Bambusům se daří v zahradách i domácnostech. Podívejte se, jak je pěstovat
Michaela Šilháčková
13. 6. 2022
Bambusy jsou relativně nenáročné rostliny, kterým se daří v zahradách i vnitřních prostorách. Díky tomu, že velmi rychle rostou, se s oblibou pěstují jako živé ploty, zároveň však mohou představovat i zajímavou zahradní nebo bytovou dekoraci. Jak bambusy pěstovat a jaký spirituální a symbolický význam jim byl připisován ve východních kulturách?
Symbol síly, růstu, osvícení a štěstí
Domovinou bambusů je Asie, kde se pěstují nejen v okrasných zahradách, ale také jako potravina a materiál pro výrobu nábytku, oděvů nebo různých nástrojů. Kromě toho mají ve východních kulturách hluboký duchovní význam. Bambus je zde vnímán především jako symbol síly, růstu, osvícení a štěstí.
Proč bambusy symbolizují sílu, je nasnadě – prospívají i v ne zrovna příznivých podmínkách a jakmile jednou zakoření, jen tak se jich nezbavíme. Z podobných důvodů v nich některé kultury vidí také symbol pružnosti, zdraví a dlouhověkosti.
Symbolem růstu jsou bambusy proto, že patří k vůbec nejrychleji rostoucím rostlinám. Uvádí se, že některé druhy mohou vyrůst i 90 centimetrů za pouhý jeden den. Růst má svůj nezpochybnitelný význam i v životě člověka. Nejde přitom pouze o růst fyzický, nýbrž i růst ve smyslu zdokonalování se.
Bambus je často spojován také s osvícením, zřejmě proto, že je silný a dutý zároveň. Podle některých myslitelů člověk dojde k osvícení pouze za předpokladu, že je uvnitř „dutý“ čili prázdný, cítí se absolutně svobodný a nelpí na hmotných věcech.
V Japonsku a Číně lidé věří, že bambusy přináší štěstí. To je také důvodem, proč se zde bambus běžně dává jako dárek.
Kala neboli kornoutovka je výrazná pokojová květina, která potřebuje vhodné podmínky
Pěstování bambusů v zahradě
Bambusy se řadí mezi nenáročné, rychle rostoucí rostliny. Některé druhy se skvěle hodí do moderních zahrad, jiné jsou jako stvořené pro výsadby v japonském stylu. Bambusy se často využívají také do živých plotů či jako přírodní stínění, a to především díky velmi rychlému růstu a univerzálnímu vzhledu.
Na výběr je z široké škály druhů bambusů. Pro naše klima jsou vhodné zejména vysoce odolné druhy, které přečkají i nižší teploty ovzduší. Je však důležité mít na paměti, že bambusy pocházejí z tropů a subtropů, proto v našich podmínkách nemusejí prospívat tak dobře jako v jiných oblastech.
Mezi druhy bambusů vhodné pro naše podmínky patří například:
- Phyllostachys bissetii
- Phyllostachys humilis
- Phyllostachys parvifolia
- Phyllostachys nuda
- Phyllostachys atrovaginata
- Sasa kurilensis
- Fargesia rufa
Výše zmíněné druhy jsou vysoce odolné a bez větších problémů by měly přečkat i zimu. Nicméně podmínkou je vyhovět nárokům těchto rostlin, což znamená zajistit dobře propustnou a výživnou půdu, ochranu před ledovým větrem a dostatek vláhy během celého roku.
Pěstování bambusů není nijak zvlášť náročné, určitě to však neznamená, že by tyto dřeviny nepotřebovaly vůbec žádnou péči. Důležité je zejména jejich pravidelné ořezávání, jinak hrozí, že se z atraktivních bambusů stane nevzhledné klestí.
Bambusy skvěle fungují jako přírodní zástěny, živé ploty i ústřední bod v okrasné zahradě. Můžete je pěstovat také ve velkých květináčích. Pěstování ve venkovních nádobách je ostatně pro druhy, které mají tendence se hodně rozrůstat, přímo doporučováno.
