Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak a co inhalovat v zimě. Respirační nemoci nebudou mít šanci

Taťána Kročková

Taťána Kročková

29. 11. 2021

Záněty dýchacích cest patří mezi nejčastější nemoci, které od podzimu až do jara sužují větší část populace. Úlevu může přinést například inhalace, která má spoustu předností. Proč inhalovat a jaké přípravky jsou k inhalacím nejvhodnější? Je lepší využít vdechování páry nad hrncem, anebo si pořídit inhalátor?

K čemu je inhalace dobrá

Inhalování je vdechování horké páry, která pomáhá uvolňovat zanesené horní i dolní dýchací cesty. Horká pára zároveň ničí viry a bakterie, obzvláště pokud je ještě obohacena o nějakou tu dezinfekční složku. Léčebné inhalace měly své uplatnění i v dávné historii. Tímto způsobem se například léčila tuberkulóza nebo astma. Velkým přínosem také byla inhalace minerálních vod v lázních.

K domácím inhalacím se využívají i různé inhalátory, například parní inhalátor, ultrazvukový inhalátor, kompresní inhalátor, inhalátor v tyčince na rychlé uvolnění nosu nebo kapesní inhalátor pro astmatiky s obsahem léčiv, která roztahují stažené průdušky.

Recept na smrkový sirup a med – proti nachlazení a na podporu imunity

Jak správně inhalovat

Cílem inhalace je dostat léčivou horkou páru co nejhlouběji do dýchacích cest. Proto se při inhalaci používá hluboký nádech a výdech, a to jak nosem, tak také ústy. Při inhalaci je ale potřeba dávat pozor na možné podráždění sliznice dýchacích cest a na podráždění očí. Pára by neměla být příliš horká a zvolené inhalační prostředky zase příliš agresivní. V dobách minulých se například inhaloval terpentýn, což muselo dát očím i sliznici docela zabrat.

Při používání zakoupených inhalátorů dodržujte přesně návod k jejich použití. V těchto případech většinou nesmíte používat k inhalaci žádné esenciální oleje, které poškozují materiály inhalátorů. Pokud nemáte inhalátor, využijte starý dobrý a osvědčený tip na inhalaci dle našich prababiček – inhalaci pod dekou či osuškou. Poradíme vám, jak na to!

Jak inhalovat pod dekou nad hrncem

Zahřejte v hrnci či kastrolu vodu, nechte ji projít varem a nakapejte do ní pár kapek eukalyptového oleje. Použít lze také různé bylinné odvary, rozpuštěnou sůl ve vodě, nebo zahřátou Vincentku či jinou vysoce minerální vodu, kterou však nesmíte přímo vařit.

Hrnec postavte na stůl, usedněte ke stolu na židli a přikryjte si celou hlavu i horní část těla velkou osuškou nebo lépe dekou. Můžete začít opatrně inhalovat. Pokud je pára příliš horká, nestrkejte hlavu přímo nad hrnec nebo dokonce do hrnce, mohli byste se popálit. Když vás při inhalaci dráždí oči, jednoduše je zavřete.

Jak připravit zázvorový čaj. Pomůže od nachlazení i nevolnosti

Jak dlouho inhalovat

Stejně tak je důležité odhadnout správnou délku inhalace. U dětí nebo těhotných žen určitě volíme co nejkratší dobu inhalace. Inhalace obvykle trvají pár minut, zpravidla stačí inhalovat 5 – 10 minut. Inhalovat můžete i tak dlouho, dokud vám pár v hrnci nezchladne, klidně vydržte i čtvrt hodinky nebo 20 minut. Déle to již nemá smysl. Pokud se inhalace provádí správně a pravidelně několikrát denně, může být pro naše dýchací cesty velkým přínosem.

Inhalace při rýmě

Jaké prostředky využít k inhalaci při rýmě? Zpravidla postačí ohřátá Vincentka nebo pár kapek eukalyptového oleje ve vodě. Kromě eukalyptového oleje můžete pro uvolnění dýchacích cest vyzkoušet i další esenciální oleje s dezinfekčními účinky, například mentol v esenciálním mátovém oleji, borovicovou silici, smrkový či modřínový esenciální olej nebo tea tree čajovníkový olej, případně také Alpu –nejlepší je Lesana. Pokud si chcete ulevit při rýmě a uvolnit si nos, snažte se při inhalaci dýchat nosem a průběžně smrkejte tak, aby nos zůstal vždy čistý.

