Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Jak pomoci kamarádce, když je jí muž nevěrný? Hlavně neraďte, aby ho vyhodila!

Už jste se někdy dostala do nezáviděníhodné situace, kdy jste zjistila, že je vám partner či manžel nevěrný? Žádnou výhrou ani není situace opačná, kdy vy sama z nějakého důvodu podvádíte svého muže. Nejhůře jsou ale na tom asi ženy, to mi jistě dáte za pravdu, které se dozví o nevěře své blízké kamarádky či sestry. Co dělat? Říct o nevěře, či ji zatajit? Jak se zachovat a vyřešit toto nepříjemné dilema?

Nevěra muže a jak se s ní srovnat. Pomůže svěřit se kamarádce?

Nevěra, nevítaná nechtěná, bohužel však všudypřítomná součást našeho života. Pokud máte to štěstí, že se vás osobně nedotkla, tak vám ze srdce gratulujeme. Dostat se do situace podváděné, je jedním z nejhorších a nejvíce stresujících okamžiků v životě ženy. Jestliže tato traumatizující zkušenost zasáhla do života vaší kamarádky, jistě velmi ocení vaši snahu jí pomoci. Jak se však chovat, abychom ji opravdu pomáhaly a spíše neprohlubovaly její bolest?

Jak se srovnat s nevěrou a vyřešit si vztah? Právě tyto otázky si pokládá podváděná žena poté, co ji přejde prvotní nával lítosti a vzteku na partnera. “Jak si to mohl vůbec dovolit? Jak mi to mohl udělat?” říká si. Ale žena na tohle obvykle nechce být sama. Proto se jako první možnost nabízí svěřit se nejlepší kamarádce, ke které máme důvěru. Tímto se kamarádka stává nezúčastněným pozorovatelem celého procesu, mnohdy i rádkyní. Ale ne vždy jsou rady vyžádané a vhodné. Je třeba umět citlivě rozlišit, co v danou chvíli podváděná žena potřebuje.

“Vždy je důležité vědět, zda o naši pomoc kamarádka stojí. Některé rady mohou být totiž nevyžádané a unáhlené. Musíme si uvědomit, jak se kamarádka cítí. Často je velkou pomocí už samotné naslouchání a projevy empatie, poskytnutí pomyslného ramene pro vyplakání,” radí specialistka na partnerské vztahy PhDr. Jitka Douchová.

“Žena, která je konfrontována s nečekanou realitou – nevěrou partnera, je na začátku v šoku. Cítí se zrazená, zraněná, ztracená a ponížená. Potřebuje to hlavně mít komu říct, potřebuje vyslechnout a podpořit. To na začátku. Později přibývá potřeba porady a konzultace, co udělat. Jako kamarádky bychom měly bedlivě rozpoznat, co od nás podváděná kamarádka konkrétně potřebuje, a tím bychom se měly řídit. Naše role je zde velmi významná. Kamarádky bývají totiž nejčastěji prvními, kdo se o nevěře dozvídá. Až potom je to rodina – matka nebo sestra, zkrátka ten nejdůvěrnější člověk z blízké rodiny. Bývají to spíše ženy, neboť žena ženě rozumí víc, “ vysvětluje psycholožka.

Co je nevěra? Flirt, líbání nebo jen sex!

“Je to hajzl, sbal mu kufry,” kamarádce neříkejte

Kontraproduktivní až destruktivní bývají rychlé hlášky typu : “Je to hajzl, sbal mu kufry za dveře a vyhoď ho”, “Chlapi jsou všichni kurevníci, cos čekala?”, “Udělej mu totéž, aby věděl, jaký to je, vytři mu zrak, gaunerovi…”,”Podej si hned tu jeho děvku a sděl to i jejímu manželovi, pěkně jí to zavař!…”, apod. Podle psycholožky Jitky Douchové se v těchto expresivních prvotních hláškách kamarádek zračí především potřeba pomsty a hájení podvedené kamarádky.

“Chybí tam však opravdové zamyšlení nad tím, jak a proč se to stalo, zkrátka pozadí, co stojí za tím vším. Leckdy v poradně těžko hasíme první chybné kroky – například když byl manžel okamžitě dramaticky vyhozen z bytu, a to v přítomnosti dětí a křiku, následně pláče. V okamžiku, kdy je nevěra provalená, je to šok, a reakce bývají iracionální a hodně emotivní. Jsme v afektu a později svého chování často litujeme. Proto je dobré a velmi důležité si nechat odstup a získat takzvaně chladnou hlavu,” doporučuje Jitka Douchová.

Podváděná žena se potřebuje vykřičet a vyplakat

Psycholožka Jitka Douchová vysvětluje, že v první fázi opravdu žena potřebuje kamarádku, ale ne kvůli radě. Potřebuje to ze sebe dostat nahlas, potřebuje mít možnost plakat, sprostě nadávat, zkrátka ventilovat své emoce ven, aby mohla zachovat aspoň trochu klid doma před dětmi, ale i sama v sobě. Pokud kamarádky udílejí rady, vycházejí obvykle z vlastních podobných životních zkušeností, nebo zprostředkovaných rad od někoho jiného.

Ale tohle je právě jen zúžený pohled, kterému chybí nezávislost a jistý odstup. Ten pak poskytuje na prvním místě partnerský specializovaný psycholog, který může s klientkou situaci podrobně rozebrat a společně s ní najít taková doporučení, která jsou šitá přímo pro ni na míru. Role kamarádky spočívá hlavně v emoční podpoře, v trpělivosti a naslouchání.

