Žena se rozhodla zahodit žiletku a rok se neholit. Jak to dopadlo?

Žena se rok neholila
Foto: Alysa Zavala-Offman

Americká šéfredaktorka se pustila do experimentu, během kterého se na celý rok vzdala holení. Jaké jsou výsledky?

Neoholené podpaží, nohy, přirození… Návrat ke kořenům nebo výstřelek moderní doby? Dokud to nevyzkoušíme, nevíme. Alespoň tak k tomu přistoupila Američanka Alysa Zavala-Offman pracující jako šéfredaktorka pro Detroit Metro Times. Co během roku, kdy si neoholila ani jediný chloupek na svém těle, zjistila?

V manželovi oporu nenašla

Alysa toho prý za ten rok zjistila hodně nejen o sobě, ale také o svém těle a vztazích. Celé to začalo poměrně nevinně. Alysa se rozhodla napsat osobní esej na téma Rok bez holení. Oslovila tedy svou tehdejší editorku. Ta byla z nápadu velmi nadšena a Alysa byla na svůj nápad patřičně pyšná. „Možná to bylo předčasně,“ popisuje Alysa své začátky. Ani ne měsíc poté přišly první nepříjemné reakce, a to rovnou od jejího manžela.

Začalo to nevinně sledováním televize, kdy se Alysa láskyplně přitulila ke svému muži. Jenže ten vzápětí vystřelil z postele, zděšený nepříjemným pocitem chlupatých nohou, které se o něj otíraly. „Kdy si je chystáš oholit?“ tázal se zděšeně. Další jeho reakce nebyly o nic příjemnější. Narážka na to, že nemá rád jiné muže, byla jen jednou z mnoha legrácek, které si Alysa od svého partnera vyslechla.

Holení k ženám zkrátka patří

Měsíc poté, tedy již druhý měsíc bez holení, dělala Alysa rozhovor s jednou umělkyní. Jako žena, která dbá na dodržování společenských standardů, dorazila na rozhovor nalíčená. Během dialogu s umělkyní, ale na svůj zjev tvrdě narazila. „Nenosím make-up a přála bych si, aby ho nenosily ani jiné ženy,“ prohlásila umělkyně. Alysa na to zareagovala odhrnutím nohavic se slovy: „Neholím si nohy.“ Umělkyni spadla brada, souhlasně přikývla a rozhovor pokračoval dál. To byla zřejmě první a poslední pozitivní reakce na její experiment.

Zpětně nechápe, proč byla tak posedlá holením. Vlastně už někdy od jedenácti či dvanácti let, kdy ještě neměla ani kluka, pro kterého by to dělala. Prvního přítele měla až o čtyři roky později. Došla tedy k závěru, že to ani tak nebyl její nápad, jako spíše nápad společnosti, která ji ujišťovala, že tohle prostě ženy dělají – holí se. Je to přeci stejně přirozené jako nahodit pyžamo, než jdeme spát nebo si vyčistit zuby, když ráno vstaneme.

V mladí ale Alyse nebylo holení tolik na obtíž, a tak to prostě brala jako průchod do legendárního světa dospělosti. Přitom to ještě není tak dávno, kdy to bylo úplně jinak. „Ve skutečnosti si vaše prababička nohy neholila,“ poukazuje Alysa na fakt, že fenomén odstraňování ženského ochlupení začal jen před několika generacemi.

Pátrání v historii

Začala pátrat v historii a zjistila, že trend holení nohou přišel až někdy kolem roku 1915. Začátkem 20. století spatřil světlo světa ikonický styl jménem flapper, který pravděpodobně celou éru odstartoval. Představitelkou tohoto stylu byla moderní dívka, noblesní a samostatná, s krátkými vlasy, milující alkohol a cigarety. A samozřejmě si holila podpaží. Brzy poté následovalo holení nohou.

Díky silnému vlivu reklamy se tak symbolem krásy stala lehce opálená, pěkně tvarovaná a oholená nožka. Alysa pátrala ještě dál a zjistila, že neandrtálci si holili ochlupení pravděpodobně kvůli tomu, aby zabránili omrzlinám. Egypťané tak konali kvůli čistotě – paradoxně ale pak nosili paruky, aby ochránili kůži. „Nová éra odstraňování ochlupení je tedy zcela sexistická!“ Zní Alysin závěr.

