Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Alergii na mléko může spustit stres. Jak ji poznat a mléko nahradit?

Alergie na mléko v dnešní době již snad nikoho nepřekvapí. Vyskytuje se totiž čím dál tím více častěji. A to nejen u dětí, ale také u dospělých, kteří třeba celý život s trávením mléčné bílkoviny neměli žádné problémy. Někdy se zdá, že projevy alergie na mléko přijdou náhle, ale není to tak. Je třeba dobře znát své tělo a včas rozpoznat, co nám dělá dobře a co ne. Jak se taková alergie na bílkovinu kravského mléka pozná a v čem se liší od intolerance laktózy? Proč se může objevit i u dospělého člověka a nejen u dětí v kojeneckém a batolecím věku? A jak můžeme kravské mléko ve stravě nahradit?

Alergie na mléko u dětí v kojeneckém a batolecím věku

Nejprve začneme u dětí. Jak poznat alergii na mléko u miminka? Alergie na bílkovinu kravského mléka se může u dětí objevit již v kojeneckém věku. Jde o vysoce dědičnou záležitost, ale může se také objevit bez jasně vypovídající anamnézy. Problém může nastat už při kojení miminka, které neprospívá, mívá průjmovité stolice, mnohdy s příměsí hlenu či krve, může se objevit i atopický ekzém. U této silné formy alergie je potřebné, aby kojící matka ze své stravy striktně vyloučila veškeré mléčné produkty. Alergie na mléko v kojeneckém věku se obtížně prokazuje, lékaři neradi miminka zatěžují odběry krve a testování se obvykle provádí až později.

Jasným ukazatelem alergie na mléko často bývá také dramatický projev ekzému a trávicích potížích po odstavení dítěte a nabídnutí klasické mléčné umělé výživy. V těchto případech je vhodné zvážit možnost pokračovat nadále v kojení, a podpořit maminku dítěte ve vytrvalosti a velké trpělivosti, a to klidně až do tří let věku dítěte. Pokud žena opravdu již ze závažných důvodů kojit nemůže, je zde možnost nabídnout dítěti hypoalergenní mléko na lékařské doporučení, kde je již bílkovina kravského mléka částečně naštěpená a lépe se tráví, anebo dítě dostává takové varianty mléka, které kasein, tedy bílkovinu kravského mléka, neobsahují vůbec.

Co je bezlaktózové mléko a pro koho je určeno?

Atopický ekzém u alergie na mléko

V souvislosti s alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM) se často objevuje atopický ekzém, a to nejen u dětí. Ekzém většinou bývá prvotním příznakem toho, že něco není v pořádku. Nejčastěji jde o suchá, zarudlá a svědivá místa v oblasti předloktí a lýtek, na prstech u rukou, u vážnějších případů ekzém postupuje na oblast dekoltu, obličeje a takřka celého těla. Trup, oblast břicha nebo zad, bývá postižen nejpozději, ekzém začíná nejprve na koncových částech těla. Problémem je velká svědivost, mnohdy se ložiska zanítí, začnou hnisat a nastává peklo na zemi. O malých dětech se říká, že z ekzému a alergie na mléko takzvaně vyrostou. Neplatí to úplně ve všech případech, ale v mnoha ano.

Ale o dospělých se to bohužel již říci nedá. Pokud se u vás z ničeho nic objevil atopický ekzém a další potíže, například průjem nebo bolesti břicha, kašel či otoky a zarudnutí obličeje, nejspíše máte některou z potravinových alergií. Jako první se sází na kravské mléko, které lékaři doporučují vyloučit ze stravy. Mezi první ukazatele alergie na mléko u dospělých však v převážné většině případů patří právě projevy atopického ekzému kdekoliv po těle.

Jak se projevuje alergie na mléčnou bílkovinu u dospělých?

Mezi prvotní projevy alergie na kasein, tedy bílkovinu kravského mléka, patří ekzém. Ten může být nepříjemný, svědivý, postupně dochází k jeho zhoršování, zarudnutí pokožky, mokvání pokožky a olupování kůže. Zpočátku můžete trpět jen na mírný ekzém po celé roky, ale pak najednou propukne ve větší míře. Alergie na mléko také souvisí s velkým stresem, změnou životního stylu, se závažnými událostmi v životě člověka a podobně. I když třeba mléko dlouhá léta snášíte a nevšimnete si prvních plíživých příznaků, najednou zjistíte, že máte problém.

