Menu
WomanOnly
Vlasy a nehty

Gelové nehty ano či ne? Jaké jsou možnosti a postupy?

Lucie Cermanová

Lucie Cermanová

2. 2. 2018

Krásné nehty už dnes ani zdaleka nejsou výsadou žen, které mohou chodit pravidelně na kosmetiku. Ozdobou mohou být i doma vytvořené gelové nehty. Postup není až tak komplikovaný, jak by se mohlo zdát. Pojďme na to.

Nezbytnosti pro modeláž gelových nehtů

Než se pustíte do vlastní modeláže gelových nehtů, možná budete potřebovat doplnit na kosmetický stolek několik pomocníků.

  • Nehtový olejíček – na změkčení a ošetření nehtové kůžičky,
  • pomerančové dřívko pro odstranění nehtové kůžičky, kleštičky nebo nůžky na kůžičku
  • jemný pilník (180/240 nebo 240/240) k zabroušení tvaru nehtu,
  • leštící blok na zbroušení přírodního nehtu, vyhlazení tvarů,
  • čistič na odmaštění nehtů a na stírání výpotků + vatové tamponky pro čištění nehtů a na gelový výpotek,
  • tipy (umělé nehty) – pro prodloužení nehtů, speciální lepidlo na tipy a gilotina (kleštičky ke zkracování tipů),
  • pilník na pilování přechodů, tvarů a zkracování nehtů (hrubost 100),
  • podkladová báze (Primer (kyselý přípravek), Bonder (nekyselý přípravek )),
  • UV lampa 36W (4 zářivková) nebo 9 W (1 zářivková),
  • UV gel,
  • štěteček na modeláž (ideálně velikost 4)
  • gel lak, případně zdobení.

Jak si správně lakovat nehty: Naneste dobře všechny 4 vrstvy

Gelové nehty: postup

Když chcete kvalitní gelové nehty, návod s podrobnými instrukcemi je nezbytností. Gelové nehty se vytvářejí tím, že se na nehty nanesou vrstvy speciálního gelu, které se pak vytvrzují UV lampou, ideální je 36W. Tímto způsobem vzniká odolný povrch nehtu. Stačí trocha cviku.

Gelové nehty se mohou vyrábět s takzvaným tipem – šablonou, která nehty nastaví, případně bez ní.

Základní příprava nehtů

Vše začíná přípravou nehtů, které se nejprve musí zkrátit. Aby se lépe s nehty pracovalo, použijte změkčovač nehtové kůžičky. Potom je třeba kůžičku opatrně zatlačit pomerančovým dřívkem, případně ji odstřihnout. Pokud byste lak nanesli přes kůžičku, mohl by se odlupovat. Nehty je důležité rovnoměrně zmatnit za pomoci jemného pilníku, případně speciálního bloku. Poté se nehty odmastí tím, že se přetřou čističem. Pokud by se nehty nepřipravily dobře na gel, nepřilnul by a odlupoval by se.

Nasazení tipů

V následujícím kroku potřebujete odpovídající tipy pro jednotlivé nehty. Jedná se o umělé nástavce na nehty, které se na ně nalepí, aby se prodloužily. Existují v různých velikostech podle příslušných prstů. Ideální jsou sady. Tip je lepší spíše menší než větší a musí nehtu odpovídat. Nehet nesmí být příliš krátký a musí být zapilovaný (neokousaný).

Na spodní konec tipu naneste lepidlo a abyste se vyhnuli vzduchovým bublinám, přikládejte tip pod úhlem 45 stupňů. Ty bývají příčinou různých problémů jako jsou infekce nebo plísně. Vzdálenost tipu od kraje nehtu závisí na druhu tipu. Když tip na nehtu dobře sedí, lehce ho přitiskněte směrem od okraje ke středu nehtu a několik sekund držte, až lepidlo zaschne. Tip zakraťte pomocí gilotiny.

Dobře zbruste nehet (pouze tip), aby nebyl tolik vidět přechod mezi tipem a vlastním nehtem. Pouze na vlastní nehet naneste podkladovou bázi primer nebo podkladový lak Bonder. Nehet odmastí a vydezinfikuje. Gel pak lépe přilne. Zasychá zhruba minutu. Tip se přetře čističem.

