Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Zdálo se mi, že čekám dítě. Znamená to, že jsem těhotná a ještě o tom nevím?

Zdálo se vám někdy o tom, že čekáte dítě? Ať už své vlastní děti máte či nemáte, je zcela přirozené o nich snít. Mateřství tak nějak k životu ženy patří a dítě je významným snovým symbolem.

Snad každá žena měla někdy ve svém životě sen o tom, že je těhotná, rodí či drží v náručí své novorozené dítě. Je to zcela přirozené vzhledem k funkci reprodukčního systému v produktivní části života ženy. Většina žen byla, je či bude matkami. A ty, které z různých důvodů nejsou a nebudou, po tom stejně ve většině případech alespoň pro jediný okamžik svého života zatouží. Sny o mateřství tedy nemusí mít žádnou zvláštní symboliku, ale jsou v podstatě jistou kompenzací přirozené touhy po dítěti, anebo odrazem vlastního mateřství.

Dítě jako nový začátek

Narození dítěte jako snový symbol znamená obvykle zrod něčeho nového v životě snícího. Těhotenství a zrození nového života může poukazovat na nějakou novou životní událost, situaci, nabídku zaměstnání nebo novou životní etapu. Většinou se jedná o pozitivní sen, který přináší něco nového. Zcela zobecnit se to však nedá. Je třeba především dobře rozeznat, o jaký druh snu se jedná.

Může jít například o takzvané denní zbytky odpovídající realitě snícího a zážitkům z předchozího dne, kdy třeba aktuálně řeší zcela podobnou situaci, anebo o kompenzační sen ženy, která touží po dítěti. Sen může též ventilovat obavy těhotné matky, které se zdá o dítěti, jehož už netrpělivě očekává. Každý sen je jiný a rozhodující jsou v něm vždy pocity, které prožíváme.

Sny v těhotenství jsou jiné

Mnohé sny odpovídají aktuálnímu rozpoložení ženy, která je momentálně v očekávání svého potomka. V době těhotenství jsou hormonální hladiny i celkový stav natolik jiné oproti běžnému nastavení fyziologických procesů těla, že se tohle všechno promítá do všech oblastí života, a tedy také do snů. O těhotných ženách se obecně tvrdí, že mívají daleko více úzkostných snů, ve kterých se bojí o své dosud nenarozené dítě.

Dost často se jim ve snech objevují vzpomínky na své dosavadní porody a narození dětí. Někdy se naopak také setkávají se svými budoucími potomky. V některých případech se těhotné ženy s dítětem setkají i daleko dříve předtím, než se ony samy poprvé dozví, že jsou opravdu těhotné. Budoucí matky bývají podstatně citlivější a vnímavější vůči veškerým podnětům, a často se u nich také objevují prorocké sny.

Strach o dítě ve snech

Ať už je žena těhotná nebo ne, snad každá matka zažila někdy v životě úzkostné sny, které byly jakousi ventilací strachu o své dítě. Může k tomu docházet obzvláště v době, kdy je třeba potomek nemocný nebo existuje v rodině nějaký větší stres, například partnerská krize, hrozící rozvod a podobně. Sny totiž mohou být i předzvěstí onemocnění dítěte, byť by se třeba jednalo i o obyčejnou chřipku.

Ve snech se také objevuje nenaplněná touha po dítěti ve všech možných podobách. Žena, která se usilovně snaží otěhotnět nebo se jí prozatím otěhotnět nedaří, mívá velmi často sny o tom, že je těhotná nebo rodí své dítě. Neznamená to však, že už otěhotněla a zatím o tom neví, většinou je to pouze kompenzační sen, který poukazuje na dosud nenaplněnou touhu, nikoli předzvěst naplněné reality.

Léčivá moc snů

Užívejte si tedy krásné sny o mateřství a dětech a nenechte se děsit zbytečnými úzkostmi. Sny totiž mají také léčivou moc a mohou pomoci ženám srovnat se se ztrátou dítěte nebo zpackaným porodem, který třeba nebyl zcela dle jejich představ. Například žena po porodu císařským řezem může pociťovat jisté selhání, že nedokázala dítě porodit přirozenou cestou, a ve snech se jí proto opakuje situace, kdy rodí přirozeně. Aby sama porozuměla tomuto snu, může jít o sen opakovaný.

Jakmile se s touto situací srovná, převáží nad negativními pocity vděčnost z toho, že se jí narodilo krásné a zdravé dítě i určitá hrdost, že všechno ustála, i přes jisté komplikace, které vedly k operativnímu porodu. Pokud se žena domnívá, že sen ukazuje předzvěst toho, že má znovu otěhotnět a tentokrát dítě porodit přirozenou cestou, i tohle přece není nemožné. Pakliže po tom bude toužit, sen se může i v tomto ohledu klidně naplnit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zdálo se mi, že čekám dítě. Znamená to, že jsem těhotná a ještě o tom nevím?