Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

8 povahových rysů, podle kterých poznáte narcistu

Podle kliniky Mayo se narcista definuje jako někdo, kdo má nafouknutý smysl pro svou vlastní důležitost, hlubokou potřebu obdivu a nedostatek empatie pro ostatní.

Narcistická porucha osobnosti

Narcistická porucha osobnosti (NPD) způsobuje mnoho problémů ve všech aspektech života člověka. Ovlivňuje práci, školu, vztahy i další oblasti. Může dokonce vyústit v depresi nebo závislost. Narcisté jsou obvykle nešťastní a zklamaní, když nedostanou péči, o které se domnívají, že si ji zaslouží. Jejich vztahy jsou obvykle prázdné a neuspokojující. Pro narcisty je totiž velmi těžké přijmout, že se svět neotáčí jen kolem nich.

Jak žít s narcisem. Občas je lepší včas utéct, a to hodně daleko

Narcistu poznáte podle 8 znaků

1. Zveličuje své úspěchy a talenty

Narcista vám řekne, že býval na škole hvězdným sportovcem a to i přesto, že se na hřišti objevil jen zřídkakdy. Přetváří všechny životní události tak, aby vždy vyšel jako vítěz. A tím, že se neustále dokola dělí o své mylné úspěchy, začne jim postupem času sám věřit.

2. Je mistrem manipulace

Narcista využije vaší slabosti, aby si zajistil, že dostane to, co chce. Tím, že vás poškodí však nakonec sám zesílí. Pokud vám narcista prokáže laskavost, myslete na to, že jste prodali svou duši ďáblu. Nikdy vám nedá nic zadarmo.

Proč si narcističtí lidé rádi hrají na oběti a dokáží tak s námi snadno manipulovat?

3. Nerozpozná a ani neakceptuje vaše pocity

Myslí jen na to, jak se cítí on sám. Využije vaše emoce k tomu, aby se sám cítil šťastný a spokojený. Člověk trpící NPD se zabývá pouze tím, jak se cítí. Veškeré emoce jsou řízeny jeho potřebami a touhami.

4. Je arogantní

Narcista se nikdy nemýlí. Věří totiž, že má na všechno právo. Udělá cokoliv pro to, aby dostal, co chce. Tato porucha nedovoluje lidem používat svůj morální kompas. Narcista je imunní vůči pocitům druhých lidí.

5. Vyžaduje neustálý obdiv

Narcista musí být neustále středem pozornosti. A pokud se mu jí nedostane u jednoho člověka, přesune svou pozornost na někoho jiného. Většinou nezvládne udržovat dlouhodobé vztahy, protože nikdo z jeho blízkých jej nedokáže umístit na pomyslný zlatý podstavec. Je pro něj velmi těžké udržet si zaměstnání nebo se soustředit na školu, protože velmi rychle ztrácí zájem.

6. Využívá druhé

Osoba s narcistickými sklony využije cokoliv a kohokoliv pro své vlastní potřeby. Na první pohled se může zdát, že má narcista sebevědomí a vysokou sebeúctu, ale je to jen fasáda. Chybí mu totiž vlastní hodnota, což kompenzuje tím, že využívá ostatní pro své nejlepší zájmy.

7. Závidí ostatním

Narcista nemůže překousnout, když je středem pozornosti někdo jiný než on sám. Pokud se tak stane, zlobí se, trpí těžkou depresí a frustrací. Závidí všem, na které je mířená pozornost.

8. Věří, že je mimořádný

Narcistická porucha osobnosti je problém duševního zdraví. Narcisté jsou duševně neschopní vidět svět jako všichni ostatní. Věří, že jsou nadprůměrní a stojí nad všemi ostatními. Jejich postoj je až ohromující. Když se jim něco nepodaří, může za to vždy někdo jiný. Neexistuje žádný způsob, jak racionalizovat jejich chování.

Narcismus má kořeny v dětství

Není zcela jasné, jak se člověk stane narcistou, ale existují zde určité společné vlivy. Tato porucha osobnosti může být diagnostikována už v pubertě nebo dětství. Rodiče dítě buď nadměrně hýčkají, nebo naopak nadměrně kritizují. Dítě může pocházet z rozvrácené rodiny a mít problémy s tím, že se muselo velmi brzy začít spoléhat samo na sebe.

Jak poznat manipulátora? Někdy to ženy zjistí až po letech manželství, říká psycholožka

Narcismus nebo jen nezdravé ego?

Tito lidé si tak nahradili nedostatek lásky a podpory ze strany rodičů přílišným zdůrazňováním vlastní hodnoty. Zdá se, že narcistická porucha osobnosti postihuje více mužů než žen. Je však velmi důležité rozpoznat hranice mezi nezdravým egem a narcistickou poruchou osobnosti. Někdy se zdá, že se znaky překrývají. Výše uvedené povahové rysy jsou však jedněmi z těch, které odlišují narcistu od osoby, která má jen vysoké sebevědomí a důvěru.

Jak říká Erich Fromm v Umění lásky: „Hlavní podmínkou pro dosažení lásky je překonání narcismu. Narcistická orientace je taková, ve které člověk zažívá skutečnost pouze v té podobě, v jaké ji cítí uvnitř sebe. Jevy ve vnějším světě pro ně reálné nejsou a jsou prožívány pouze z hlediska jejich užitečnosti nebo nebezpečnosti. Opačný pól narcismu je objektivita, tedy schopnost vidět ostatní lidi a věci tak, jak jsou a být schopen oddělit tento objektivní obraz od obrazu, který je tvořen něčími touhami a obavami.“

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

8 povahových rysů, podle kterých poznáte narcistu