Menu
WomanOnly
Láska

5 tipů jak se odmilovat a pamatovat si jen to hezké

Taťána Kročková

Taťána Kročková

12. 12. 2021

Když je člověk nešťastně zamilovaný, není to žádný med a jeho život se často podobá peklu na zemi. A i když bychom si tisíckrát poručili rozumem, že se máme okamžitě odmilovat, protože nám to nestojí za to, ono to jaksi nefunguje a nefunguje. Jak se odmilovat už navždy a pamatovat si jen to hezké z předchozího vztahu a nezačít zároveň dotyčného či dotyčnou nenávidět? Máme pro vás 5 tipů, které vám mohou pomoci ve vaší zoufalé situaci!

Jak se odmilovat poprvé: Nehledejte si převozníka a nevytloukejte klín klínem!

První tipem je mít na paměti, že v žádném případě vaši situaci nevyřeší okamžité hledání nového vztahu. Člověk, kterému byste rovnou padli do náruče by nebyl nic jiného než takzvaný převozník ve vztahu a pěkně by si to odskákal. A uznejte, že si tohle nikdo nezaslouží! Jde o to, že každý potřebuje mít nějaký čas na to, aby všechno přebolelo. Nestačí jen srovnat si všechno v hlavě a snažit se něco přebít rozumem. Každý máme přece své city a co jiného než emoce právě v nešťastné lásce hraje roli!

Role převozníka ve vztahu aneb proč přitahujete lidi, kteří jsou brzy po rozchodu?

Rozptýlit se můžete a klidně si s někým pište či povídejte, ale buďte k němu upřímní, řekněte mu, jak se věci mají a držte si odstup, pokud tomu člověku opravdu nechcete ublížit. Klidně se spolu scházejte, ale buďte prozatím kamarádi, všechno ostatní ukáže čas. V tomto případě není kam spěchat!

Jak se odmilovat podruhé: Nesrovnávejte druhé se svým dokonalým expartnerem!

Dávejte si velký pozor na to, abyste kohokoliv jiného nesrovnávali s vaším dokonalým partnerem, do které jste se zamilovali. Ať už jste prožili reálný vztah, který náhle skončil, aniž byste si to přáli, anebo jste se do někoho nešťastně a platonicky zamilovali, těžko se odmilujete, pokud budete každého jiného zájemce srovnávat s „panem dokonalým” či „paní dokonalou”!

Fáze zamilovanosti ve vztahu a jak poznat přechozený vztah? Odpovídá psycholožka

Takhle z vás druzí budou mít jen pocit, že jste příliš nároční a arogantní a nikdo vám není dost dobrý. Všímejte si maličkostí, zkuste navnímat i takové stránky člověka, které třeba na první pohled nejsou patrné. Víme, že zamilovaný člověk se chová jako drogách, nevidí, neslyší a má zkreslený úsudek, proto jde jen velmi obtížně vnímat něco jiného a nenahlížet na realitu růžovými brýlemi. Když se budete snažit (byť i pomyslně formou vizualizace) si ty růžové brýle sundat, možná uvidíte, jak se věci skutečně mají. A třeba i to, že je kolem vás někdo, kdo vás má skutečně rád a je mnohem kvalitnějším a charakternějším člověkem než ten, do koho jste se bláznivě zamilovali.

Jak se odmilovat potřetí: Udělejte si rekapitulaci vašeho minulého vztahu

Zkuste si doma založit sešitek pravdy a upřímně a pravdivě si sepsat důvody, pro které si myslíte, že jste se do vašeho vysněného objektu zamilovali a co bylo rozhodujícího pro ten okamžik, kdy se vám zatočila hlava. Takto můžete snadno odhalit, zda největší roli mezi vámi hraje chemie, nebo se vám na dotyčném člověku líbí jeho povahové vlastnosti a osobnost či to, že vám třeba v kritické chvíli vašeho života podal pomocnou ruku. Možná to byly i nějaké romantické či nadpřirozené chvíle, které jste tehdy považovali za osudové znamení.

Nejčastější důvody k rozchodu a jak dlouho může trvat partnerská krize?

Vzpomeňte si na vaše první setkání a to, jak probíhalo. Zkuste se s odstupem času podívat na tyto okamžiky kritickýma očima a představte si, že by toto mělo proběhnout znovu. Prostě se jen vrátíte v čase. Udělali byste něco jinak? Vybrali byste si stejného člověka? Vidíte dnes to, jak se tehdy zachoval již ne tak zamilovaně? Zkuste si nakonec i přehrát celou vaši vztahovou epizodu a dělejte si poznámky. Určitě vám to pomůže k tomu, abyste si uvědomili všechno to, co jste s klapkami na očích neviděli. Taková rekapitulace vztahu totiž nikdy není na škodu!

Jak se odmilovat počtvrté: Promluvte si s nezaujatým člověkem

Promluvte si o svých pocitech se svými blízkými kamarády nebo psychoterapeutem. U kamarádů ale dávejte pozor na jejich rady a doporučení, v žádném případě totiž nedokážou být objektivní a nezaujaté. Kamarádka se většinou stává tichým spojencem ženy a nedokáže jí většinou říct pravdu bez obalu. Není obvyklé, aby kamarádka stála na straně druhého partnera nebo zkrátka na druhé straně barikády. Od kamarádky většinou očekáváme podporu a přitakání, nikoli kritiku a to, že se postaví proti nám. Toto v tuto chvíli přece nepotřebujeme. Potřebujeme naopak empatii a útěchu.

Kdy navštívit manželskou poradnu? Terapeutka varuje před radami přátel

Proto je někdy dobré zvolit si k povídání nezaujatého a nestranného člověka, ideálně dobrého psychoterapeuta, který nám rozhodně může pomoci se odmilovat. Je ale třeba vědět, že to zkrátka nebude hned…

Jak se odmilovat popáté: Dejte tomu čas a věnujte se sami sobě

Zapomeňte na různé excesy, bláznivé výstřelky, nebezpečné záležitosti nebo snahu zošklivit si objekt své touhy a začít ho nenávidět. Ve výsledku byste napáchali škody jen a jen sami na sobě. Nepomůže vám utéct před problémy, ani sami před sebou. Není dobré utápět se v alkoholu, zahánět žal drogami, povrchními vztahy a sexem na jednu noc, hazardem či adrenalinovým dobrodružstvím. Někomu pomůže se přestěhovat a změnit práci, někomu na nějaký čas změnit prostředí a někam odjet, věnovat se jen sám sobě. Možností je spousta.

Určitě je dobré najít si nové přátele, koníčky, věnovat se tomu, na co jste předtím neměli čas. Někomu pomáhá chodit do přírody, vybít se a vyzuřit sportem, nebo se naopak zklidnit jógou a meditací. Možností je spousta, ale měli bychom se snažit přijímat věci takové, jaké jsou, pokud je nedokážeme změnit. Vždy pomáhá mít naději v lepší zítřky, respekt a pokoru k sobě samému, druhým a životu vůbec. Všechno má totiž svůj čas a odmilovat se nedá za jednu noc, naopak to může být různě dlouhý proces, který si u každého vyžaduje jinou dobu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 tipů jak se odmilovat a pamatovat si jen to hezké