Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Zalehlé ucho nemusíte mít pouze z rýmy, pozor na čištění uší či vysoký hluk

Petr Gorás

Petr Gorás

24. 4. 2022

Zalehlé ucho může mít mnoho příčin. Špatné čištění uší, vystavení se silnému hluku i rozličné infekční nemoci. Poněkud banálnějším případem je i zalehnutí při změnách výšek, které má většinou snadné řešení. Podívejme se na nejčastější příčiny ušního zalehnutí a jejich řešení.

Ucho zalehlé mazem

Ušní maz má především za úkol chránit sluchový orgán před různými nečistotami a infekcemi.  U některých jedinců se však maz tvoří nadměrně a ucho ucpe. Na vatovou tyčinku už je při ucpání ucha mazem pozdě, ta spíš jen může celý problém zhoršit. Je navíc možné, že vatová tyčinka celý problém způsobila pěchováním mazu hlouběji do ucha. Tyto hygienické vatové tyčinky jsou totiž paradoxně docela problémové a existují mnohem vhodnější metody, jak ucho vyčistit.

Co s tím? V lékárnách jsou dostupné speciální ušní spreje či kapky, které dokážou nadměrný maz bezpečně odstranit. Prodávají se i ušní svíce, avšak ty jsou dosti problematické kvůli nebezpečí vážného poranění i kvůli pochybné účinnosti.

Pokud to nepomůže, nebo se objeví bolest ucha, zvonění v uších či závratě, je na místě návštěva lékaře. Lékař na ORL může přistoupit ke zmiňovaným kapkám nebo k bezbolestným a účinným výplachům ucha ohřátou vodou. Pokud by ani to nepomohlo, nebo je maz již příliš zatvrdlý, může lékař použít speciální nástroje/škrabky na odstranění mazu.

Jak vyčistit ucho? Nebo ho nečistit vůbec?

Zalehlé ucho ze změny výšek

Běžně se s tím musí potýkat personál v letadlové přepravě, avšak stává se to třeba i při obyčejné jízdě autem po kopcovitém terénu. Nebo třeba i při potápění. Zalehlost ucha zde má na svědomí sluchová trubice (tzv. Eustachova trubice). Jedná se o zhruba 4 cm dlouhou trubičku, která vede od dutiny středního ucha (bubínek, kladívko atd.) až k nosohltanu. Jejím účelem je vyrovnávat tlak na obou stranách ušního bubínku – jenže příroda bohužel nepočítala s vynálezem techniky, která dokáže člověka velice rychle vynést nahoru.

Řešení se nabízí samo – je potřeba nějak vyrovnat tlak ve sluchové trubici. Většinou si stačí pořádně zívnout, polknout, nebo si třeba vzít žvýkačku. To ostatně pomůže i jako prevence zalehlého ucha. Když nic z toho nezabere, provádí se tzv. Valsalvův manévr. Pořádně se nadechnete, zavřete ústa, zacpete si prsty nos a snažíte se jakoby vydechnout, čímž zvýšíte tlak v nosohltanu, a tedy i v ušní trubici. Je však třeba to dělat pomalu a opatrně, abyste si naopak nepoškodili ušní bubínek.

Zalehlé ucho při rýmě a zánětech

Ať už je to obyčejné nachlazení, chřipka, covid, zánět dutin, alergická rýma či cokoliv podobného, může to vést k zalehnutí ucha. Příčinou bývá již zmiňovaná Eustachova trubice, která propojuje vnitřní ucho s nosohltanem. Jestliže se v nosohltanu tvoří spousta hlenu a tekutin, hrozí, že natečou do této zvukové trubice a ucpou ji. To pak pociťujeme jako zalehlé ucho.

Protože se opět jedná o problém vnitřních dutin, kapky do uší a výplachy v tomto případě nejsou řešením. Jednou z účinných možností je inhalace par, které uvolní dutiny a zároveň pomůžou i na těžkou rýmu. Může jít o horkou páru ze sprchy, ale efektivnější je mísa či hrnec s horkou vodou a ručník přes hlavu. Do vody se může přidat pár lžic soli, případně se používá babskými radami oslavovaná vincentka. V každém případě pozor na opaření. Inhalujeme 5-10 minut, avšak v případě nepříjemných pocitů ihned ukončíme. Vedle toho jsou pak v lékárnách volně dostupné nosní spreje, které uvolní hlen a pomohou i při zánětech vedlejších nosních dutin.

Zánět středního ucha nehrozí jen dětem

Pokud dojde k zalehnutí ucha od rýmy, existuje riziko, že se do ucha zanese bakteriální či virová infekce. Pak může dojít až k zánětu středního ucha, který může vážně ohrozit sluch a projevuje se především pulzující bolestí. V životě se s ním setká každé druhé dítě, nicméně výjimkou není zánět ani u dospělých. Při včas zahájené léčbě vám může lékař předepsat speciální nosní kapky. V pokročilejší fázi zánětu se přistupuje k osvědčenému propíchnutí ušního bubínku a ucho se následně čistí borovou vodou.

Zánět středního ucha je celoročním problémem. Jak ho léčit?

Zalehlé ucho z hluku

Častým důvodem zalehnutí ucha je také silný hluk. Koncerty, hlučná doprava, práce s hlasitými nástroji bez ochrany uší, ohňostroje – v podstatě cokoliv nad hranicí 80 decibelů. Ucho se s nadměrnou zátěží snaží vyrovnat, a tak dojde k dočasnému posunu prahu slyšení, což někteří lidé vnímají i jako zalehlost uší. Do několika hodiny až dní by měl problém sám od sebe odeznít. Dlouhodobě však vystavování vysokému hluku vede k trvalému poškození sluchu.

Rizikem vysokého hluku je i obávaný tinnitus. Ten je znám především jako nevyléčitelné pískání a šumění v uších, které lidi dohání k šílenství. Lidé však tinnitus mohou vnímat i jako bolestivý tlak v uchu či právě zalehnuté ucho.

Zdroje: healthline.com, verywellhealth.com, healthyhearing.com, medicinenet.com, orlinfo.cz

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zalehlé ucho nemusíte mít pouze z rýmy, pozor na čištění uší či vysoký hluk