Silná alergie na mléko se projevuje tím, že se můžete zcela osypat vyrážkami po celém tělem. Mohou se objevit otoky. Chronické trávicí potíže, obvykle je to průjem s příměsí hlenu a krve ve stolici, případně také chronické záněty průdušek, neustálý dávivý astmatický kašel, otoky hrdla a jazyka, zarudnutí a svědění obličeje, dušnost nebo silný astmatický záchvat.

Potravinovou alergii poznáte již tak, že při pozření malého sousta ucítíte silné pálení na jazyku a v hrdle. Proto vás u alergie na mléko bude po požití jogurtu, sýra, čokolády nebo jiné potraviny obsahující mléko štípat jazyk.

Příznaky alergie na mléčnou bílkovinu

Příznaky alergie na bílkovinu kravského mléka by se daly shrnout takto:

  • atopický ekzém
  • alergické astma
  • záněty dýchacích cest
  • trávicí potíže
  • kopřivka
  • otoky jazyka a hrtanu
  • pálení jazyka
  • svědění celého těla
  • zrudnutí obličeje
  • dušnost

Recepty z rýžového mléka. Kde všude lze rýžové mléko použít?

Alergie na mléko – test z krve neodhalí všechno

Při stanovení diagnózy alergie na bílkovinu kravského mléka – kasein je, více než test z krve, rozhodující individuální snášenlivost, kterou lze vypozorovat zapisováním si snězeného jídla a kontrolou jídelníčku. Odběry krve a následné testování může odhalit protilátky proti kaseinu, což je rozhodující pro zahájení přísné diety s vyloučením veškerých potravin obsahujících mléko. Ale pokud cítíte, že vám mléko způsobuje problémy a přesto vám odběry z krve vyjdou negativní, je to na vás – a alergologové doporučují zkusit vysadit mléko po dobu alespoň tří týdnů. Na základě této diety můžete snadno zjistit, zda se váš zdravotní stav výrazně zlepšil.

Mnohdy je pak již vysazení mléka a mléčných výrobků doživotní záležitostí a je potřeba zvážit jeho vhodné alternativy. Pokud se budete delší dobu stravovat velmi přísně s vyloučením veškerých mléčných produktů, časem vám mohou vyjít výsledky z krve již negativní a v podstatě neprůkazné. To však neznamená žádnou záruku, že najednou mléko budete snášet dobře.

Potravinová alergie – protilátky IgG a IgE

U potravinové alergie to obvykle mlékem začíná, ale zdaleka nekončí. Mohou se přidružit další alergie, nejčastěji je to také alergie na vaječnou bílkovinu nebo alergie na lepek a mnohé další potraviny. Nejčastěji jsou to právě alergie na proteiny, které způsobují potíže, avšak alergie na maso jako takové se zpravidla nevyskytuje. Řešením třeba může být stát se veganem.

Důležité však také je rozpoznat alergii od nesnášenlivosti. Zatímco pravou alergii se všemi závažnými alergickými projevy prokazují imunoglobuliny E, tedy IgE, nepravé alergie, čili nesnášenlivosti, zpravidla potvrzují imunoglobuliny G, které však nebývají spolehlivé. Proto lékaři doporučují vycházet spíše z individuální snášenlivosti dané potraviny, než z těchto testů.

Jak vyrobit rostlinné mléko: Recepty na sojové, rýžové, ovesné a mandlové mléko

Alergie na mléko není nesnášenlivost laktózy!

Nesnášenlivost potravin se většinou projevuje chronicky v organismu a nemá tak rychlý nástup příznaků jako pravá alergie, která může končit až život ohrožujícím anafylaktickým šokem. To však neznamená, že nesnášenlivost není závažná. Mezi nejzávažnější nesnášenlivosti patří nesnášenlivost lepku, čili onemocnění celiakie, a také nesnášenlivost laktózy. Tu je však potřeba neplést si s alergií na bílkovinu kravského mléka!

Intolerance laktózy – jak zjistit, že ji máme?

Laktóza je mléčný cukr. Nesnášenlivost laktózy nemá pranic společného s alergií na mléčnou bílkovinu. Jde o něco jiného než o alergii na mléko. Nesnášenlivost laktózy se neprojevuje typickými projevy alergie a ekzémem, zpravidla ji poznáte podle úporných průjmů, protože vaše tělo při tomto onemocnění nedokáže trávit mléčný cukr. Při intoleranci laktózy nejsou moc průkazné testy z krve, je třeba spíše prokázat poškození střeva podobně jako u celiakie. Každopádně jediným řešením je rovněž vyloučení mléka ze stravy.

Intolerance laktózy – co jíst?

