Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Známe 5 skvělých filmových lovestory. Okuste evropskou romantiku

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

23. 5. 2013

Romantické filmy vznikají všude a pořád. My jsme se tentokrát zaměřili jen na ty evropské a vybrali z nich pětici rozličných snímků, v níž si každý najde něco pro sebe.

FOTO: Keira Knightley

Keira Knightley si kvůli své kráse málem v Pýše a předsudku nezahrála. Zdroj: Bonton

Pýcha a předsudek

Jeden z nejčtenějších a nejoblíbenějších knižních bestsellerů britské spisovatelky Jane Austen se dočkal několika filmových adaptací, včetně této z roku 2005.

Britský snímek se odehrává v osmnáctém století a líčí klasický romantický příběh. Matka pěti dcer Bennetových razí názor, že žena je šťastná, jen pokud se bohatě provdá. Jediná Elizabeth se tomuto myšlení vzpouzí. Když se v blízkosti rodiny zabydlí bohatý a svobodný pan Bingley s přítelem Darcym, všichni cítí ve vzduchu šanci na výhodný sňatek. Kdo si ale vezme koho?

Zdroj: Bonton

Zdroj: Bonton

V jedné z hlavních rolí se objevila Keira Knightley. Tímto obsazením nebyl režisér Joe Wright původně nadšený, herečka se mu zdála příliš atraktivní. Když ji ale viděl naživo, názor kvůli její nezbednosti změnil. Po boku Keiry si zahráli například Judi Dench, Carey Mulligan, Rosamund Pike či Matthew MacFadyen. Film se kompletně natáčel v britském panském sídle Groombridge ze sedmnáctého století.

The Artist

K lásce netřeba slov ani barev. Že to platí i na filmovém plátně, dokázal černobílý a téměř němý film z roku 2011.

Přestože snímek vznikl ve francouzské produkci, jeho děj se odehrává v USA, a to ve dvacátých letech. George Valentin patří k největším hvězdám němé éry, Hollywood však brzy ovládne nový fenomén – mluvený film. Na druhé straně stojí mladá vycházející hvězda Peppy Miller, která právě v mluvených filmech hraje. Mezi dvojicí je navíc zvláštní jiskření.

FOTO: The Artist

Zdroj: H.C.E.

The Artist ovládl v roce 2012 předávání Oscarů, z nějž si odnesl hned pět sošek, což je na neamerický film opravdu nezvykle vysoké číslo. Mezi vítěze se zařadil i Jean Dujardin jako herec v hlavní roli, jeho kolegyně Bérénice Bejo svou nominaci neproměnila. Celkově jde o nejoceňovanější dílo francouzské filmové historie.

Na dřeň

Milostný příběh může vzniknout za jakýchkoli podmínek a mezi kýmkoli. Ani láska mezi cvičitelkou kosatek, které přijde o obě nohy, a labilním rváčem není nemožná.

Frustrovaný a impulzivní Ali se spolu se svým synem přestěhuje do přímořského střediska, aby zde začal nový život. Jeho osud se protne s osudem Stephanie. Když ji kosatka připraví o nohy, stane se Ali její oporou a posléze i milencem. Podaří se jim v netradičním vztahu najít společné štěstí?

FOTO: Na dren

Zdroj: Falcon

Emotivní francouzský snímek z roku 2012 představuje v hlavních rolích Marion Cotillard a Matthiase Schoenaertse. Dvojice se poprvé střetla až tři týdny před začátkem natáčení, přesto jim to na plátně skvěle funguje. Snímek napsal a zrežíroval Jacques Audiard podle knihy spisovatele Craiga Davidsona Rust and Bone.

Pokání

Po Pýše a předsudku se režisér Joe Wright pustil znovu do práce. Znovu s Keirou Knightley v hlavní roli a znovu v romantickém dramatu.

Pokání vypráví příběh o tom, jak může příliš bujná dětská fantazie ovlivnit osudy mnoha lidí. Dvanáctiletá Briony nařkne Robbieho Turnera ze znásilnění své nezletilé sestřenice. Robbie je proto poslán do vězení. Tím trpí i Brionina sestra Cecilia, která Robbieho miluje. Když si později starší Briony uvědomí, co napáchala, je už na nápravu pozdě.

FOTO: Pokani

Zdroj: Bonton

Postavu Briony si původně měla zahrát právě Keira Knightley. Té se ale po přečtení scénáře zalíbila role Cecilie a trvala na ní. Její lásku ztvárnil James McAvoy, který označil scénář za nejlepší, jaký kdy držel v rukou. V roli Briony se nakonec objevila tehdy ještě nepříliš známá Saoirse Ronan. Snímek byl nominován na Oscara v sedmi kategoriích, za hudbu nakonec zvítězil.

Cyrano z Bergeracu

Další knižní klasika převedená na plátno. Původní divadelní hru napsal Edmond Rostand a její asi nejlepší filmová verze vznikla v roce 1990.

Francouzský snímek sleduje osudy šermíře Cyrana s proslule dlouhým nosem, který se zamiluje do své sestřenice Roxany. Ta se ovšem zhlédne v krásném, ale hloupém Christianovi. Cyrano ale cítí potřebu vyjádřit své city, a tak nepříliš schopnému Christianovi nabídne, že bude Roxaně psát milostné dopisy za něj.

FOTO: Cyrano z Bergeracu

Zdroj: CNC

Film zrežíroval Jean-Paul Rappeneau, který se zároveň podílel i na scénáři. Vedle něj má na kvalitě výsledného díla podíl především Gérard Dépardieu, který ztvárnil ústřední roli Cyrana a předvedl jeden ze svých životních výkonů, za který byl i nominován na Oscara. Dívku jeho srdce si zahrála Anne Brochet.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Známe 5 skvělých filmových lovestory. Okuste evropskou romantiku