Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

7 jídel obsahujících kvalitní sacharidy, bez kterých se neobejdeme

Veronika Tichá

Veronika Tichá

16. 1. 2017

Sacharidy jsou velmi důležitým zdrojem energie pro lidský organismus, což v některých lidech může vyvolat pocit, že příjem sacharidů v potravinách není vhodný při redukční dietě. Neplatí to ale pro všechny tyto látky, jde pouze o to nahradit nevhodné sacharidy těmi kvalitními.

Jednoduché sacharidy konzumujeme ve formě různých sladkostí, sladkých nápojů nebo ovoce. Pro organismus představují okamžitý zdroj energie, který je ale na druhou stranu velmi rychle vyčerpaný.  Záhy tedy přichází pokles energie, únava a také hlad. Tyto sacharidy (výjimku tvoří ovoce) neobsahují pro organismus další prospěšné či výživné látky, mluvíme tedy pouze o tzv. prázdných kaloriích, které přijímáme.

Měli bychom tedy upřednostňovat sacharidy složité. Energie z těchto potravin se uvolňuje postupně, a proto může být efektivně využita po delší čas, což je prevence proti častým chutím. Potraviny, ve kterých se složité sacharidy nachází, jsou významným zdrojem nutričně hodnotných látek, například vitaminů, minerálních látek a také vlákniny. Nejprospěšnější složité sacharidy jsme pro vás sepsali. Mezi ně jsme zařadili i jeden jednoduchý, který má stejné vlastnosti jako polysacharidy.

Rýže

Rýže obsahuje velké množství sacharidů, zhruba 80 až 90 g na 100 g rýže. Ideální by bylo konzumovat rýži Natural, tzn. neloupanou, ve které je zachováno mnoho minerálů.

Melasa jako černý zázrak. Je lepší ji preferovat před ostatními sladidly?

Brambory

Brambory jsou pravděpodobně nejoblíbenější přílohou u nás. Neznehodnocujte je ale nevhodnou úpravou, smažené a nacucané olejem naše tělo neocení, i kdyby obsahovaly sebevíc sacharidů.

Celozrnné pečivo

Pokud pocítíte náhlý hlad a poklesne vám hladina cukru v krvi, mnoho lidí v obchodě sáhne po rohlíku. Zkuste ale obyčejný nahradit celozrnným, když už to zdravé stravování bereme zodpovědně.

Luštěniny

Obsahují nejen velké množství kvalitních sacharidů, ale také bílkovin a zanedbatelné množství tuku.

Těstoviny

Další zdroj polysacharidů. Pokud je nebudete kombinovat s tučnými smetanovými omáčkami, váhu si lehce udržíte.

Ovesné vločky

Vločky jsou ideální zdravou snídaní, protože zasytí na hodně dlouhou dobu. V kombinaci s ovocem si zajistíte dostatečný příjem sacharidů na několik hodin.

Ovoce

Jediný jednoduchý sacharid, který zařazujeme mezi zdraví prospěšné sacharidy. Obsahuje totiž především fruktózu, tzn. sacharid s nižším glykemickým indexem. Výjimka potvrzuje pravidlo.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 jídel obsahujících kvalitní sacharidy, bez kterých se neobejdeme