Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Záněty močových cest. Příčin je dost i v parném počasí!

Adéla Beranová

Adéla Beranová

7. 6. 2017

Záněty močových cest trápí podle některých průzkumů každou třetí ženu, přesto se o nich příliš nemluví a léčba je často neúčinná. Příčiny mohou být různé, pokud se ale často opakují, je nutné je řešit s odborníky.

Příznaky zánětu močových cest

Zánět močových cest se nejčastěji projevuje velice polestivým pálením a řezáním při močení, může být doprovázen bolestí zad v oblasti ledvin, zvýšenou teplotou či pálením v oblasti genitálií. Objevit se může také krev v moči a křeče do břicha. Při zanedbání léčby může dojít až k zánětu ledvin a nutnosti hospitalizace.

Léčba zánětu močových cest

Nejčastější léčbou zánětu močových cest je nasazení antibiotik. V případě, že se potíže neustále vrací, je nutné začít hledat příčinu. Nezbytné je navštívit urologii a nechat si udělat vyšetření, která vyloučí vážnější potíže. Následně by měl lékař navrhnout další postup a hledat příčinu opakujících se potíží.

Prevence zánětu močových cest. Zkuste tyto osvědčené čaje

Možné příčiny a na co si dát pozor

Přesnou příčinu opakovaných zánětů močových cest nejlépe vypozorujete sama. Lékař vám může udělat vyšetření všeho druhu a stejně nemusí na nic přijít. V tu chvíli začíná obtížná fáze pozorování sebe sama a snaha zjistit, co je spouštěčem zánětů.

Nejzákladnější pravidla říkají: 

  • Vyhýbejte se prochladnutí, nesedejte na studené lavičky, noste dostatečně dlouhá trička, nechoďte v chladnějším počasí bez ponožek.
  • V létě nezůstávejte u koupaliště v mokrých plavkách. U dvojdílných plavek je nejjednodušší si koupit hned dva spodní díly a mít prostě jeden na opalování a druhý na koupání a převlékat se.
  • Před i po sexu se vy i váš partner vysprchujte. Žena by se navíc měla po milování vymočit.
  • Příčinou podráždění může být také nesprávně zvolené mýdlo na intimní partie. Lékaři doporučují umývat se pouze proudem tekoucí vody.
  • Pokud používáte lubrigační gel, měl by být co možná nejvíc bez chemie. Záněty mohou být způsobeny i některou jeho složkou, například glycerin v lubrigačních gelech v konečném důsledku sliznici vysušuje a může zapříčinit potíže. Na trhu jsou k dostání gely v bio kvalitě s minimem chemie.
  • Naprosto nezbytné je co nejvíce pít. Dva litry vody či neslazených čajů denně je naprosté minimum.

Jak léčit zánět močových cest? Brusinky a čaj pomáhají jen v počátcích

Jak se vyhnout antibiotikům

Pokud dodržujete základní pravidla, ale záněty se stále vracejí, můžete vyzkoušet některé doplňky stravy. Jejich dlouhodobější užívání může zánětům v budoucnu předejít.

Asi nejznámější prevencí i pomocí při zánětech jsou brusinky. Můžete jíst ty sušené, koupit si z nich vyrobený sirup nebo užívat pastilky, které jsou koncentrované a tedy i nejúčinnější.

Lichořeřišnice a medvědí česnek jsou bylinky, které také dokážou předcházet zánětům a nebo je částečně léčit. Nejjednodušší je koupit si kapičky a denně je užívat. Nicméně tato prevence vyžaduje čas a pravidelnost. Účinky se mohou projevit nejdříve po dvou až třech měsících.

Při akutních potížích a nesnesitelných křečích pomůže malá lžička jedlé sody rozmíchaná ve skleničce vody.

Na vině mohou být i nevhodné potraviny

Vzhledem k tomu, že lékaři doposud nepřišli na univerzální návod, jak se zánětům močových cest vyhnout nebo je účinně léčit, musí každá žena pozorovat své spouštěče. Mezi nimi může být překvapivě i nějaká nevhodná potravina.

Všeobecně se nedoporučuje pití jakýchkoli džusů, přílišná konzumace vitaminu C nebo třeba ostrá kořeněná jídla. Ani alkohol, zvláště červené víno, není dobrým pomocníkem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Záněty močových cest. Příčin je dost i v parném počasí!