Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Alergie na mléko u dětí, jak ji poznáte?

Alena Zelová

Alena Zelová

4. 5. 2014

Častá alergie, která se objevuje hlavně u malých dětí poté, co jim začne být podáváno kravské mléko. Jak se alergie na mléko projevuje? Proč k ní dochází? Co jíst?

Jsou to projevy alergie na mléko?

Alergií na kravské mléko trpí asi 3 % kojenců. Přesněji řečeno se jedná o alergii na bílkoviny v kravském mléce. Může se projevit i po konzumaci jen malého množství.

Projevy alergie na kravské mléko jsou bolesti břicha, zvracení, průjmy s řídkou stolicí, ve které může být i krev. Dítě je neklidné a jasně vidíte, že jej něco trápí, že je něco v nepořádku. Reakce se projevuje i na pokožce, kdy dítěti vyrazí vyrážka. Dalšími znaky jsou problémy s dýchacími cestami až astmatické příznaky.

Zamyslete se tedy, zda jste dítěti nedávali kravské mléko, obzvláště zda se jednalo o úplně první konzumaci! Reakce se může dostavit až po několika hodinách až dnech. Stačí, když přestanete dítěti mléko dávat, reakce po pár dnech pomine.

Alergii na mléko u dospělých může spustit stres. Jak ji poznat a jak kravské mléko nejlépe nahradit?

Proč k alergii dochází?

Doporučuje se začít dítěti dávat kravské mléko až od dvou nebo tří let věku dítěte. Dětské alergie na mléko většinou po čase pominou. Vše je způsobeno tím, že dítě není zvyklé. Trávení a imunitní systém dítěte jsou citlivé, přece jen bylo několik měsíců zvyklé jen na mateřské mléko, které je od toho kravského dosti odlišné.

Zjednodušeně řečeno, mateřské mléko je výživnější a lehčí, není tak tučné jako to kravské. Mateřské mléko obsahuje méně minerálních látek, pro dětské ledviny lépe zpracovatelné. Obsahuje více vitamínu A, C, železa, mastných nenasycených kyselin a bílkovin, které jsou pro dětské bříško lépe stravitelné. Zároveň se v mateřském mléce nachází polysacharidy, které mají dobrý vliv na kvašení ve střevech. Mateřské mléko posiluje i krevní systém dítěte.

Mléčné výrobky? Ano či ne?

Někdo se snaží nahradit kravské mléko sójovým. Avšak u někoho i po požití sójového mléka se projeví alergická reakce. To samé platí s mléčnými výrobky. Někteří alergici snáší dobře jogurty, tvarohy a další mléčné výrobky, vadí jim pouze samotné čisté mléko.

Ale oproti tomu jsou silní alergici na mléko, kterým vadí veškeré potraviny, v nichž je mléko obsažené např. i sušenky nebo bonbony! Proto pečlivě čtěte etikety, co daný výrobek opravdu obsahuje!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Alergie na mléko u dětí, jak ji poznáte?