Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

7 faktů o menstruaci. Jak ji ovlivňuje studené počasí v zimě?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

2. 1. 2018

Menstruace je přirozenou součástí života ženy, nemá však stále stejnou podobu. Co o ní nevíte a jaká jsou její rizika v zimě?

1. 450 krát 50-80 ml

Při každé periodě ztrácíme 50-80 ml krve. Pokud vezmeme v úvahu, že průměrná žena v západní společnosti menstruuje cca 450 krát za život, je to už pořádná spousta. Ne vždy tomu tak ale bylo – v pravěku ženy menstruovaly pouze cca 50 krát za život. V některých rozvojových zemích je i dnes tento počet jen okolo 150.

Jedná o průměrné údaje, u různých žen je tomu pochopitelně více méně jinak – svou roli hrají faktory jako tělesná hmotnost, věk či zdravotní stav.

Jak zvládat PMS neboli premenstruační syndrom a proč by muži měli vědět, o co jde?

2. Bolest má jméno dysmenorea

Bolesti v podbřišku, případně na prsou, které během menstruace trápí zhruba 40 až 60 procent žen, mají své jméno – dysmenorea. U 5 až 10 % žen, které jimi trpí, jsou pak bolesti tak silné, že musí vyhledat lékařskou pomoc.

3. Bolest sílí v zimě

Menstruační bolesti jsou silnější v zimě, kdy je také krvácení mnohem hustší. U většiny žen perioda trvá déle než obvykle. V zimě bývají silnější rovněž další projevy premenstruačního syndromu jako jsou například psychické obtíže.

4. Přerušení cyklu

Zejména v zimě se také může stát, že perioda naopak úplně vynechá. Mezi nejčastější příčiny tohoto stavu, kterému se odborně říká amenorea, patří různé nemoci, fyzická zátěž při outdoorovém sportu anebo nadměrný stres. Svůj podíl na tom mohou mít i léky, kterými v zimě různé virózy léčíme. Po doléčení by se však mělo vše vrátit do normálu.

5. Seveřanky menstruují méně

Ženy žijící v chladných severských zemích menstruují slaběji než jižanky. Eskymačky v zimě dokonce nemají periodu vůbec. Je to dáno tím, že cyklus je ovlivněn průměrnou délkou slunečního svitu.

6. Oslabování svalů

Pokud s menstruací vyrážíte na hory, mějte se na pozoru. V polovině cyklu oslabují svaly, je tak mnohem snazší přivodit si například zlomeninu při lyžování, bruslení a dalších zimních sportech.

7. Oslabení imunity

Během menstruace je žena náchylnější k nastydnutí močových cest, které nejen komplikuje průběh cyklu, ale je také velmi nepříjemné. V zimě proto dbejte na teplé oblečení. V zimě je také častější zánět vaječníků, který způsobují bakterie přenášené pohlavním stykem.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 faktů o menstruaci. Jak ji ovlivňuje studené počasí v zimě?