Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Jak vyrobit rostlinné mléko: Recepty na sojové, rýžové, ovesné a mandlové mléko

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

13. 3. 2021

Veganská náhrada mléka v dnešní době existuje ve spoustě variant. Každý, kdo si například přidává rostlinné mléko do kávy, má určitě oblíbený druh i značku. Mléko z rostlinných surovin se ale dá udělat také doma. Ušetříte tím planetu, část peněz, a sebe ušetříte pochybností o složení mléka koupeného v obchodě. Jaká mléka si můžeme zkusit vyrobit doma a která jsou nejvhodnější? Vyzkoušejte tyto 4 druhy rostlinného nápoje!

Rostlinné, nebo kravské mléko?

První výhodou rostlinného mléka oproti normálnímu se samozřejmě týká podmínek, v jakých jsou velkochovní zvířata chována. A také ekologického dopadu velkochovů. Zda se stát veganem, je ovšem každého vlastní rozhodnutí, a nikomu nepřísluší peskovat spotřebitele mléka. Rostlinné mléko však má i jiné výhody než etické.

Nápoj na bázi rostlin se chutí a konzistencí blíží mléku, a proto je vhodnou náhražkou pro všechny, kterým nedělá dobře laktóza nebo mléčná bílkovina. Intolerance laktózy je, jak víme, u lidí častá, byť většině nedělá vážnější problém.

Alergii na mléko může spustit stres. Jak ji poznat a mléko nahradit?

Co se týče výživových hodnot, velmi záleží na konkrétním typu, ale rostlinné mléko mívá oproti pravému méně proteinů. Množství tuku se liší. Některé rostlinné nápoje mají tuku méně než mléko. Zato ale obsahují třeba více přidaného cukru, jelikož samy o sobě nejsou pro každého dost chutné. Do rostlinných nápojů se obvykle přidává vápník a některé vitamíny a minerály. Zásadní rozdíl je v bílkovinách.

Odkud získávat rostlinné mléko – výroba, či koupě?

Najít si recept na rostlinné mléko a vyrábět si ho sám doma má své výhody. Ekologickou výhodou je, že snížíte poptávku po produktu distribuovaném v obalech z nápojového kartonu. Tetrapaky, ve kterých se mléko prodává, jsou kompozitní materiál z papíru, kovu a plastu. Jejich recyklace je možná, ale získávají se při ní pouze papírová vlákna; zbytek se vyhodí. Snížení spotřeby je šetrnější než recyklace.

Některé firmy na náhražky mléka mají etický problém. V prvé řadě existují společnosti, které kromě rostlinného mléka prodávají také klasické mléčné výrobky. V takovém případě se osoba s veganským smýšlením může nachytat a přes své zdánlivě etické rozhodnutí podpořit, co nechce. Někomu mohou vadit i uměle přidané vitamíny, které se tělu hůře zpracovávají než ty přírodní. Nedůvěra je i k dalším aditivům, která někdy v kupovaných nápojích najdete.

Důležitým argumentem je nefér zacházení s lidmi v chudších zemích při pěstování plodin, ze kterých se nápoj dělá. Některá zemědělská produkce není navíc šetrná ani k životnímu prostředí, jak k pralesům, tak například ke včelám. Informace si každý může dohledat a sám za sebe zvážit plusy a mínusy, popřípadě najít firmu, která se od podobných postupů distancuje. To se ale koneckonců samozřejmě týká i samotných surovin, ze kterých si mléko vyrobíte doma.

Rostlinné nápoje a nemléka. Jak je vlastně nazývat?

Většinou je v povědomí lidí označení rostlinné mléko, i když vlastně nejde v pravém slova smyslu o mléko. Konkrétní firma vyrábějící rostlinné produkty musela přejmenovat názvy svých nápojů a dalších produktů na názvy neobsahující slovo mléko i v případě, kdy bylo očividné, že o mléko nejde. Označení jako mléko či sýr se nedoporučuje užívat u rostlinných produktů, které nepochází v kravského, kozího či ovčího mléka. Proto se v současné době více hovoří o rostlinných nápojích, tedy používáme označení sójový nápoj namísto označení sójové mléko a podobně. V tomto článku ale používáme obojí variantu, protože označení rýžové mléko a tak dále je již zažité.

Jak si vyrobit rýžové mléko? Zdraví prospěšné i levné

Chcete si zkusit vyrobit domácí rýžové mléko? Recept je poměrně jednoduchý. Výhodou rýže je, že je bezlepková, výživná a také celkem chutná. Není moc tučná a nemusí se dochucovat cukrem, ale zároveň je zajímavé přidat si do ní třeba vanilku nebo kakao. Co se týče výživy, hnědá rýže převyšuje loupanou. Rýžové mléko je také nejlevnější druh rostlinného mléka a pokud si ho uděláte sami, ušetříte o dost víc než při koupi hotového.

Budeme potřebovat vařenou rýži. Tu po tepelném zpracování prostě přemístíme do mixéru a najemno rozmixujeme s vodou v poměru 1:4 (rýže : voda). Výsledný produkt se doporučuje ještě přecedit, abyste nemuseli polykat případné kousky. Jak bylo řečeno, rýžové mléko se dá skoro čímkoliv dochutit. Konzistenci přidá troška oleje. Nedopitý zbytek v lednici vydrží ještě 4 dny.