Alysa v článku vzpomíná na následující dny po velkém odhalení. Manžel ji zahrnoval řadou otázek: „Byl to úkol? Musela jsi to udělat? Proč by si s něčím takovým souhlasila?“ Alysa argumentovala tím, že je třeba zpochybnit standardy společnosti. „Vždyť je to tak těžké!“ reagoval její manžel.

Reakce okolí byly překvapivé

Pohoršená máma

Manžel měl možná pravdu, ale během zimních měsíců to tak těžké nebylo. To až s příchodem jara. Stejně jako kterákoliv žena i Alysa ráda oblékla šortky – chloupky nechloupky. A měla je na sobě i toho dne, kdy ji navštívila její matka.

Během konverzace, kdy probíraly vše možné, se její matka najednou zasekla uprostřed věty. Oči měla upřené na Alysiny odhalené a hlavně neoholené nohy. „To je nechutné,“ prohlásila, a její dceři se začala hrnout krev do tváří.

„Nějakou chvíli jsem se neholila,“ prohodila Alysa. Jen marně z matky lámala odpověď na to, co je na neoholených nohou špatného. Matka jen nelibě prohlásila: „To je v pohodě. Buď si, jaká chceš.“ Pro Alysu to v překladu znamenalo něco jako že je špinavý liberál. Přesto měla pro matčinu reakci pochopení. Tou dobou byla v polovině experimentu a šest měsíců neoholené nohy zkrátka nevypadají nejlépe. I tak ale Alysu zarazilo, jak moc hrozně vypadají.

Teorie o slonu v místnosti

Alysa se přistihla, že začíná porovnávat své nohy s těmi ostatními. „Nejvíce překvapivé bylo zjištění, že můj táta nemá tak chlupaté nohy, jako většina mužů,“ napsala Alysa ve svém článku, ale s humorem dodala: „Přesto jsem se tehdy cítila v pohodě. Chodit s chlupatýma nohama po ulici bylo jako venčit psa, chodit s ním na jógu a nakupovat v obchodu.“

Lidi ale reagovali překvapivě nulově. Dokonce ani vlastní tchyně nepátrala po tom, proč má Alysa tak zarostlé nohy. To prý byla pro Alysu ta nejhorší část. Své tělo přirovnala ke slonu v místnosti, který tam sice je, ale každý dělá, že ho nevidí. Jediným zdrojem „drbů“ pro ni byla kamarádka, která ji vždy informovala o tom, když se nějaký ten nemístný názor vynořil.

Být krásná pro všechny bez rozdílu

Dokonce i manžel téhle kamarádky měl nemístné poznámky, a to až jedovaté. Pro něj byly její nohy víc než nechutné. Reakce jejího vlastního manžela se dala ještě pochopit. Reakce cizího a hlavně ženatého muže ale už smysl nedávala. Vždyť nejsou ani potencionálními sexuálními partnery. Tak proč tak drsná slova na její vzhled?

Alysa to vnímá jako přirozenou potřebu mužů, zasahovat, byť nevědomky, do ženské krásy a tvořit ji mírně nerealistickou. Většina žen tak denně zkrášluje svůj zevnějšek podle mužských požadavků. Alyse je ale jasné, že většina žen s ní nemusí souhlasit. Vždyť pocit oholených nohou je tak příjemný i pro ženy samotné.

Přerušený experiment a den D

Alysa přiznává, že během experimentu byla velmi frustrovaná tím, jak ošklivě se cítila. Čím více se blížil den D – tedy den, kdy se mohla oholit, tím více natěšená byla. A to tak moc, že si nakoupila velmi drahé holicí oleje, několik žiletek a také elektrický zastřihovač. Skutečně to bylo tak těžké, jak její muž tvrdil. Situace zašla tak daleko, že Alysa svůj experiment ukončila po 11 měsících.

V den, kdy přerušila experiment, vzala žiletku a pustila se do toho, co sama nazvala spíše jako operaci. Holení jí zabralo hodinu. Manželovi trvalo pět dnů, než si všiml, že Alysa už není samý chloupek. A jaké jsou její pocity nyní, když se ohlédne zpět?

