Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

5 nejčastějších poruch růstu nehtů. Zjistěte, co trápí právě vás?

Je známé, že nehty jsou zrcadlem našeho zdraví, a proto bychom jim měli věnovat dostatečnou péči, a také pozornost. Ve společnosti je totiž rozšířeno hned několik poruch růstu nehtů, které byste rozhodně měla konzultovat s lékařem. Neříkejte si, že jsou vaše abnormality na nehtech normální a řešte je. Představíme vám hned 5 nejběžnějších onemocnění, netrpíte jedním z nich?

1. Zarůstání nehtů

Zarůstání nehtů je asi nejběžnější onemocnění nehtu, které většina lidí vůbec neřeší. Tím si ale můžete zadělat na velké problémy do budoucna. Nejtěžší formy zarůstání nehtů se totiž často musí řešit chirurgickým zákrokem, proto není radno toto onemocnění zanedbávat.

Příčinou, proč nehty začínají zarůstat je hned několik. Jednou takovou příčinou je nesprávné zdobení nehtů. Dnes jsou velmi moderní gelové nehty, které však při nesprávné aplikaci mohou způsobit právě zarůstání nehtů. V neposlední řadě může za zarůstání nehtů špatně zvolená obuv. Boty, které vám jsou o půl čísla malé tedy raději nehte v obchodě. Nadměrné pocení pak tyto faktory ještě zesiluje.

2. Nepřirozené zbarvení nehtů

Onemocnění, při kterých nehet změní svou přirozenou barvu, tedy světlou tělovou, je velké množství. Pokud mají vaše nehty nazelenalou barvu, je to zapříčiněno infekcí nehtové ploténky. Je to způsobeno pseudomonádovými infekcemi, na které vám bude pravděpodobně nasazena antibiotická mastička.

Pokud vám nehty začínají postupně černat, může to být známka počínajícího Peutz-Jeghersův syndromu, nebo nedostatku vitamínu B12. Častým onemocněním je také syndrom žlutých nehtů, který se vyznačuje pomalým růstem nehtu, jeho zakřivením a charakteristickou žlutou barvou. Jestliže se u vás objevila některá z těchto abnormalit, určitě v nejbližší době navštivte lékaře.

3. Bílé skvrny

Bílé skvrny na nehtech je velmi rozšířené onemocnění, které nejčastěji je způsobují pohmožděniny nebo údery do nehtového lůžka. Tečky mohou rovněž signalizovat nedostatek zinku, vápníku, síry nebo vitamínu A. Skvrnky mohou případně vzniknout horečnatým onemocněním, hormonálními změnami nebo poraněním nehtového kořene. Bílé skvrny jsou v podstatě výdutě pod nehtovým kořenem

4. Třepení nehtů

Pokud vás trápí slabé nehty, které se často třepí a lámou, pak byste měla poupravit svůj jídelníček. Tento stav nehtů způsobuje především nedostatek bílkovin, ale také mastných kyselin či zinku. Léčbu můžete také podpořit nejrůznějšími přípravky, které jsou určený právě pro slabé a lámavé nehty, koupíte je v každé lepší drogerii.

5. Paronychie

Paronychie je označení pro zánět nehtového lůžka, nebo zánět tkáně kolem nehtu. Zánět způsobuje hromadění hnisu mezi pokožkou nehtového lůžka a nehtem samotným. Onemocnění může být doprovázeno otoky, zarudnutím a velkou citlivostí oblasti. Akutní zánět nehtového lůžka, je obvykle způsoben bakteriální infekcí, kterou musí řešit lékař, proto ho navštivte v nejbližší době.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 nejčastějších poruch růstu nehtů. Zjistěte, co trápí právě vás?