Existují ale také recepty na výrobu rýžového nápoje ze zrníček nevařené rýže. Zvolený druh rýže, například arborio, bílou kulatozrnnou rýži (mléčnou rýži) nebo třeba jasmínovou rýži namočte přes noc do většího množství vody ve zvoleném poměru 1:4, jak je psáno výše. Druhý den směs průběžně promíchávejte a nakonec zrníčka rýže pečlivě rozmixujte. Hotový rýžový nápoj je potřeba důkladně scedit přes řídké síto či plátno. Rýži lze v závěru jemně přisladit rýžovým sirupem.

Jak vyrobit ovesné mléko: Recept beze zbytků

Stejně jako rýžové má i ovesné mléko využití v různých pokrmech i na pití. Oves navíc má nejnižší uhlíkovou stopu. Pokud jste příznivci ovesné kaše, nápoj z ovsa vás také jistě zaujme. Hodí se na pečení i jen tak do skleničky. Chutná dobře i v kávě, pokud vás neodradí, že se rozdělí na tuk a vodu. Zbytky, které vám při zpracování ovsa zůstanou, můžete zmrazit a kdykoli je přidat do domácího chleba či kaše.

Jak si tedy udělat ovesné mléko? Výroba samozřejmě také spočívá v rozmixování ovsa s vodou. Můžete použít zrno nebo i ovesné vločky a ideální poměr je tři díly vody na díl ovsa (1:3). Před samotnou výrobou by oves měl být na pár hodin namočen ve vodě. Mléko můžete dochutit dle potřeby, například přihozením datlí do mixéru. Po rozmixování přeceďte přes utěrku.

Oves mixujte ve studené vodě. Při vyšších teplotách mléko může nasliznout, což není úplně žádoucí. Při stání v ledničce se částečky usazují, ale to se dá vyřešit protřepáním. Už bylo zmíněno, že v kávě se z ovesného mléka vyčlení tuk. To není na závadu, jde o přirozenou reakci na teplo a kyselost kávy. Horší by bylo ovesný nápoj zahřívat či převařovat.

Škodí sójové mléko zdraví?

Velmi populární rostlinou, která dokáže svou konzistencí nahradit maso i mléko, je sója. Samozřejmě je nenahrazuje svým obsahem. Také už bylo dost řečeno v debatě, zda je vůbec vhodné sóju jíst a v jaké míře. Problematické mohou být fytoestrogeny, které tato luštěnina obsahuje. Šíří se zvěsti, že sója zvyšuje riziko rakoviny prsu a může ovlivnit hladiny pohlavních hormonů či působit na štítnou žlázu.

Nic z toho však nebylo dokázáno. Naopak studie ukazují, že sója a sójové mléko působí spíše jako prevence proti rakovině prsu, na rozdíl od kravského mléka. Sójové estrogeny se dost liší od těch živočišných a působí trochu jinak, slaběji. Neprokázala se ani souvislost sóji se stavem štítné žlázy, a už vůbec souvislost se vznikem rakoviny. Konzumace sóji však má své nevýhody. Těmi jsou ale hlavně špatná stravitelnost u některých jedinců a neekologické zemědělství.

Sója a děti. Prospívají sójové produkty dětem?

Konzumace sóji by se však určitě neměla přehánět, podle starého moudra “všeho s mírou”. Zároveň také existují důvody, proč je sója prospěšná. Předně obsahuje hodně bílkovin a aminokyselin. Některé studie také nasvědčují, že sója je dobrá pro boj s cholesterolem a hypertenzí, a že může zmírnit příznaky menopauzy.

Jak vyrobit sójové mléko? Tentokrát potřebujeme i sporák

Nemusíte se opravdu bát – klidně si občas dopřejte sójové mléko. Recept zní následovně: Namočíme přes noc požadované množství sójových bobů a pak je rozmixujeme s dvojnásobným objemem vody a přecedíme. Výsledný produkt potom ještě musíte 20 minut vařit v hrnci – syrová luštěnina by vám udělala zle na trávení. Odstraníme pěnu, která se vařením vytvořila, a necháme nápoj vychladnout.

Jak si vyrobit domácí mandlové mléko?

Velmi populární je také lahodné mandlové mléko. Recept může vypadat velmi podobně také u kešu ořechů. Určitě si ale nenechte ujít možnost udělat si mléko z mandlí, protože obsahuje vysoký podíl vápníku. Stejně tak je velmi bohaté na vápník makové mléko. Tím ale nemáme na mysli mléko z nezralých makovic.

Je mák lepší než chia semínka a jak vyrobit makové mléko?

Jak vyrobit mandlové mléko? Mandle necháme 7 hodin odmočit. Můžete je oloupat nebo rozmixovat i se slupkou, a kousků se zbavit přecezením. Měly by ale být nepražené a nesolené. Rozmixujeme mandle s vodou v poměru 1:3 a také třeba s 1-3 datlemi. Mandlové mléko ovšem velmi dobře chutná samotné a můžete je přidat prakticky do jakéhokoliv pokrmu, nebo si ho dopřát ve skleničce. Zbylou ořechovou drť klidně si dejte do kaše nebo koláče.

Mandlové mléko si můžete vyrobit i rozmixováním 100 % mandlové pasty z bílých loupaných mandlí s vodou. Madlovou pastu lze zakoupit ve zdravých výživách.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vyrobit rostlinné mléko: Recepty na sojové, rýžové, ovesné a mandlové mléko