Menu
WomanOnly
Rodina

Závislost na počítači u dětí. Jak ji rozpoznat a řešit

Redakce

Redakce

28. 2. 2014

V dnešní době má mobilní telefon, tablet či počítač kdejaký školák, ba dokonce i předškolák. Už je to tak, moderní technologie se staly nedílnou součástí našeho života, v mnohém nám jsou dobrými pomocníky, ale jejich užívání se může zvrtnout v závislost.

Počítač poskytuje díky připojení k internetu neomezené množství informací a zároveň i aktivit, které se dají na počítači dělat. Vaše dítě si během okamžiku může vytvořit emailovou schránku, účet na sociální síti a cokoli vyhledat ve vyhledávači. Kromě těchto možností poskytuje počítač s internetem také nepřeberné množství her. Může být toto všechno vůbec pro dítě nějak nebezpečné? Ano, může!

Nebezpečí závislosti na počítači

Kromě toho, že má počítač s internetem svá pozitiva, má také určitá negativa. Jde např. o nebezpečí zneužití osobních dat, která dítě může kdekoli zadat a která v rukách neoprávněné osoby mohou způsobit velký problém.

Vaše dítě může také narazit na nevhodné informace či na nebezpečného jedince. Kromě těchto hrozeb nadměrné sezení u počítače neprospívá zádům, krční páteři a očím dítěte. Díky možnému nedostatku pohybu hrozí také obezita.

Jak rozpoznat, že je vaše dítě závislé

Mezi běžným a nadměrným využíváním počítače se line nejasná hranice. Pokud však vaše dítě tráví u počítače tolik času, že nemá čas na své koníčky či kamarády, ve škole se zhoršily jeho výsledky, je nervózní či neklidné, pokud není v dosahu počítače a celkově se změnilo jeho chování, měly byste zakročit.

Obvykle se říká, že dvě hodiny denně stačí, ale i to je individuální.

Najděte dítěti kroužky

Pokud nechceme, aby náš potomek trávil tolik času před obrazovkou počítače, je třeba vymyslet mu jiný program. Najděte svému dítěti nějaký zájmový kroužek podle toho, co ho baví, nebo v čem je vaše dítě dobré.

Věnujte se dítěti

Choďte na společné procházky s rodinou, věnujte se sportu, naplánujte výlet s kamarády vaší ratolesti, nebo si prostě zahrajte nějakou hru na počítači společně. Pro dítě bude určitě lepší, pokud bude hrát tvořivé hry, které posílí jeho myšlení, nebo moderní hry, které snímají pohyb, namísto akčních a střílecích her.

Počítač mu striktně nezakazujte

Snažte se tedy své dítě od počítače odlákat, než mu počítač striktně zakazovat. Pokud na to půjdete dobře, je velmi pravděpodobné, že dá nakonec samo přednost reálnému životu tam venku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Závislost na počítači u dětí. Jak ji rozpoznat a řešit