Menu
WomanOnly
Domácnost

Znáte použití éterických olejů? 9 tipů, jak si s nimi provonit den

Adéla Lišková

Adéla Lišková

4. 12. 2015

Éterických neboli esenciálních olejů je dnes známo více než tři tisíce, takže je opravdu z čeho vybírat. Kde všude s vámi může vaše oblíbená vůně být?

Kde se vzaly éterické oleje

Éterické oleje můžete znát také pod méně tajemnými označeními jako esenciální oleje či rostlinné silice. Tyto směsi látek si rostliny vytvářejí jako ochranu před býložravými zvířaty – mají totiž nepříjemnou chuť. Pro lidi jsou pak zajímavé nejen proto, že spousta z nich hezky vonní, ale také kvůli jejich využití ve farmaceutickém průmyslu.

Jak používat éterický olej

Získání několika mililitrů esenciálního oleje může vyžadovat i několik kilogramů rostliny, cena za maličkou lahvičku koncentrovaného oleje může být klidně pár stovek. Účinky jsou ovšem velmi silné, proto vám na jedno použití zpravidla stačí pár kapek. A co s nimi tedy můžete dělat?

1. Aromalapma

Použít tuto vychytávku je asi nejjednodušší řešení. Aromalampa je nádobka, nejčastěji vyrobená z keramiky či ze skla, která má uvnitř místo na svíčku a nad ní misku na odpařování. Můžete ji použít při práci, při učení, při odpočinku nebo třeba během spánku.
Do misky nalejte vodu a do ní dejte pár kapek (postačí 3-5) neředěného éterického oleje. Poté zapalte svíčku, která misku postupně ohřeje tak, že se silice začnou odpařovat. A pak už jen inhalujte.

2. Koupel

Neředěný esenciální olej můžete přidat také do koupele, a rázem je z ní vonná relaxační koupel. Neředěné silice jsou velmi intenzivní, proto to s množstvím oleje nepřehánějte – použijte 2-4 kapky a koupejte se čtvrt až půl hodiny.

Pokud máte citlivou pokožku, doporučujeme raději tuto směs: smíchejte 3-8 kapek neředěného oleje s jednou lžičkou medu, jednou lžící mléka, jednou lžičkou rostlinného oleje a lžíci hydrofilního mycího oleje. Aby se olej smíchal s vodou, přidejte lžíci emulgátoru (např. lecitin). Nakonec zamíchejte do koupele a relaxujte.

3. Lázeň pro ruce a nohy

Esenciální olej lze použít také na koupel rukou nebo nohou. Do vaničky s vodou v tom případě přijedete 4-6 kapek oleje.

4. Potírání

Na potírání kůže vždy používejte pouze ředěné esenciální oleje. Neředěné lze použít pouze levandulový nebo tea tree olej.

5. Sprchování

Éterický olej využijete také ve sprše. Na vlhkou houbu či žínku kápněte 1-2 kapky a při sprchování se s ní pomalu omývejte. Pozor však na oči, i nepatrné množství silic je může nepříjemně podráždit. Voda by se do nich při tomto sprchování tak neměla vůbec dostat.

6. Obklad

Zhruba 5 kapek vašeho oblíbeného éterického oleje smíchejte se lžící koupelového oleje. Tuto směs zamíchejte v čtvrtlitru teplé vody. Obklad, který se chystáte přiložit na postižené místo, namáčejte v tomto roztoku.

7. Inhalace

Nejprve aplikujte 2 kapky éterického oleje na vlhký ročník. Poté vždy na chvilku přiložte k nosu a dýchejte.

8. Masáž

Éterickým olejem lze oživit masážní olej. Je vhodné je míchat s olivovým, mandlovým či slunečnicovým. Na šálek masážního oleje použijte zhruba 7 kapek esenciálního oleje.

9. Kloktání

Do sklenice vlažné vody přidejte 2 kapky éterického oleje, zamíchejte a kloktejte. Ale pozor – v žádném případě nepolykat!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Znáte použití éterických olejů? 9 tipů, jak si s nimi provonit den