×
WomanOnly

7 důvodů, proč máte kruhy pod očima. Je to alergie nebo špatný make-up?

proč mám kruhy pod očima
Zdroj: Shutterstock.com

Stojí za nevzhlednými tmavými kruhy pod očima opravdu jen nedostatek spánku? To, že věčně ponocujete a chodíte spát až k ránu, nemusí být jediný důvod. Přinášíme vám dalších 7.

1. Špatné geny

Ano, i za to, že máte kruhy pod očima, můžete vinit své rodiče. „Existují určité genetické faktory, které mohou vést až ke kruhům pod očima,“ vysvětluje známý newyorský dermatolog Dr. Bruce Katz. Náchylní jsou k tomu zejména lidé žijící ve Středomoří. Většinou se však jedná o pigmentaci, kterou lze napravit pomocí laseru.

2. Ekzém

Samotný ekzém ke kruhům pod očima nevede, ovšem pokud jej máte na obličeji a neustále si jej kvůli svědění dřete, může to vést k poškození cévek kolem očí, otoku či dokonce zánětu, což má za následek ztmavení kůže.

3. Alergie

U alergií to funguje podobně jako u ekzému. Oči vám slzí, svědí vás, a tak neděláte nic jiného, než že si je mnete. Alergie navíc může způsobit rozšíření cév, což se na očních víčkách, kde je kůže nejtenčí, projeví jako ztmavnutí kůže oproti zbytku obličeje. S tímto problémem vám může pomoci dermatolog.

4. Make-up

Make-up by měl kruhy pod očima spíše pomáhat zakrýt, avšak někdy to může být naopak. Ať už používáte přímo o make-up, nebo třeba stíny či řasenku, které vaší pleti zrovna nesedí, může dojít až k alergické reakci. Vaše oči pak mohou být podrážděné a oteklé, což zhoršuje problém s kruhy pod očima.

5. Modrání od žil

Pokud se okolí vašich očí zdá namodralé, mohou zatím stát vaše žíly. Ty jsou totiž mimo jiné umístěny přímo pod očními víčky. „Vypadá to pak, jako byste měla tmavé kruhy pod očima, ve skutečnosti jsou to však jen příliš modré žíly,“ vysvětluje Dr. Katz. V tomto případě pomůže kvalitní korektor.

6. Nedostatečná ochrana před sluncem

Lehké opálení sice hezky projasní vaší pokožku, u očí tomu však může být naopak. „Kůže očních víček je vůbec nejtenčí v těle, takže i mírné poškození je hned viditelné a to zejména kvůli zvýšenému průtoku krve,“ vysvětluje další newyorský dermatolog Dr. Bank. Výsledkem je, že kůže pod očima vypadá tmavší.

7. Kostní struktura

Tmavé kruhy nemusí být spojeny s vaší kůží, ale může jít prostě o stavbu kostí ve vašem obličeji. Někteří lidé mají hluboké slzné kanálky, které pak vytváří dojem, že kůže pod očima je tmavší. Nejedná se však o pigmentaci, nýbrž optický efekt. V takovém případě je řešením plastická operace.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*