Menu
WomanOnly
Návody na domácí dekorace

5 tipů na vánoční dekorace z věcí, které máte běžně doma

Přinášíme vám tipy na vánoční dekorace, které zvládne úplně každý, a navíc z materiálů, které běžně najdete doma. Pokud už máte po krk plastových baněk, ale přesto chcete mít doma krásnou vánoční výzdobu, čtěte dál.

Všechny dekorace jsou myšlené na ozdobení svátečně prostřeného stolu, ale využít je můžete i jinak. Jsou stejné barvy – zlaté, aby ladily vzájemně (i se zbytkem interiéru). Vy si je však vyhotovte v takové barvě, která se vám nejvíce líbí a zapadá do vaší vánoční výzdoby. Letošním trendem je bílá, ale nešlápnete vedle ani s klasickou červenou. Je to jen na vás.

Sněhuláci

vánoční dekorace

Roztomilí sněhuláci rozsvítí každý vánoční stůl.

Čas výroby: 20 minut/ 6 sněhuláků

Potřebný materiál:

 • 15 vatových odličovacích tampónů
 • papírová kosmetická taška, zde použita černá s červenými uchy, případně barevné papíry
 • lepidlo (třeba Herkules) a nůžky

Na spodní kouli použijeme celý tampón, na břicho a hlavu tampónek sestřihneme na menší velikost, z jednoho vatového tampónu vyjdou dvě hlavičky. Stačí třeba obkreslit pětikorunu. Z kosmetické tašky vystřihnete malé černé čtverečky na knoflíky a obdélníček a kolečko (to rozstřihnete na půl) na klobouk. Na nos se dá využít třeba červené ucho tašky, případně jej vystřihněte z červeného papíru nebo i z bílého, který pokreslíte červeně. Pak už zbývá jen jednotlivé části slepit k sobě.

Sněhulák může ozdobit z ubrousku vyrobené hnízdo na příbory nebo sváteční talíř, případně se dá zavěsit na šňůrku a pověsit do okna či na větev.

Inspirace na tradiční i netradiční adventní věnce. Ať si budete dělat sami či nakoupíte

Vánoční svícínky

vánoční dekorace

Slavnostní ladění si zaslouží i svícínek. Vánoční tabule by bez světla svíček nebyla úplná.

Čas výroby: 18 minut/ 6 svícínků

Potřebný materiál:

 • 6 malých skleněných svícínků, například z Ikea
 • široká stuha, zde použita stříbrná
 • tenká stužka, třeba zlatá
 • 6 čajových svíček
 • lepidlo a nůžky

Svíčky na vánoční stůl neodmyslitelně patří a skleněné svícínky jsou velmi oblíbené. Lze je použít tak, jak jsou, nebo jim dodat slavnostnější ráz. Nejprve si nastříhejte širší stuhu, aby zakryla svícen po celém obvodu. Na ni uvážete tenčí stužku na mašličku. Dovnitř ladící čajová svíčka a za 3 minuty je hotovo. Tedy jeden svícínek. Pak už záleží na tom, kolik jich potřebujete vyrobit.

Můžete každému stolovníkovi dopřát jeho vlastní svícen nebo jich umístit pár doprostřed stolu. Parádu nadělají třeba i na okně nebo konferenčním stolečku.

7 tipů na vánoční zvyky a tradice v ČR: Užijte si zábavné Vánoce

Dekorativní hvězdy

vánoční dekorace

Zajímavou dekorativní hvězdu vyrobíte snadněji, než se zdá.

Čas výroby: velká hvězda 10-13 minut, malá 5 minut

Potřebný materiál:

 • několik roliček od toaletního papíru
 • nůžky a lepidlo (případně tavná pistole)

Roličku od toaletního papíru stlačíme na placku. Tu nastříháme asi na 0,5 cm proužky. Z deseti proužků složíme velkou hvězdu, z pěti malou.

Při výrobě velké hvězdy postupujte tak, že jeden proužek otevřete, vznikne vám elipsovitý tvar se špičatými konci (tvar oka). Vezměte další proužek a ten ještě jednou přeložte na polovinu, vznikne zdvojené véčko. To pak přilepte do vnitřního „koutku oka“. Tento postup opakujte pětkrát, vzniklé tvary potom lepidlem spojíte do tvaru hvězdy. Střed hvězdy ještě zakápněte lepidlem, aby vše dobře drželo. Použít lze i tavnou pistoli, s ní je práce rychlejší, jinak je totiž potřeba vždy chvíli čekat, než se jednotlivé části lepidlem spojí. Při lepení můžete jako podklad použít pečicí papír. Lepidlo k němu nepřilne a hvězda po zaschnutí půjde snáze sundat.

Malou hvězdu uděláte tak, že ustřižený proužek přeložíte ještě jednou na polovinu a vzniklé „nožky“ písmene V přilepíte postupně k sobě.

Hvězdy můžete použít jako vánoční dekorace stolu, opatříte-li je závěsem, tak i na stromeček nebo na okno.

10 tipů na vánoční nehty, s kterými zazáříte u stromečku i na večírku

Spona na ubrousek

vánoční dekorace

Elegantní spona dodá slavnostní ráz vašemu svátečnímu stolu.

Čas výroby: 10 minut/3 kusy

Potřebný materiál:

 • 1 rolička toaletního papíru
 • bílý ubrousek nebo krajka
 • široká stuha, třeba zlatá, případně látka nebo vánoční papír
 • nůžky a lepidlo

Roličku od toaletního papíru rozstřihneme na 3 části tak, aby vznikly tři kroužky. Z bílého ubrousku vystřihneme dekorativní krajkové lemování. Po obou okrajích roličky nalepíme krajkové lemování, aby přesahovalo přes okraj. Roličku pak přelepíme dostatečně širokou stuhou. Použít lze i látku nebo vánoční balicí papír. A kroužek na ubrousek je hotov. Vložte ubrousek a další pěkná a rychlá vánoční dekorace na slavnostní stůl je na světě.

Umění darovat aneb Jak na vánoční dárky bez stresu?

5minutová vánoční váza

vánoční dekorace

Vánoční atmosféru rychle navodíte s naším návodem na dekorativní vázu.

Čas výroby: 5 minut

Potřebný materiál:

 • skleněná váza, dobře vypadá hranatá
 • vánoční řetěz nebo tráva
 • větvičky, bělené nebo z jehličnanu
 • šišky
 • „umělý sníh“ – z rozstříhaných vatových tampónků

Do vázy umístíte zlatou vánoční trávu nebo řetěz, větvičky, šišky a „umělý sníh“, opět z oblíbených kosmetických tampónů. Vše naaranžujte tak, aby to lahodilo vašemu oku.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 tipů na vánoční dekorace z věcí, které máte běžně doma