Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

5 vitamínových bomb, které by neměly chybět ve vašem jídelníčku

Redakce

Redakce

5. 8. 2014

Vitamíny patří mezi látky, bez kterých se ve většině případů naše tělo nedokáže obejít. Pro zachování zdraví je tak jejich dostatečný příjem nezbytný. Jak dokazují četné studie, jejich nejhodnotnější forma se nachází v jejich přirozených zdrojích. Podívejme se tedy na 5 vitamínových bomb, které pro nás nachystala sama příroda.

Rakytník řešetlákový

Jako první není uveden náhodou. Obsahuje totiž mimořádně velký obsah vitamínů. Například vitamínu C má asi 10x více než pomeranč. Z toho důvodu je velmi vhodný ke zvýšení imunity. Skvěle působí v případě nejrůznějších viróz a nachlazení i jako ideální prevence před nimi. Vedle vitamínu C obsahuje i množství vitamínu A, B1, B2, B6, D, E, F, K a P. Přispívá také ke zdraví vlasů a pokožky. Používá se rovněž pro zlepšení a udržení bdělosti a koncentrace, což ocení například studenti.

Rakytník řešetlákový. Jeho štáva zvyšuje vlhkost pochvy a má víc vitamínu C než citrusy

Černý rybíz

Kdo by neznal tyto nakyslé bobule, rostoucí na keřích mnoha našich zahrádek. Černý rybíz obsahuje asi o polovinu více vitamínu C než jeho červený bráška. Uvádí se, že pouhých 40 bobulí dokáže pokrýt naši denní dávku tohoto základního vitamínu. Dále obsahuje především vitamín B3 a B5, čímž přispívá k lepší funkci našeho nervového systému, ke zdravější pleti a vlasům. Kromě toho se vyznačuje množstvím vitamínu P, známého jako rutin. Ten prospívá našemu cévnímu a imunitnímu systému. Jako je tomu i u ostatního ovoce, černý rybíz nejvíce poslouží našemu zdraví syrový a ideálně i čerstvý.

Kiwi

Kiwi patří mezi další ovoce, které by nemělo uniknout našemu zájmu. I jeho obsah vitamínu C je velký a podporuje tak naši odolnost proti nemocem. Jako významný antioxidant také předchází předčasnému stárnutí. Vedle toho spolu s obsaženým hořčíkem napomáhá funkci srdce a svalů. Díky obsaženému luteinu kiwi dokonce chrání náš zrak. Z dalších obsažených vitamínů můžeme jmenovat třeba vitamín E nebo B6.

Vitamín P neboli Rutin, opomíjený pomocník nejen při krvácení z nosu

Kustovnice čínská

Bavíme-li se o vitamínových bombách, vynechat nemůžeme ani kustovnici čínskou, známou také jako goji, která se v posledních letech u nás těší značné oblibě. Podle některých zdrojů se dokonce jedná o nejhodnotnější ovoce na naší planetě. Obsahuje totiž asi 500x více vitamínu C než pomeranče a více beta-karotenu než mrkev. Při konzumaci jedné plné hrsti těchto sušených plodů denně dochází již po čtrnácti dnech k vyčištění krve. A to už skutečně stojí za vyzkoušení.

Citrón

Na závěr klasika. Citrón sice nepatří v obsahu vitamínu C na první místa, přesto ho obsahuje solidní množství. Kromě naší obranyschopnosti také zlepšuje vstřebávání železa a odvádění škodlivin. Pravidelné pití jeho vymačkané šťávy s vodou je ideální k očistě organismu.

Máte ve svém jídelníčku dostatek různých zdrojů vitamínů? Pokud ne, můžete si nechat sestavit jídelníček na míru od výživového poradce. Budete tak mít jistotu, že se vašemu tělu dostává všech důležitých látek!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 vitamínových bomb, které by neměly chybět ve vašem jídelníčku