Menu
WomanOnly
Apetit

Recepty z rýžového mléka. Kde všude lze rýžové mléko použít?

Rýžové mléko je skvělou, levnou a dostupnou alternativou kravského mléka. Proč bychom ho měli zařadit do svého jídelníčku a jaké využití vlastně rýžové mléko v kuchyni má? Představíme vám několik receptů, pro které je rýžové mléko jako stvořené!

Rýžové mléko pro alergiky. Bez laktózy, bez lepku a bez kaseinu!

Pokud máte v rodině alergika, bez rýžového mléka se vaše domácnost neobejde. V případě nesnášenlivosti laktózy, alergie na bílkovinu kravského mléka (kasein), nesnášenlivosti lepku či alergie na lepek, případně také alergie na ořechy se vám rýžové mléko opravdu bude hodit. Skvěle nahrazuje kravské mléko i další obilná mléka a nemléčné nápoje, které se připravují z obilí, luštěnin, ořechů a semínek. A nemusíte pro rýžové mléko chodit daleko!

Rýžové mléko se dá sehnat v každé zdravé výživě, supermarketu, lékárně i síti různých prodejen. Je levné, chutné a dostupné. Někdy bývá také obohaceno o zdroj vápníku. Rýžové mléko si ale také můžete vyrobit doma. Návod na postup rýžového mléka najdete v našem článku Jak vyrobit rostlinné mléko: Zkuste recepty na sójové, rýžové, ovesné a mandlové mléko.

Jak vyrobit rostlinné mléko: Recepty na sojové, rýžové, ovesné a mandlové mléko

Pudink z rýžového mléka

Z rýžového mléka si můžete snadno připravit lahodný pudink nejen pro děti. Pokud máte alergii na mléko a chcete volit bezpečnou, zdravou a chutnou variantu, sáhněte po rýžovém mléku. Jeho výhodou je i neutrální chuť, takže má opravdu velmi všestranné využití. Kupte si bio pudink, který obsahuje pouze kukuřičný škrob, takto uspokojíte i celiaky a alergiky, protože v tomto pudinku nebude přidaná pšeničná mouka, ani barviva, aromata a sladidla. To přece vůbec není potřeba. Oddělte část rýžového mléka, v němž pudink důkladně rozmíchejte, zbylý rýžový nápoj zahřívejte.

Jakmile rýžové mléko dojde k varu, vmíchejte směs pudinku a zbylého rýžového mléka. Můžete přimíchat trochu třtinového cukru nebo melasy. Jakmile vám rýžový pudink krásně zhoustne, nalijte jej do misek s čerstvým letním ovocem. Pokud chcete použít piškoty a děti mají i bezlepkovou dietu, nezapomeňte koupit pouze bezlepkové piškoty (nejčastěji z kukuřičné mouky). Nezapomeňte ale, že piškoty obsahují také vajíčka a cukr. Pudink již stačí dát jen vychladnout, ozdobit a pak si na něm pochutnat!

Koktejl z rýžového mléka

Vynikající jsou také letní mléčné koktejly s ovocem. Skvělou a velmi osvěžující variantou je nemléčný koktejl z rýžového mléka, který krásně nahradí klasické kravské mléko. Nejchutnější je koktejl s jahodami, nebo malinami či také borůvkový koktejl! Počkejte si na čerstvé sezónní ovoce a připravte dětem, nebo i sobě, parádní dobrotu. Koktejl také nezapomeňte trochu přisladit, a to spíše jen v případě kyselých malin, u jahod a borůvek, to vůbec není potřeba, každý nápoj bez cukru bude o to zdravější.

Koktejl z rýžového mléka není těžké připravit. Pokud máte doma mixér, stačí jen rozmixovat ovoce v rýžovém mléce a pak dát koktejl pořádně vychladit. Osvěžující ovocný nápoj plný vitamínů je hotov!

Vegan koláč z rýžového mléka

Rýžové mléko se také hodí do koláčů, buchet, bábovek a dalšího pečiva, které si pečete běžně doma. Takový letní ovocný koláč s rýžovým mlékem, může být skvělou volbou! Recept na jeden zdravý ovocný koláč zde pro vás máme, stačí se jen nechat inspirovat. Tento koláč bude bezlepkový, bezmléčný, bezvaječný a s minimem cukru. Je vhodný jak pro alergiky, tak pro vegany! Množství necháme na vás…

Připravte si:

  • zelenou Jizerku (bezlepková směs)
  • jemnou kokosovou mouku
  • třtinový cukr s melasou
  • rýžové mléko
  • husté kokosové mléko
  • rýžový olej
  • bílé loupané mandle
  • kardamom
  • čerstvé jahody

Postup:

Do misky nasypejte Jizerku, trochu třtinového cukru s melasou, nalijte rýžové mléko a rýžový olej. Přidejte trochu kokosové mouky a hustého kokosového mléka z plechovky. Směs důkladně rozmíchejte a vypracujte těsto. Mezitím si vymažte plech rostlinným olejem a vysypte hrubou rýžovou moukou nebo opět Jizerkou. Nakonec do těsta vmíchejte bílé mandle, kardamom a rovnou i pokrájené jahody s trochou jejich přirozené šťávy. Můžete jimi také poklást koláč, ale udělejte těsto dostatečně vlhké a nechte je do těsta takzvaně zapadnout, protože toto těsto neobsahuje vajíčka, proto je důležité dbát na to, aby nebylo suché a bylo dostatečně vláčné. Nepoužíváme ani prášek do pečiva ani vinný kámen, není to potřeba a některým lidem to vadí kvůli trávicím potížím a refluxu.

Můžete si být tedy zcela jisti, že je koláč velmi zdravý, chutný, osvěžující a dietní. Ovšem nepřehánějte to s cukrem, stačí opravdu trocha cukru, koláč bude mít i příjemnou karamelovou chuť a zabarví těsto do hněda díky přítomnosti melasy. Místo jahod můžete zvolit i jiné ovoce, anebo do koláče nastrouhat jablka, takto bude koláč mnohem vláčnější.

Rýžové mléko s cereáliemi

Rýžové mléko nám dobře poslouží i v případě rychlé a zdravé snídaně. Pokud si chcete pochutnat na kuličkách s mlékem, nebo máte rádi lupínky či další cereálie, stačí je jen v misce zalít rýžovým mlékem. Volte však co nejjednodušší cereálie bez přidaných zbytečností, cukru, mléka a podobně. Dávejte si pozor na to, co obsahují. Bohatě postačí například čisté jáhelné kuličky, anebo rýžové či jahelné vločky, případně také rýžové kuličky s kakaem a podobně.

Kakao z rýžového mléka

Kdo by nemiloval kakao! Ani kakaa se nemusíte vzdát. Výborné je s rýžovým mlékem. Pořiďte si bio kakao fair trade se silnou chutí vysoké kvality, stačí pak již jen ohřát mléko, přidat trochu kardamomu a třtinového cukru, nebo medu! Kakao můžete pít i ledové, jednoduše si z rýžového mléka udělejte ledový čokoládový koktejl!

Rýžové mléko do kávy

Pokud jste náruživým pijákem kvalitní kávy, nemusíte si dávat kávu bez mléka. I rýžové mléko lze přidat do kávy, například také s kardamomem, což je výborná a zdraví prospěšná varianta!

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Recepty z rýžového mléka. Kde všude lze rýžové mléko použít?