„První dva týdny poté jsem se holila při každém sprchování, ale pak jsem zlenivěla. Chlupy zase dorůstají, ale nevadí mi to a jsem s tím v pohodě. Před experimentem jsem žila život, kdy jsem cítila rozpaky, sotva jsem se se pár dní neoholila.“ Alysa na závěr dodává, že žádné osvícení se nedostavilo. „Byla jsem to zkrátka já se všemi svými nedostatky. Tečka.“

4.2 (84.19%) 43 hlas[ů]

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

80 Comments on Žena se rozhodla zahodit žiletku a rok se neholit. Jak to dopadlo?

 1. Chce se mi zvracet při pohledu na gramatické chyby, kterých se autorka dopustila. Slečna/paní Maršálková by se za tento článek měla stydět a dalšímu psaní se vyhnout.

 2. Je mi 46 a nejsem obluda, jsem normální ženská (175cm, 60kg, 3 děti). Nikdy jsem si nic neholila a nikdy ani nebudu. Manželovi to nevadí a nikdy nevadilo, dokonce se mu to líbí. Moje okolí mě bere takovou, jaká jsem – přirozená. Ale když jdu na koupaliště nebo jedu k moři – pohledy slečen (13-20 let) jsou vraždící a výsměšné, někdy dokonce přihodí nějakou směšnou poznámku – nechápu je (já se jim také nesměju, že jsou například tlusté, hubené, blonďaté, bez známek prsou, že mají velký zadek, že jsou ustrojené jak hastroš nebo jak lehké dívky……). Možná by jsme se nad sebou měli všichni zamyslet, než začneme někoho odsuzovat. PS: mám dvě dcery 15,18 = neholí se také a ve škole to vydrží. Syn 22 je na koupališti ochrání.

  • Je to každého věc,jestli se holí nebo ne. Ale když se podíváte na ten obrázek nohou, musíte sama uznat, že to vypadá dost otřesně.Já bych dobrovolně takhle nevyšla ven a to nejsm zrovna citlivka.Spíš by mě zajímalo, proč chcete být mermomocí přírodní, jak to nazýváte a proč tomu učíte i své dcery.

  • No konečně normální ženská. Ať si každý zachází se svým ochlupením jak chce. Mě osobně se líbí obé. Jak chlupaté, tak oholené. Jen by mě zajímalo, co je na neoholených nohou nechutné. Ty chlupy? Blbost. Jde jen a pouze o pocit toho, kdo to pronáší. Stejně jako ponožky v sandálech. Taky je to prý „nechutné“. Out. Jenže stále mi nikdo neřekl, od kdy a proč.

  • Blahopřeji k rozumu a k normálnímu způsobu života. Všichni slaboši s mozky vymytými reklamou to nikdy nedokáží pochopit a raději plivou na všechno a všechny. Je prý „moderní doba“, ale já bych to nazval pouze jako „slepota moderního rozumu“. Žena se taky neholí, vypadá normálně, krásně a je v pohodě. Komu to vadí tak se s tím musí poprat.

  • Děkuji Janě za svou zpověď. I já jsem taková, i když se v dnešní konzumní společnosti cítím jako psanec.
   Pro zamyšlení: jaký je rozdíl mezi přirozeně chlupatou neoholenou nohou muže a ženy? U muže je „zatím“ společností tolerována, kdežto žena je zatracovaná, nazývaná v lepším případě prasetem, apod. Proč? Mužské ochlupení je považováno za sexy (zaplaťpánbů za to, ale jak dlouho ještě?), kdežto ženské ochlupení za něco odporného a společností nepřijatelného? Proč?

   Jana 6.12.2017 at 11:32

   Je mi 46 a nejsem obluda, jsem normální ženská (175cm, 60kg, 3 děti). Nikdy jsem si nic neholila a nikdy ani nebudu. Manželovi to nevadí a nikdy nevadilo, dokonce se mu to líbí. Moje okolí mě bere takovou, jaká jsem – přirozená. Ale když jdu na koupaliště nebo jedu k moři – pohledy slečen (13-20 let) jsou vraždící a výsměšné, někdy dokonce přihodí nějakou směšnou poznámku – nechápu je (já se jim také nesměju, že jsou například tlusté, hubené, blonďaté, bez známek prsou, že mají velký zadek, že jsou ustrojené jak hastroš nebo jak lehké dívky……). Možná by jsme se nad sebou měli všichni zamyslet, než začneme někoho odsuzovat. PS: mám dvě dcery 15,18 = neholí se také a ve škole to vydrží. Syn 22 je na koupališti ochrání.

 3. Je smutné se dočíst, že „neoholení se“ vede téměř k pocitům viny. Asi by bylo dobré najít lék na hloupost pro ty co posuzují jiné na základě nepodstatných maličkostí jakými jsou třeba jen neoholené nohy.