Rada psycholožky:

Do celé situace by neměla být zpočátku zasvěcována rodina, a to pokud možno vůbec. Rodiče i sourozenci pak hledají hůř cestu k podvádějícímu manželovi nazpět, pokud se pár nerozejde a nevěru ustojí.

Říct nejlepší kamarádce, že je jí partner nevěrný?

Co když se ocitnete v situaci, kdy jste byla svědkem nevěry muže kamarádky a ona o tom ještě neví? Říct jí to, či neříct? Určitě je dobré se neunáhlit a celou nezáviděníhodnou situaci promyslet. A co na to psycholožka?

“Sdělit nevědomé kamarádce fakta o nevěře jejího partnera? To je velmi individuální, záleží na mnoha okolnostech. Prvotní je uvědomit si, zda, a v čem, tato informace kamarádce pomůže. Pokud jí toto řekneme, musíme si být jisté tím, že to děláme kvůli ní a ne kvůli sobě. Tato informace je totiž velkým zásahem do života a může v mnohém ovlivnit další vývoj . Důležité je i načasování a forma sdělení. Musíme mít jistotu, a ne informaci z doslechu.

Musíme dobře vědět, zda by kamarádce neinformovanost prospěla více. Naše obeznámení se situací nás může vést někdy spíš k více užitečným strategickým radám typu: “Mám pocit, že by sis měla víc často někam vyjít do společnosti, jsi moc doma a on tě tak má jistou, nebo třeba “Mohla bys změnit image, abys byla doma víc viditelná aby manžel koukal, koho vedle sebe vlastně má a třeba i začal žárlit”, atd. Podpořit kamarádku v inovacích společenských i vizuálních totiž může být někdy užitečnější, než ji postavit rovnýma nohama před hotovou věc.

Nechci se dopouštět konkrétních rad, jak na to, právě s ohledem na subtilnost celé situace. Je také dobré vědět, pokud se rozhodneme kamarádce tuto věc sdělit, jakou máme k dispozici první záchrannou síť. Jak jí pomůžeme, jak třeba zabrzdíme její prvotní emoce a jak ji v její situaci podpoříme. Musíme vytvořit pro tuto situaci stav bezpečí. Jedná-li se o dobrou kamarádku, známe většinou její reakce v krizových situacích, z toho je potřeba především vycházet.”

5 praktických rad, jak pomoci podváděné kamarádce

Vyslechněte ji a buďte tu pro ni

Nechte kamarádku vypovídat. Poskytněte jí tolik času, kolik jen bude potřebovat. Ujistěte ji, že tu jste pro ni a že vás může kontaktovat v kteroukoliv denní či noční dobu. Od věci není ani nabídnout jí dočasný azyl, nebo jí v případě, že se rozhodne muže opustit, vypomoci i finančně.

Neposkytujte nevyžádané rady

Zřejmě se vás kamarádka zeptá, co že má teď dělat. Má toho bídáka opustit, nebo mu dát druhou šanci? Nikdy, zdůrazňujeme nikdy, jí neříkejte, co má dělat. Mohlo by se to obrátit proti vám. Toto rozhodnutí je skutečně jen a jen na ní. Pomozte jí, aby si celou situaci zanalyzovala. Má partnera stále ráda a nechce o něj přijít, nebo se na něj zlobí natolik, že už s ním nemůže být?

Můžete to s ní rozebírat tak dlouho, jak kamarádka bude potřebovat, ale z vašich úst by skutečně nemělo zaznít, tak mu to prostě odpusť a začněte znovu, nebo naopak aby se na něj vykašlala. Ke konečnému verdiktu si musí dojít sama.

Vyjádřete svoji empatii

Slovy jako: “To se děje často. Nejsi první ani poslední, komu se to stalo,” jí asi moc nepomůžete. Vyjádřete kamarádce opravdovou účast. Nebagatelizujte její bolest, to jí nepomůže. Své emoce, i když jsou vyčerpávající, si musí prožít naplno. Nebojte se plakat s ní. Řekněte jí, jak moc je vám líto, co se děje a že vás bolí její bolest a že s ní soucítíte.

Povzbuďte ji a motivujte

Ve chvíli, kdy se dostatečně vypláče a její smutek začne přecházet ve vztek a v odhodlání danou situaci řešit, ji povzbuďte. Sdělte jí, že ať už se rozhodne jakkoliv, že ji v jejím rozhodnutí podpoříte. Dejte jí najevo, jak výjimečnou ženou je a jak věříte v to, že se rozhodla správně.

Probuďte v ní její ženskost

Po partnerově nevěře si s největší pravděpodobností bude připadat jako ošklivá, hloupá a neatraktivní. Pomozte jí najít v sobě ženu, kterou je. Zajděte si společně na manikúru, ke kadeřníkovi či nakupovat novou garderobu. Večer vezměte útokem nějaký útulný bar či hospůdku, ať kamarádka vidí, že je kolem ní spoustu mužů, kteří jí pokládají za atraktivní. Zvýší se jí sebevědomí a začne si znovu alespoň trochu věřit.

Z nevěry se nikdo neoklepe během týdne. A jestliže se jedná o dlouhodobý vztah, může to trvat rok i déle. Pamatujte na to, že kamarádka právě prochází obdobím, které prověří nejen její partnerství, ale i vaše kamarádství.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak pomoci kamarádce, když je jí muž nevěrný? Hlavně neraďte, aby ho vyhodila!