Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Kdy navštívit manželskou poradnu? Terapeutka varuje před radami přátel

Partnerské vztahy jsou někdy komplikované a přinášejí spoustu trápení. Pokud se objeví problémy, ne vždy se dvojici podaří zvládnout vztahovou krizi a ustát situaci tak, aniž by došlo až k rozchodu či rozvodu manželství. Pomoci však může vztahový terapeut, vždyť chodit na psychoterapii není přece žádná ostuda! Kdy je ten správný čas navštívit manželskou poradnu a co lze v rámci pomoci od psychoterapeuta očekávat? Proč nestačí svěřit se s problémy kamarádům? Téma přiblíží vztahová poradkyně PhDr. Jitka Douchová.

Kdo je psychoterapeut a v čem spočívá jeho práce?

Psycholog – psychoterapeut je erudovaný odborník v oblasti psychologie. Aby se mohl věnovat práci se svými klienty, musí průběžně procházet mnoha psychoterapeutickými výcviky, sám absolvovat vlastní sebezkušenostní psychoterapeutický výcvik, v jehož rámci si „vyčistí“ i sám sebe a všechno to, co si ve svém osobním životě nastřádal. Jeho velká výhoda pro klienty spočívá v jeho nezávislosti, neutralitě, nemožnosti vytvářet si koaliční spojenectví s klientem.

Psycholog tedy nemůže navázat žádný bližší vztah s klientem a ani v párové terapii nemůže nikomu nadržovat…

S klientem psycholog nemůže po dobu terapie navázat užší přátelský vztah, ale vztah klient – terapeut se zákonitě v průběhu terapie vytváří. Má však své profesionální a etické hranice. Metaforicky lze přirovnat práci terapeuta s klientem tak, že psycholog stojí na břehu, a z něj vidí, jak klient, nebo jeho klientský pár, plavou v řece. Vidí je detailně, ale zpovzdálí.

Psychoterapeut může zastávat hodně rolí, které se vždy odvíjejí od formulace zadání očekávání klienta od psychologa. Jestliže se např. jedná o párovou partnerskou terapii, psycholog má často roli „tlumočníka“.

S jakými problémy páry nejčastěji chodí do manželské poradny?

K nejčastějším problémům patří problémy v komunikaci. Jeden druhému již nerozumí a bere si často partnerův výrok jako útok, interpretace partnerova sdělení je mylná, protože je zatížena předchozími zkušenostmi. Vstoupí-li do toho psycholog, může vysvětlit Janě, že to, co právě řekl Karel, je úplně něco jiného, než to, jak to ona pochopila. Často reagujeme na druhého podle svých vytvořených domněnek a zkušeností z minula, což je velký problém, protože se tak oba partneři zbytečně míjejí.

Jakým způsobem pracuje psycholog se svým klientem?

Protože jsem partnersky specializovaný psycholog, mé příklady mohou přicházet právě z této oblasti. Důležitou rolí psychologa je nabízet na základě příběhu klientovi chytré, inspirativní otázky, které by si klient sám nepoložil, právě proto, že nemá od sebe odstup a v problémech se topí, často se točí kolem dokola, je přesvědčený o svých pravdách, o svých křivdách. Nemá tak šanci rozšířit své přemýšlení o sobě nebo o tom druhém dál. Úlohou psychologa je doprovázení těžkým obdobím, krizí, empatie a podpora.

Ale nikoliv laciná podpora a ocenění za každou cenu. Musí být autentická. V rámci svých problémů leckdy klient ztrácí pevnou půdu pod nohama, potřebuje se v sobě zorientovat, ztrácí svou sebedůvěru. Terapeut mu může poskytovat objektivní zpětnou vazbu.

Takže psychoterapie není o poradenství, jak si spousta lidí myslí…

Pokud mluvíme o psychoterapii, nepatří do ní čisté poradenství. Leckdy klient očekává od odborníka návod na to, jak vše vyřešit, něco jako kuchařský recept ve smyslu, když dodáš tyto suroviny, bude z toho to a to jídlo. Pokud by terapeut jen radil, přebíral by za život klienta jeho zodpovědnost, bral by mu samostatnost a umění být v životě sám sebou.

Klient nesmí být na svém terapeutovi delší dobu závislý. Terapie je tedy podporou klientova seberozvoje – každý klient je sám expertem na svůj život, jen někdy potřebuje pomoc zvenčí. Terapeutická pomoc spočívá i v tom, že klient jej svým trápením, svými problémy, nezatěžuje, takže klient může říci vše, může být otevřený, nemusí svého psychologa šetřit, jako šetří třeba své rodiče nebo své nejbližší.