 4. Upozornění ministerstva školství : použití google translatoru se trestá podle zákona.

  Opravdu je potřeba pouštět k psaní přeložených článků dislektiky? To je tak málo redaktorů, vážících si rodného jazyka?

 5. 90 procent žen má bohužel problém oholit se komplexně, z pohledu chlapa je už pak jedno, jestli ji doma máte jen s oholenýma nohama nebo celého šimpanze. Buď všechno nebo sbohem.

 6. Souhlasím autorka by si po sobě svůj „výtvor“ alespoň měla přečíst nebo ho dát přečíst někomu jínému…vypustit do světa takový článek je pro ostudu!!!

 7. Nechápem, prečo ľudstvo neustále „bojuje“ proti prírode, ktorá je tá jediná, ktorá vie čo robí a ochlpenie má tiež istú úlohu…Výrobcovia žiletiek nemali žiaden odbyt a tak slepiciam nahučali do hlavy, že sa holiť musia…a podarilo sa im to! Dospelá,vyholená žena má výhodu len pre pedofilov…normálnemu chlapovi sa to páčiť nemože, ale ten nemá čo hlásiť, rozhodujú len slepice…

 8. Jak může veřejné články psát někdo, kdo absolutně neovládá češtinu? Ty chyby jsou hrozné a do očí bijící.

 9. Po 11 měsících to stále byla ona. Ano – po 11 měsících i po 3 rocích, i kdyby se neholila, to stále bude ona, stejně jako by to bylo u ostatních. Jak je tedy vidět – i kdyby byla společenská konvence jakákoli – na změnu osobnosti to žádný vliv nemá. Což je dobře – znamená to tedy – že se jednoho dne konečně dočkáme znovu neholených nohou – které budou i tak – ty moje. A bude jedno, zdali bude chlup černý, nebo bílý…..))))

 10. Tyto extrémy jsou na nic.Každá ženaby si měla určit,co jí ještě vyhovuje a co už ne.V holení i líčení.Ostatní může být vnímáno jako psychický teror.

 11. Klara: Jo, souhlas, je to sileny, jak nekdo, kdo nezvlada matersky jazyk ani na urovni uciva zakladni skoly, muze vykonavat takovouhle praci. To vypovida i o tom, kdo ji tu praci dal.

 12. To je ale nána, to se narodila jako opice? V životě jsem se neholila, a proč. Protože je to v dnešním světě modní. Příroda ví, proč tam ty chlupy jsou. Hlavně, když všude voníš.

 13. To že holení začalo v roce 1915 je nesmysl. Muži i ženy se již holili i ve starověkém Řecku nebo Egyptě. V Řecku na to myslím dokonce používali něco jako depilační pásky. Horký vosk v kombinaci s látkou. Egypťané si zas holili i obočí a vlasy. Autorka asi moc do minulosti nepátrala.

 14. Média vzdělávají a proto by před zveřejněním příspěvků, reportáží,apod. měla proběhnout korektura.Článek pak vyjde bez chyb.Pro mne je neznalost mateřského jazyka neomluvitelná,pokud se člověk veřejným psaním živí.V tomto případě mě už poté ani nezajímá obsah.To nemluvím o tom, že nemám v povaze něčí chlupy, oblečení,styl komentovat.Zaráží mě,pro kolik „Čechů“ je důležité řešit chlupaté přirození a zároveň obhajovat neznalost našeho dědictví,to jest Českého jazyka.To, že se neumíte vyjádřit v rodném jazyce je vaše ( vás všech, kteří se vysmíváte těm, jež si tuto hodnotu uvědomují)velká prohra a chyba,za kterou určitě nemůže ten,kdo vás na chyby upozorní. Namísto uznání vlastní neschopnosti směšně kopete kolem sebe.Tak, prosím, vezměte si pravidla českého pravopisu a zkuste náš jazyk opatrovat a chránit.

 15. Milá Lucie. Promiňte mi, že vás tak oslovuji. Jste až moc jazykově puritánská na můj styl. Ale v podstatě máte pravdu. Každý se může překlepnout, udělat chybičku. Ale novinář by měl psát bezchybně. Představte si chirurga, který by vám sešil ránu nějakým podivným stehem který by špatně držel. Špatné přirovnání, ale přirovnání. Byl jsem část života úředníkem. Když přišla nějaká žádost či psaní, podle rukopisu (ručně či strojem), jsem vždy uvažoval jaký člověk to psal. Podle počtu a závažnosti přepisů, překlepů a chyb . Psal-li to člověk se základním vzděláním bez vyšší školy, považoval jsem to za normální jev. To neznamená, že mnozí pisatelé se základním vzděláním neměli vytříbený styl. Ale dělal-li chyby člověk se středoškolským vzděláním humanitního směru či s vysokoškolským vzděláním, podvědomě jsem ho zařadil do příslušné kategorie. Ale nemělo to s prací nic společného.