Jak na suché vlasy a nehty? Zkontrolujte návyky a životosprávu

Nanášení gelových vrstev

Při aplikaci prvního gelu se vrstva nanáší směrem od středu do stran. Neměla by zasahovat až ke kůžičce, mohly by tam vzniknout vzduchové bublinky, které způsobují problémy. Nehet s vrstvou gelu se vloží do UV lampy a vytvrdí se. Pak se pokračuje s ostatními nehty. Dobu vytvrzení je třeba stanovit podle toho, o jaký se jedná gel a jaká je výkonnost lampy. Dostatek informací by měl poskytnout návod v příslušné sadě na gelové nehty.

Vhodné je modelovat nehty od ukazováčku po malíček. Pokud pospícháte, můžete střídat levou a pravou ruku, abyste během vytvrzování nehtu mohli modelovat prst druhé ruky. Palec si vezměte do parády až jako poslední.

Na řadě je druhá, trochu silnější vrstvička. Z ní je třeba dobře vytvarovat C oblouk. Ten je důležitý proto, aby nehet vypadal přirozeně a neodpadával. Po nanesení gel vytvrdíme v UV lampě podle doporučení výrobce. Zjistili jste, že nehet po vytvrzení nemá žádoucí tvar? Žádné obavy. Stačí čističem setřít vzniklý výpotek, který se z gelu vyloučil. Pak nehet zbruste tak, aby měl tvar podle vašeho přání. Je vhodné špičky opilovat více, obzvlášť tehdy, když plánujeme nanést barevný gel. Pozor na to, aby nebyly příliš tenké. Nakonec je vyhladíme jemným pilníkem, případně blokem, aby se zamezilo rýhám. Opět nehty odmastíme.

Dalším krokem je výběr zdobení nehtů. Upřednostňujete spíše přirozenou manikúru nebo na nehtech vytvoříte malé umělecké dílo plné různých ozdob? Je to na vás.

Na konec se nanese tenká vrstvička UV lesku a znovu se nechá vytvrdit pod lampou. To je pro tentokrát vše. Může se stát, že mezi vrstvami nebo nakonec budou nehty lepkavé. Jedná se o normální projev (výpotek) a dá se jednoduše odstranit tím, že nehty přetřete tamponkem s alkoholem. Vymodelované nehty mohou mít ostré hrany. Ty se dají zbrousit jemným pilníkem a blokem.

Pokud nepoužíváte tipy, štětcem naneste na nehet tenkou vrstvičku podkladového UV gelu. Vytvrďte v lampě. V dalším kroku použijte barevný lak a znovu zapečte. Nakonec naneste nadlak a opět vytvrďte. Až v tomto momentu se odstraňují případné výpotky pomocí tamponku napuštěného alkoholem. Vždy natírejte slabé vrstvy, pokud by prostřední vrstva nestačila, natřete ji 2x.

Co je důležité vědět

Gelové nehty je nutno doplnit každé 3-4 týdny. Je třeba sledovat, jak rychle vaše nehty rostou. Když gel u nehtového lůžka odroste, přišel čas na doplnění. Doplnění gelových nehtů se provádí stejně, pouze bez tipů. Ty se znovu hodí, když se opravuje zlomený nehet.

Když se vám stane, že lakem přejede příliš blízko ke kraji nehtu, opatrně ho odstraňte dřívkem na zatlačování kůžičky. Když byste takhle dali prst do lampy, pálilo by to.

Aby byly gelové nehty krásné a silné, je třeba okolí nehtu ošetřit olejovou výživou a ruce natřít krémem. Lak by měl vydržet v naprosto bezvadném stavu alespoň týden. Jinak má barva jednotlivých laků různou výdrž. Některé můžete mít na rukou déle, jiné se dříve začínají odlupovat. Ideálně je mít gely od jedné značky, aby dobře navzájem přilnuly.

Na odlakování se používá speciální odlakovač na gelové nehty, který kápnete na tamponek a přiložíte k nehtu. Pokud bude s acetonem, měl by obsahovat třeba lanolin na šetrnou péči. Nehet obalíte alobalem a necháte asi 15 minut. Po této době se vrstvička laků odloupne.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Gelové nehty ano či ne? Jaké jsou možnosti a postupy?