A pokud se jedná pouze o intoleranci laktózy, lze nadále konzumovat mléko a mléčné výrobky, avšak speciálně upravené bezlaktózové mléko, zbavené laktózy. Tyto potraviny existují, ale bývají také cenově nákladnější. Někdy je lepší je nahradit jinými potravinami, ale to už je na rozhodnutí každého člověka. Nesnášenlivost laktózy také často souvisí s ulcerózní kolitidou nebo Crohnovou chorobou, protože při konzumaci mléka a mléčného cukru dochází k neustálému dráždění střeva. Je potřeba také dávat pozor na další potraviny, které obsahují laktózu – nejčastěji jsou to také léky či homeopatika.

Ulcerózní kolitida. Komu nejčastěji hrozí a jaká strava prospívá střevům?

Alergie na bílkovinu kravského mléka – Co jíst a jak mléko nahradit?

Někteří lidé třeba nemají žádné vážné potíže po požití mléka a netrpí závažnými projevy alergie. Přesto se dobrovolně rozhodnou vyloučit kravské mléko a produkty z něj. U někoho mléko způsobuje vyšší zahlenění, snižuje imunitu a podporuje vznik častějších viróz a zánětů v těle, objevují se třeba také bolesti kloubů a podobně. Ani tyto projevy nesnášenlivosti nejsou zanedbatelné. Mléko nám v zásadě v jídelníčku nemusí vůbec chybět. Obsah bílkovin si můžeme navýšit jiným způsobem, obsah vápníku také. Je ale také potřeba nahradit kysané mléčné produkty, které jsou nejzdravější.

Proč jsou fermentované potraviny zdravé jen pro někoho a jiný riskuje silnou reakci?

Fermentované potraviny obecně mají své benefity – jogurty, kefíry a podobně. Proto je vhodné jíst alespoň mléčně kvašenou zeleninu, pickles, kysané zelí, anebo třeba zakysané sójové produkty či jogurty z kokosového mléka. Obilná a ořechová nemléka si nemusíme pouze kupovat ve zdravých výživách, ale můžeme si je také doma vyrobit sami. Mléko, jogurty nebo i plátkové sýry se dají jednoduše nahradit veganskou alternativou.

Veganské sýry a pomazánky – můžete si je i vyrobit doma

Pokud jsme byli zvyklí natírat si různé sýry na chleba, budeme muset sáhnout po pomazánkách z luštěnin, zeleniny, pohanky nebo pražených a drcených semínek. Do těsta a sladkého pečiva, krupiček a kaší, anebo do kávy, se hodí například rýžové nemléko, které třeba bývá i obohacené o vápník – mořskou řasou nebo uhličitan vápenatý. Existují ale také jiné alternativní nápoje, jogurty, dezerty, tvarohy nebo veganské sýry. Určitě se poptejte ve zdravých výživách.

Pokud máte závažné alergické reakce na kasein, je pro vás opravdu důležité přísně kontrolovat etikety produktů. Mléko je v různé podobě bohužel obsaženo všude. Dávejte si pozor také na mléčnou syrovátku a kravské máslo, které vám nemusí udělat dobře. To by opravdu muselo být přepuštěné máslo ghí, čistý tuk, ale ani ten silní alergici nesnesou – ti totiž reagují třeba i na hovězí maso. Někdo lépe snáší kozí mléko a kozí produkty, ale ty nejsou prosty bílkoviny, takže vše je opět o individuální snášenlivosti.

Zapovězeny nemusí být ani čokolády a pečivo. Ideální je kupovat si žitný chleba a vyhnout se sladkému konvenčnímu pečivu, které téměř vždy obsahuje mléko. Co se týká sladkostí, ve zdravých výživách najdete určitě to, co potřebujete, a také vynikající veganské čokolády, které obsahují kvalitní vysokoprocentní kakao. Mléčné čokolády můžete pouze ty, které jsou speciálně vytvořeny z kokosového nebo rýžového nápoje.

Jak nahradit vápník u alergie na mléko?

Nutriční terapeutka Pavla Janovská doporučuje zejména makové mléko, které obsahuje nejvíce vápníku. “Makové mléko obsahuje až 16x více vápníku než kravské mléko,” zdůrazňuje Pavla Janovská.

Je mák lepší než chia semínka a jak vyrobit makové mléko?

“Vysokým zdrojem vápníku jsou všechna nemléka z ořechů, například mandlové, z lískových ořechů, vlašských ořechů. I ovesné a sójové mléko.

Na co si hlavně dát pozor? Na cukr. Mnoho rostlinných nápojů, které jsou v nabídce na trhu, obsahují cukr a tím se snižuje výživová hodnota nápoje,” radí nutriční terapeutka Pavla.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Alergii na mléko může spustit stres. Jak ji poznat a mléko nahradit?