Jak vnést přírodu do svého bytu. Vytvořte si doma uklidňující prostředí
Stanoviště
Většině bambusů se daří na místě chráněném před větrem a s dostatkem slunečního záření. Některé druhy, například bambusy Sasa, je však možné pěstovat také v polostínu či ve stínu. Ideální je vlhká, dobře propustná a mírně kyselá půda.
Výše zmíněné podmínky jsou pro bambusy úplně nejlepší. Nicméně pokud se vám nepodaří zajistit vše, nezoufejte – bambusy jsou odolné dřeviny a pravděpodobně budou prospívat i v ne zcela ideálním prostředí.
Pokud chcete bambus zasadit do země, vykopejte jámu, která bude zhruba dvakrát větší než kořenový bal. Bambus zasaďte tak, aby kořenový bal byl v úrovni povrchu půdy. Následně jej zasypte zeminou a dobře zalijte. V zalévání pokračujte každý den, dokud se bambus nerozroste. Je vhodné nově zasazenému bambusu po dobu cca dvou týdnů poskytnout stínění. Pokud však takovou možnost nemáte, s největší pravděpodobností se nic nestane.
Zálivka a hnojení
Bambusy potřebují poměrně hodně vody, a to i v zimě. Nezapomeňte proto na pravidelnou zálivku, kterou vyžadují bambusy pěstované v zahradách i bambusy v nádobách.
S hnojením je vhodné začít cca tři měsíce po vysazení. Ideální jsou hnojiva bohatá na křemík, hořčík a dusík. Přes zimu bambusy nehnojíme.
Řez
V podstatě všechny druhy bambusů se velmi rychle rozrůstají, proto je více či méně pravidelné seřezávání nutností. Zakrslé bambusy stačí seříznout jen jednou za čas, velké druhy však vyžadují pravidelnou údržbu.
Je na každém, pro jaký druh řezu se rozhodne. Bambus lze udržovat v určité výšce, ale zrovna tak je možné jej jednou ročně seříznout až u země a nechat znovu vyrůst. Řez je vhodné provést na jaře, kdy rovnou odstraníme části, jež přes zimu zaschly.
Zazimování
Pokud chceme, aby bambus přečkal zimu bez újmy, musíme jej včas zazimovat. Je potřeba ochránit jej před studeným větrem a také jej obložit mulčovací vrstvou. Bambusy potřebují dostatek vody po celý rok, proto ani v zimě nezapomínáme na pravidelnou zálivku. Hnojení vynecháme a opět s ním začneme až na jaře.
Pěstování bambusů v bytě
Bambusy lze pěstovat také v interiéru, je to však o něco náročnější než pěstování na zahradě. Pokojovým bambusům je nezbytné dopřát dostatek světla, vlhkosti a čerstvého vzduchu. Pokud máte tu možnost, dejte pokojový bambus čas od času na balkon či terasu.
Je-li v bytě suchý vzduch (např. z důvodu vytápění), je potřeba bambusy každý den rosit rozprašovačem. Samozřejmostí je jejich umístění co nejdále od topení, popřípadě klimatizace. Pokud máte domácí zvlhčovač vzduchu, postavte ho do blízkosti bambusu.
Cesmína – keř pro vánoční dekorace i na živý plot. Jak ji pěstovat?
Substrát by nikdy neměl zcela vyschnout, proto nezapomínáme na pravidelnou zálivku. Na druhou stranu je nutné dávat pozor, abychom bambus nepřelili, protože by mohlo dojít k uhnívání kořenů.
Neméně důležité je zajistit bambusům dostatek přirozeného světla. Většina druhů ocení také přímé sluneční paprsky. Bude-li mít bambus světla málo, nebude příliš růst a rovněž může dojít k opadávání listů.
Pokud jde o substrát, platí zde to samé jako u bambusů pěstovaných v zahradách – ideální je dobře propustná a hodně výživná půda. Doporučuje se použít substrát obohacený o rašelinu a perlit. Na dno květináče lze dát vrstvu štěrku a poté jej postavit do misky s vodou. Jednou za dva týdny je vhodné bambus přihnojit standardním tekutým hnojivem, aby rostl co nejlépe.
Zdroje: ekozahrady.com, bamboosourcery.com, symbolismandmetaphor.com, gardenersworld.com, gardeningknowhow.com