×
WomanOnly

8 pozitivních účinků pití piva. Dostatek vlákniny i pomoc proti cukrovce

pivo-sud
Zdroj: Shutterstock.com

Možná, že i vy na obranu své záliby ve zlatavém moku často říkáte, že pití piva je zdravé. A ono tomu tak skutečně je. Chcete vědět proč?

I ve světě všichni vědí, že Češi jsou národ pivařů. Ale to rozhodně není nic, za co bychom se měli stydět, ba právě naopak. Pivo obsahuje spoustu prospěšných látek, které na lidský organismus působí přímo blahodárně.

A nejen to – už jenom fakt, že pijeme něco, co nám tolik chutná, má na nás pozitivní vliv. Samozřejmě je však nutné dodržovat onu příslovečnou přiměřenou míru. Víme přece, že všeho moc škodí, a u alkoholu to pak platí dvojnásob.

1. Obsah vlákniny

Jen málo nápojů se pyšní tím, že obsahují vlákninu. Pivo, které se vyrábí z fermentovaného sladového ječmene a pšenice, je jí však plné. Pokud si tak občas dopřejete zlatavý mok, ochráníte se před kardiovaskulárními chorobami a ještě podpoříte zdravé hubnutí.

Čtěte také: 10 jídel, které obsahují nejvíce vlákniny

2. Zdravé cévy

Je dokázáno, že pravidelné pití malého množství piva snižuje hladinu cholesterolu v krvi a tím napomáhá udržovat naše cévy v dobrém stavu.

3. Proti infekcím

Chmel dodává pivu nejen charakteristickou hořkou chuť, ale díky němu je pití tohoto nápoje účinnou prevencí proti nejrůznějším zánětům a infekcím, včetně klasické chřipky. Květy zelené rostliny se totiž mohou pochlubit antibakteriálními i antivirovými vlastnostmi.

4. Proti cukrovce

Dalším příznivým účinkem, kterým je díky chmelu pivo opatřeno, je působení proti rozvoji diabetu. To mají na svědomí látky obsažené v chmelu, kterým se říká humulony. Podle výzkumů je u lidí, co nepijí pivo, dokonce až o třicet procent vyšší pravděpodobnost, že onemocní cukrovkou druhého typu.

5. Obsahuje křemík

Kromě vysokého obsahu vlákniny je pivo bohaté také na křemík. Ten je důležitý pro zdravé kosti, ale dokáže i zabránit vzniku Alzheimerovy choroby. Při dostatečném přísunu křemíku se v mozku neukládá hliník a snižuje se tak riziko propuknutí duševních onemocnění.

6. Dostatek vápníku

V pivu se ukrývá i pro kosti tolik důležitý vápník. Při nedostatku tohoto minerálu hrozí úbytek kostní hmoty, který způsobuje jejich slábnutí. Existuje dokonce studie, z které vyplývá, že střídmé pití piva má pozitivní vliv na kostní hmotu. Při velké spotřebě jsou však účinky zcela opačné.

7. Mírní stres

Po dlouhém a náročném dni je pivo jedna z věcí, která spoustě lidem dokáže zvednout náladu. I výzkumy ukazují, že mírné pití alkoholu dokáže zmírnit potíže s úzkostmi a stresem, které velmi často stojí za propuknutím mrtvice či srdečního infarktu.

Pivo nám tak dokonce může zachránit i život. Není snad však potřeba připomínat, že při nadměrné konzumaci nás o něj alkohol může v extrémních případech i připravit.

8. Dodává živiny

Zejména černé pivo obsahuje spoustu vitamínu a antioxidantů. Oxidační stres, před kterým nás antioxidanty chrání, podle odborníků způsobuje stárnutí buněk a může dokonce vyvolat vznik rakoviny. Pivo také udržuje v kondici naše svaly.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*