Menu
WomanOnly
Domácnost

8 tipů, jak se naučit šetřit. Využijte věcí, které jsou k dispozici zdarma

Adéla Lišková

Adéla Lišková

19. 6. 2016

Peníze jsou něco, čeho má málo snad každý, ovšem lidé jich mnohdy spousty vyhazují oknem, aniž by o tom věděli. Ať už se právě nacházíte ve finanční tísni, anebo byste prostě jen rádi nějakou tu korunu navíc, přinášíme vám pár tipů, jak se naučit šetřit.

1. Jak spořit peníze

Jak ušetřit peníze? Základem je dobrá organizace. Proto si nejprve vytvořte rozpočet. Díky tomu uvidíte, kam se vaše peníze ztrácejí a přijdete na to, proč vám jich zbývá tak málo. Také je dobré vytvořit si určitou rezervu, abyste v případě neočekávaných výdajů nemuseli využívat drahých spotřebitelských půjček. Ušetřit také můžete tím, že se zbavíte platebních karet, a budete platit výhradně v hotovosti.

9 rad k nezaplacení, jak ušetřit za jídlo

2. Jak ušetřit při nakupování

Pokud se snažíte ušetřit peníze, slevy jsou vaším přítelem a zároveň i nepřítelem. Jestliže něco potřebujete koupit, pak se určitě vyplatí koukat se po akčních nabídkách, případně prozkoumat slevové portály. Na druhou stranu, obchodníci spoléhají právě na to, že ve slevách lidé mnohdy koupí i to, co vlastně vůbec nepotřebují. Naučte se tedy říkat „ne“. K ušetření na běžných nákupech si můžete dopomoci nákupním seznamem, kterého se při naplňování nákupního košíku budete striktně držet.

3. Jak ušetřit na internetu

Mnoho věcí se dá levněji než v kamenných obchodech nakoupit na internetu. Tradičně se to týká elektroniky, kuchyňských spotřebičů, parfémů a značkového oblečení a obuvi. Pokud na internetu kupujete dražší položku, vyplatí se využít služeb cenových srovnávačů (například Heuréka.cz či SrovnáníCen.cz), abyste zjistili, kde je zboží nejlevnější.

A jak ještě ušetřit na internetu? Jestli máte doma dost místa, můžete na internetu ve větším množství nakoupit drogerii, kosmetiku a lékárenské výrobky. Díky značnému cenovému rozdílu se vám to vyplatí i přes platbu poštovného. Mnoho e-shopů navíc při větším nákupu nabízí poštovné zdarma.

Jak ušetřit za plyn? Topení v zimě nemusí být noční můrou

4. Jak ušetřit na jídle

Ušetřit na jídle, které je jednou z hlavních položek našich rozpočtů, můžete tím, že omezíte stravování v restauracích či obecně venku. Do práce si můžete vzít vlastní oběd nebo svačinu. Sice vám to zabere nějaký čas, ovšem rozdíl ve výdajích je značný. Navíc si můžete i lépe hlídat linii, jelikož víte, co jíte.

5. Jak ušetřit na cestování

To je jednoduché – při běžném cestování po městě vyměňte své pohodlné auto za městskou hromadnou dopravu, případně choďte pěšky. Na výlet si pak můžete zajet vlakem.

6. Jak ušetřit na zábavě

Jak šetřit peníze, ale nesedět pořád doma na zadku? Možná se budete divit, kolik toho můžete zažít zadarmo, ať už se jedná o kulturu, sport či gastronomii. Pokud jste z hlavního města, můžete prozkoumat stránku VPrazeZadarmo.cz, která shromažďuje tipy na akce v Praze, které jsou zdarma.

Občas také zajděte do městské knihovny, kde si můžete nejen půjčovat knihy za obvykle symbolický roční poplatek, ale také se zúčastnit mnoha vzdělávacích či kulturních přednášek a workshopů.

7. Najděte si brigádu

Pokud se svými příjmy nevyjdete ani v případě, že šetříte, kde se dá, pak nezbývá nic jiného, než si najít přivýdělek. Měla to ovšem být poctivá práce, nespoléhejte se na nějaké zázračné recepty na rychlé zbohatnutí.

8. Neriskujte

Mezi cesty slibující rychlý přivýdělek patří i určité investice s očekávaným vysokým výnosem. Na investování se ovšem dá vydělat spíše náhodou – za vyšší výnos implicitně platíte vyšším rizikem. Rizikovým investicím se raději vyhýbejte, obzvláště pokud tomu téměř vůbec nerozumíte – mohli byste snadno přijít o své úspory. Místo toho si raději přečtěte nějakou pěknou knížku o správě osobních financí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

8 tipů, jak se naučit šetřit. Využijte věcí, které jsou k dispozici zdarma