Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Co je nevěra? Flirt, líbání nebo jen sex!

Pro mnoho lidí je nevěra ve vztahu neodpustitelná. Její hranice je ale velmi subjektivní a každý ji bere trochu jinak. Zatímco jeden považuje za nevěru pouhé držení se za ruce, pro druhého je v pořádku i líbání i mazlení.

Muži versus ženy

Velké rozdíly v názorech na nevěru panují mezi muži a ženami. Dobře to shrnul psycholog a manželský poradce Zbyšek Mohaupt, který tvrdí: „Zjednodušeně lze říci, že muži snáze oddělují sexualitu od emocí a vztahu, takže při nevěře u nich častěji převažuje sexuální zájem. Naopak ženy hledají spíš emoce, city a porozumění.“ Co se však nemění, je pocit, který po provalené nevěře partneři pociťují. Zklamání, ponížení a vztek je něco, s čím se musí vypořádat muži i ženy bez rozdílu.

Nevěra žen má své důvody. V čem tkví?

Druhy nevěry

1) Fyzická nevěra

Většina lidí se shodne na tom, že fyzická intimita s jiným člověkem než partnerem, je považována za nevěru. Spadá sem však nejen pohlavní styk, ale i fyzická blízkost, držení se za ruce a líbání. A zde záleží na každém, kde si vytvoří svou vlastní hranici. Zajímavé je, že podle některých odborníků je pusa nevěra. A důvod? Smyslem líbání je smyslové vzrušení, které je jen krůček od pohlavního styku.

2) Sexuální fantazie

Myšlenky na sex s jiným člověkem jsou zcela normální a to bez ohledu na to, zda žijete v trvalém partnerském vztahu nebo ne. Jedná se o krátkodobý únik od svého partnera nebo způsob vyrovnávání se s nudou a stereotypem. Problém však může nastat ve chvíli, kdy ke svému partnerovi nebudete upřímní a po jiném člověku budete toužit tak moc, že se s ním začnete stýkat.

3) Milostné city k jinému člověku

Láska k někomu jinému než vašemu partnerovi se označuje jako emoční nevěra. Za své city samozřejmě nemůžete, a proto se s touto láskou těžko bojuje. Ani odborníci na vztahy si však nejsou jistí, zda se tento stav dá považovat za nevěru. Někdo si myslí, že tajemství, které před partnerem skrýváte je špatné, jiní zase tvrdí, že pocity, které máte pouze ve své hlavě, nevěrou v žádném případě nejsou.

Výklad snů: Ve snu je mi partner nevěrný

4) Flirt

Určitý stupeň flirtování k životu patří a to bez rozdílu pohlaví. Většinou se jedná o neškodnou aktivitu, podporu sebevědomí a ujišťování se o své atraktivitě. Musíte ale vědět, kdy přestat. Hranice mezi flirtem a nevěrou je totiž velmi tenká. K flirtování jsou obecně shovívavější ženy než muži. Ti neradi vidí, když jejich partnerka flirtuje s jiným mužem.

5) Virtuální nevěra

V posledních letech je skrývaná aktivita na sociálních sítích čím dál častější jak u mužů, tak i u žen. Virtuální nevěra zahrnuje dopisování, případně výměnu intimních fotek s druhým člověkem nebo flirtování na online seznamkách. Její následky mohou být často stejně destruktivní jako v případě reálného podvádění. Zda je psaní nevěra, si však musí ujasnit každý sám.

Na nevěru reaguje každý jinak

Partnerská nevěra je špatná a téměř vždy velkým šokem a zklamáním. Běžnou reakcí je hněv, lítost, nejistota, bezradnost a zhroucení svých dosavadních představ. Muži většinou snášejí zradu hůře a chtějí nevěře porozumět a hledat řešení. Ženy si potřebují svou bolest prožít a dostat se ze smutku postupně. V některých případech může vztah nevěru přežít, ale nikdy se už nevrátí do starých kolejí. Jakmile je důvěra jednou poničená, znovu ji jen tak nespravíte.

5 rad, jak udržet fungující manželství. Problém není jen nevěra

Proč jsou nevěrní muži?

  • nespokojenost se sexem s partnerkou
  • ego
  • samota
  • pokušení
  • zvědavost

Proč podvádí ženy?

  • touha experimentovat
  • nespokojenost se sexem či vztahem s partnerem
  • nízké sebevědomí
  • touha po intimitě

Jak se s nevěrou vyrovnat?

Partner vám byl nevěrný a vy nevíte, jak se zachovat? Nejhorším způsobem je oplácení jeho chování, tedy tzv. „nevěra za nevěru“. Tím si ale jen více ublížíte a z nešťastného zážitku se budete vzpamatovávat daleko déle. Naopak si udělejte čas jen pro sebe a přemýšlejte o tom, co se vlastně stalo a zda jste se na rozpadu vztahu nepodíleli oba dva. V žádném případě z partnera netahejte podrobnosti o nevěře, protože tyto informace by vám přinesli jen další bolest. Ke svému partnerovi ale buďte upřímní a povězte mu, jak se cítíte a o čem přemýšlíte. Můžete se nechat utěšit i od svých přátel či rodiny. A pokud cítíte, že to sami nezvládnete, nebojte se obrátit na odbornou pomoc.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co je nevěra? Flirt, líbání nebo jen sex!