Pomůže sauna při nachlazení? Známe výhody a nevýhody saunování

Inhalace na dutiny a zánět průdušek

K léčbě zánětu dutin nebo průdušek je třeba využít hlubokou inhalaci po delší dobu. Aby se léčivá pára dostala až do dolních dýchacích cest, dýchejte zhluboka ústy. Opatrně na podráždění, možná se vám bude chtít o to více kašlat. Volit můžete bylinné odvary se solí nebo s několika kapkami vhodného esenciálního oleje. Pro inhalace jsou celkově vhodné tyto byliny a esenciální oleje:

  • eukalyptový olej
  • mentol
  • pryskyřice ze stromů, například borovice, smrku, modřínu (100 % esenciální olej)
  • cedr
  • kadidlo
  • tymián
  • rozmarýn
  • majoránka
  • oregano
  • Alpa Lesana
  • voda se solí (9 g soli na litr vody)
  • rýmovník (odvar z byliny)
  • šalvěj (odvar z byliny, pomůže i při zánětech v krku)

Bylinky na spaní – inhalace

Inhalace ale neslouží jen k uvolnění dýchacích cest a k léčbě respiračních nemocí. Inhalovat můžeme cokoliv, co nám může pomoci odstranit nejrůznější zdravotní problémy, a to i psychického rázu. Velmi se také osvědčují bylinky a oleje, které nám pomohou k dokonalému uvolnění a uklidnění a k navození zdravého a posilujícího spánku. Využít můžeme nejen esenciální oleje v aromalampě, ale i inhalování bylinek nad hrncem pod dekou. Na uklidnění a pro lepší spánek můžete vyzkoušet třeba i tyto aromatické byliny:

  • meduňka
  • mateřídouška
  • levandule
  • chmel
  • kozlík
  • cedr
  • květy pomerančovníku

8 jídel, které nám pomohou vyléčit se z nachlazení či chřipky

Inhalátory – výhody a nevýhody

Oproti docela obyčejnému domácímu inhalování s dekou na hrncem také existují moderní inhalátory, které lze zakoupit v obchodech. Mezi nejvyužívanější patří různé parní inhalátory, kompresní inhalátory, ultrazvukové inhalátory, difuzéry a podobně. Jejich předností je to, že umožňují rozptýlit léčivé aerosoly a dostat je až velmi hluboko do dýchacích cest, dále též zvlhčují sliznice a děti jsou z nich nadšené už proto, že často mají různý líbivý vzhled s dětskými oblíbenými motivy.

Nevýhodou je ale jejich vysoká cena, dají se pořídit zhruba od tisícovky nahoru – stojí až několik tisíc korun. Je třeba se též věnovat jejich údržbě a čištění, navíc nemůžete do nich používat esenciální oleje, které poškozují materiály, ze kterých jsou vyrobeny. Můžete v nich inhalovat například Vincentku nebo Bílinskou kyselku, případně různá léčiva a roztoky určené k inhalacím, které se dají sehnat v lékárnách.

Inhalátor jako tyčinka do nosu

Velice populární jsou malé kapesní inhalátory v uzavíratelné tyčince, která vypadá v podstatě jako tyčinka na rty. Uvnitř je neustále vlhký filtr, v němž jsou nakapány různé esenciální oleje, které umožňují uvolnění dýchacích cest. Tyto inhalátory obsahují například eukalyptový olej, tea tree olej, mentol, olej z borovice nebo smrku, rozmarýny a mnohé další. Výhodou je jejich snadné, rychlé a přímé použití. Dochází tak k dezinfekci, osvěžení a uvolnění ucpaného nosu i dutin.

Tyto inhalátory v tyčince jsou velmi praktické na cestách, navíc nepomáhají jen při respiračních nemocech. Mohou pomoci i při náhlém návalu závratí, nevolnosti, panické ataky či psychické nepohody, při žaludečních nevolnostech u těhotných žen nebo při kinetóze v dopravních prostředcích. Mají různé složení, většinou se jedná o přírodní látky a různé kombinace esenciálních olejů, které příjemně voní a ještě navíc pomáhají. Tyto praktické inhalátory jsou v podstatě aromaterapeutické prostředky.

Vitamín D, reishi nebo zlatý déšť? Co pomáhá proti koronaviru?

Proč už není Pinosol a jak ho nahradit

K domácím inhalacím se dříve s oblibou doporučovaly i olejové nosní kapky Pinosol obsahující spoustu éterických olejů, které se však již dnes nevyrábí. Pokud jste je k inhalacím používali a nyní vám chybí, zkuste se poohlédnout po něčem podobném, výrobci mysleli i na používání éterických olejů v přípravcích do nosu. Dokladem toho jsou některé produkty mající v názvu pin, pinio nebo pinus, což je odvozenina od latinského názvu pro borovici – Pinus. K dostání jsou i nosní masti nebo nosní sprej. Mezi nejúčinnější a nejpoužívanější přírodní silice s uvolňujícími účinky pro dýchací cesty totiž patří právě borovicová silice nebo eukalyptový olej.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak a co inhalovat v zimě. Respirační nemoci nebudou mít šanci