×
WomanOnly

4 situace, jak poznám, že je vztah s partnerem u konce

Foto: Petr Manoušek, WomanOnly.cz

Spousta lidí možná snila o lásce na první pohled a láskyplném vztahu na celý život, jaký viděli u své babičky a dědečka, kteří oslavili diamantovou svatbu, ale stále se k sobě dokázali chovat, jako by se seznámili teprve včera. Bohužel tohle všechno se stane jen málokomu a spoustě lidem naopak vztah v různých fázích a z různých důvodů troskotá.

Fáze vztahu

Každý vztah prochází několika fázemi. A přestože se vám zdá, že tohle je přesně chvíle, kdy vztah končí, přechází pouze z jedné fáze do druhé a je na nás, jestli to přijmout chceme a jsme zralí se do další fáze přesunout nebo vztah skončí.

Zalíbení – je čas sbližování a oťukávání člověka našeho zájmu. Chceme, aby si nás druhý všiml a snažíme se upoutat jeho pozornost.

Zamilování – láska růžových brýlí, trvá i několik měsíců a patří ke krásnému období plného zájmu, obdivu. Zamilovaní mají pocit, že potkali lásku na celý život. K partnerovi jsou nekritičtí a vidí jej takového, jakého ho chtějí mít.

Láska – trvalý vztah, ve kterém přijímáme druhého člověka v celé jeho nahotě, se všemi kladnými i zápornými vlastnostmi a máme jej skutečně rádi.

1. Přechozené vztahy

V dnešní době je moderní, že spolu lidé chodí a žijí nezávazně, tzv. na psí knížku, jak říkávaly naše babičky. Takový vztah nesvazuje a nenese s sebou břímě zodpovědnosti, ale právě to se může stát důvodem rozchodu. Partneři se věnují společným zájmům, objevují na dovolených exotické končiny, … a najednou zjistí, že už jsou jen kamarádi.

Kouzlo přitažlivosti a myšlenky na společný rodinný život se někam vytratily. A co dál …

2. Odcizení, odpor

Možná se vám stalo, že jste se najednou ocitli někde jinde než váš partner. Začali jste přemýšlet jinak (např. o založení rodiny) a partner měl stále hlavu v oblacích. Také vlastnosti, které vás dříve přitahovaly, už nejsou k obdivu. A co víc. Partnerovy dotyky vás už nerozněžní a jeho snaha o milostný život je vám krajně nepříjemná.

3. Vlastnosti a životní styl

Možná právě procházíte obdobím, kdy jste odhodila růžové brýle. A možná právě objevujete vlastnosti, kterých jste si dřív nevšimla a moc se vám nelíbí. A nemyslím ani tak způsob vytlačování zubní pasty, jako spíš to, že váš milý má husí kůži, když slyší o životě na vesnici a krmení králíků, a přitom vy jste si takový život vysnila.

Některé nevítané vlastnosti a postoje mohou vynahradit jiné, pro které máte svého partnera skutečně rádi, a proto byste neměnili. Ale ty, které bývají spojené s životními hodnotami a způsobem života, bývají klíčem k rozchodu.

4. Závislosti, alkoholismus, domácí násilí

Problémy se závislostmi, alkoholismus a domácí násilí jeden z partnerů někdy toleruje dlouho a jindy se objeví znenadání, zpravidla při nějaké krizi nebo zátěžové situaci.

V mála případech si jsou partneři schopni pomoci sami a vyřeší situaci v rodině, ale ve většině případů je nucen jeden z nich žádat o pomoc příslušná centra a instituce a vztah se pak obvykle rozpadá.

Přestože se někdy zdá, že vztah už nemá žádnou naději, chladný odstup od situace a vzájemná tolerance dokáží, že je důvod, proč o něj bojovat.

A často je lepší, než čekání na ony situace,  partnerský vztah obnovovat a posunovat dál.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*