 16. Ke článku. Holení nohou a jiných partií ženami je v této době už snad povinný fenomén. Nekomentuji to. Myslím, že v současné době svázané novějšími konvencemi je žena která se neholí či neupravuje tento porost středem pozornosti, negativní pozornosti. Takže ze společenského hlediska je sama nucena tyto věci vzít v úvahu a používat toto jako úpravu účesu, rtěnku… bez toho to dnes nejde. Představte si člověka , který si nestříhá nehty na rukou. Jediné co mne zaráží, je barvení vlasů u postarších mužů. To mi je proti srsti a ani jim to na rozdíl od žen nesluší. Přímo je to zženšťuje – nemohu napsat koho , jakou kategorii mužů mi připomínají. Jinak mé názory berte jak chcete, jsem už důchodce.

 17. No, takové chlupy už holit nemusela, stačilo by vytrhat ručně. Jestli si někdo holí nebo neholí chachrňu, je jeho věc, ale ty nohy a podpaží vypadají odpudivě.

 18. Muj nazor je ze lide jsou natolik zpracovani tim, co se jim predklada jako vzor, „jinak jsi nemozna/y“, ze to -a zvlaste mlada generace – berou jako nezbytnost „spokojeneho“ zivota. Je velmi malo lidi, kteri maji opravdu svuj nazor a nepodlehaji predpisum toho, co se povazuje z nejakeho duvodu, aniz by nekdo vedel nakonec proc,za spravne a potrebne. Je to smutne.

 19. Nevím co je slečna za Homo něco, ale my chlapy se neholíme(na výjimky) nikdo a aby měl chlap takle chlupaté nohy je už na hraně, a ženská po roce? která už od přírody má méně hormonů které to podporují. To má i kníra a bradku ?

 20. Pár let zpátky v ptákovinách jedna moc kočka si nalepila chlupy na nohy a vyrazila na koupaliště. A pak byli záběry na lidi, co si jí všimli. Moc jsem se pobavil.

 21. poprvé píšu na babský fórum,takže můj postřeh.
  Jsem rád že mám doma jen jednu,protože Vy ženský jste vážně neuvěřitelný.Drbete pravopis a hotovo. Fakt síla. A holení ženy? Když se ta moje chce oholit,oholí se.A když nechce neholí. Mě je to celkem jedno. Mám už víc jak 20 let rád ji a né její nohy. Pokud je chlap opravdový ,tak mu je to jedno. Útlocitné položeny bez ohně neberu. Takže dámy, závěr: Kočka se cejtila blbě hlavně kvůli ztátě opory doma,tam kde by měla být bezpečí. Byla na to sama. A k neandrtálcům. Oni se neholili,ale opalovali. Stejně jako báby skákaly přes ohně aby sundaly srst. No a ochlupení je izolace proti chladu a tak si neumím dost dobře představit toho neandrtálce že by to shodil jen aby omrznul.Podle mě je to kravina. No a to byl ten důvod proč jsem poprvé a naposledy vsunul rypák do mezi Vás do Eastwicku. Takže,Dámy, hezký den a pohodový svátky Vám přeju.

  • Chlap: Vaše žena má štěstí, které jsem měla na chlapy v této záležitosti také. A v mém případě je to fakt úleva. Nehnala jsem to do extrému (to co má autorka po 11 měsících mám já za měsíc), ale když mí partneři viděli, že trávím v koupelně půl hodiny denně jenom depilací obličeje – ano i takový ženský mezi námi chodí po světě, tak s nohama měli se mnou asi slitování nebo co. Ten poslední se mnou byl 10let v krásném vztahu a před třemi roky mi zaplatil kosmeťák na problém s obličejem prý proto, abychom na sebe měli víc času.
   Své okolí neděsím, nosím dlouhé kalhoty a názor bab v šatnách je od srdce fuk. Já je taky nekritizuju, když jsou zmalovaný jak lehký ženský…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*