Někomu stačí svěřit se kamarádce či kamarádovi a vyslechnout si zpětnou vazbu, zamyslet se…

Svou roli při problémech sehrávají přátelé, kamarádky, kterým je možné se vyplakat na rameni, ale to je víc užitečné pro možnost emočního ventilu. Ale s psychologem se věci probírají jinak, má to jiný rozměr. Kamarádka je vždy náš koaliční spojenec. Pokud se jí např. svěříme s provalenou nevěrou partnera, kamarádka radí jen na základě svých životních zkušeností a svých emocí, nemá odstup. Nejčastější bývají reakce typu: „Tak to je teda pěknej gauner a hajzl, nemáš to zapotřebí, sbal mu kufry a vyhoď ho“, nebo: „Tak mu to taky oplať“, apod.

Jsou to unáhlené a neodborné rady, bez analýzy a rozboru situace. Proto je pomoc psychologa rozhodně mnohem užitečnější a efektivnější.

Jak pomoci kamarádce, když je jí muž nevěrný? Hlavně neraďte, aby ho vyhodila!

Kdy navštívit manželskou poradnu? Jak poznáme, že už je to nevyhnutelné a potřebné?

Pokud si již dva lidé spolu nerozumí, ale mají se stále rádi, pomoc zvenčí je pro ně velmi užitečná. Mají šanci s psychologem objevit zase sami sebe, vrátit se k tomu, co je na začátku spojovalo, co na sobě milovali, mají možnost více identifikovat to, co je rozdělilo, proč, a jak to vyloučit. Tehdy už neumějí konstruktivně sami nic vyřešit, cyklí se v konfliktech a neporozumění.

Častým tématem bývá nevěra, existence partnerského trojúhelníku. S tím si nedokáže poradit skoro nikdo. Je to velmi těžké a bolestivé. Je ale možné hledat cesty, jak to překonat, právě s odborníkem, a jde to. Moje zkušenost je taková, že často se dá toto období v budoucnu zúročit do změny ve vztahu k lepšímu. Vztah pak může mít i novou, kvalitativně vyšší podobu. V období provalení nevěry se naseká často strašně moc chyb, s doprovázením psychologa se jich lze vyvarovat. A pak se opět pod supervizí psychologa hledá i možnost obnovení důvěry v toho, kdo byl „podvádějící“. Odborník nabízí mnoho pohledů na věc, naopak protagonisté mají tendenci vidět černobíle, což je na škodu.

„Středa, je ho tam třeba!“ Jak zvládnout rozdílné sexuální potřeby ve vztahu

Dalším častým problémem bývá oblast sexuálního života a rozdílné sexuální potřeby obou partnerů. Ten, kdo potřebuje více, má vyšší sexuální apetit, vyvíjí nátlak na toho druhého, čímž ho tlačí do kouta a postupně v něm posiluje odpor k sexu vůbec, nebo k tomu, sex vydržet se zaťatými zuby v zájmu klidu, což je samozřejmě nesmírně kontraproduktivní. I to lze s psychologem konstruktivně řešit.

Kdykoliv má pár pocit, že to již nezvládá, je nejlepší vyhledat pomoc včas!

Někdy je těžké si přiznat, že potřebujeme pomoc, někdo se za to třeba stydí…

Dříve byla spolupráce s psychologem vnímána jako projev slabosti, ostuda. Naštěstí to v současné době již neplatí a je stále běžnější tuto pomoc využít. Pokud je využita včas, má velký smysl.

V individuální terapii je spektrum terapeutické práce mnohem širší, ale kritériem toho, zda vyhledat psychologickou pomoc, je stále stejná. Když si nevíme rady, máme pocit, že šlapeme vodu, místo toho, abychom plavali a pohybovali se, pak je to užitečné.

Důležitou podmínkou pro efektivní účinek terapie je jak opravdu pozitivní motivace klienta a vůle na sobě pracovat, tak důvěra v terapeuta. Musíme cítit, že nám rozumí, a že dialog s ním je smysluplný. Měla by tam být nějaká společná vlnová frekvence.

PhDr. Jitka Douchová

PhDr. Jitka Douchová (*1959)

  • rodinný a manželský poradce od roku 1982
  • lektor mnoha kurzů – psychoterapeu­tických, sebezkušenostních i komunikačních, kurzů věnujících se oblasti osobnostního vývoje,
  • kurzů se zaměřením na rozvíjení a kultivaci partnerských vztahů
  • jako psycholog dlouhodobě spolupracuje s médii (TV, rozhlas, tištěné i online magazíny)
  • více než 16 let vede vlastní psychologickou poradnu na specializovanou na partnerské vztahy na www.idnes.cz
  • www.jitkadouchova.cz

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kdy navštívit manželskou poradnu? Terapeutka varuje před radami přátel