelným zdrojem – minimálně tím, které bude nad zrcadlem. Při výběru svítidel dbejte pozornost na to, zda jsou odolná vůči vlhku nebo přímému kontaktu s vodou, což v koupelně není nic neobvyklého.

S výběrem vám pomůže ukazatel IP-krytí, který udává, jestli jsou světla dostatečně chráněna před párou, tekoucí vodou i vlhkostí. Pokud jde o barvu, do koupelny doporučujeme teplou bílou.

I doplňky mají co říct

I když je koupelna často vnímána jako ryze praktická místnost, proč si to v ní neudělat příjemnější? Stejně jako na doplňky a dekorace myslíte jinde v domácnosti, myslete na ně i tady. Nejen ručníky a osušky sladěné do barvy koupelny udělají dojem. Můžete sem pořídit pěkný dávkovač mýdla, máte-li na to prostor, kupte do koupelny živou rostlinu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Základní pravidla, kterých se držte při zařizování koupelny