Menu
WomanOnly
Domácnost

Kala neboli kornoutovka je výrazná pokojová květina, která potřebuje vhodné podmínky

Kala neboli kornoutovka je vcelku oblíbenou pokojovkou. Její kultivary jsou díky svému velmi atraktivnímu květenství a olistění široce pěstovány jako okrasné rostliny. Můžete ji mít v květináči doma, ale i venku. Jen si dejte pozor, aby nezachutnala zvířatům či dětem, v syrovém stavu je jedovatá. Poradíme, jak na ni.

Charakteristika kaly

Kale se také někdy říká kornoutice. V anglicky mluvících zemích je též známá jako áronová lilie – někdy také nepravá lilie. Její původ je ve Střední a Jižní Africe, tedy v tropických oblastech, a tudíž má ráda opravdu teplé počasí. Je to exoticky vypadající rostlina, která je dostupná v široké škále barev kornoutových květů. Je oblíbená jako pokojovka, ale i venkovní rostlina na terasu či zahradu. V Americe a třeba i v Austrálii zplaněla a roste ve volné přírodě.

Kala kvete od začátku do konce léta na silných vzpřímených stoncích. Listy má široké a sytě zelené, popřípadě se vyskytují odrůdy, které mají listy s bílým zdobením. Květy mají tuhý toulec s žlutou palicí uprostřed. Kornoutovku můžete pěstovat buď ve volné půdě na zahradě, nebo v květináči venku i doma. Kala není nijak zvlášť náročná na pěstování, jen jí musíte správně zasadit a umístit. To jsou dvě důležité věci, které jsou podmínkou pro úspěšné pěstování této rostliny s velkými květy. Následně už nevyžaduje tolik pozornosti, jak by se mohlo zdát.

Barevné kultivary kornoutovky

Kala aethiopica je asi nejčastěji pěstovanou kornouticí. V květinářství ji také hledejte pod názvem kornoutovka africká.

Ice Dancer je jedna z velmi oblíbených kal. Často se používá do svatebních pugétů, neboť její květy jsou sněhové bílé či smetanové, listy má zelené a stříbrně protkané.
Captain Romance – je kala s tmavě růžovými až vínovými květy, listy má zelené s bílým tečkováním.
Garnet Glow – je růžová varianta květů s jasně zelenými listy.
Odessa – je kultivar, který má temně purpurové až černé květy, které kontrastují se zeleno-bílými listy.
Picasso – varianta kornoutovky, která má dvojbarevný květ. Uprostřed je fialový a k okrajům přechází do bílé až smetanové. Listy má oproti ostatním kalám bílo-zelené.

K dostání jsou také kultivary kaly v dalších barvách jako je žlutá, fuchsiová, červená atd.

Japonská kokedama: Návod na originální mechový „květináč“

Jak vhodně zasadit kalu

Nezbytné je pro kalu to, aby nebyla vystavená mrazu, neboť je na něj velmi citlivá. Pěstujte na dobře osvětleném místě, kde je nejdelší slunce, vyhněte se však silnému polednímu slunci. Částečný stín kala snese. Vyžaduje ochranu před větrem. Na vybavenější zahradě ji můžete umístit do vytápěného skleníku nebo i do zimní zahrady. Výsadba je nejvhodnější na jaře po posledních mrazech až půda bude dostatečně prohřátá. V našich klimatických podmínkách je tedy nejvhodnější čas na zasazení květen, pokud chcete umístit kalu ven.

Je hned několik způsobů, jak si vypěstovat kalu. Jednak můžete kalu vypěstovat z oddenků, které zakoupíte v zimě či na jaře v květinářství či zahrádkářství. Sázejte oddenky 8-10 cm hluboko do víceúčelového substrátu bez rašeliny. Pokud je vysadíte do květináčů, bude kala kvést časněji. Při přesunu květináče ven je ovšem nutné myslet na postupnou aklimatizaci. Nebo můžete oddenky zasadit rovnou ven, to ale až po posledních mrazech a půda by měla být obohacená o velké množství kompostu. Rostliny by od sebe měly být umístěné minimálně na vzdálenost 30-40 centimetrů od sebe.

Další nároky na pěstování kaly

Po výsadbě je nutné kalu pravidelně zalévat. Má ráda neustále vlhkou půdu, ale pozor na přelití. Jakmile se objeví kvetoucí výhonky, je vhodné ji dodat tekuté hnojivo. Použít lze hnojivo, které se běžně používá na rajčata, a to každé tři týdny. Během dalšího vegetačního období jí pak prospěje měsíční dávka hnojiva. Přiměřená vrstva mulče kolem rostlin pomůže udržet plochu vlhkou a bez plevele. Pravidelně odstraňujte odumřelé a odkvetlé stonky a listy květů, zajistíte si tak zdravou a silnou rostlinu.

Kala vyžaduje období klidu. Jakmile ustane kvetení, pokračujte v hnojení a pravidelném zalévání po dobu několika týdnů. Až začnou listy blednout a tedy odumírat, je čas na zazimování. Rostliny v květináčích přeneste dovnitř a nechte je ještě několik dnů v klidu na adaptaci na vnitřní podmínky. Ačkoli kala může v teplejších klimatických podmínkách zůstat v zemi po celý rok, v chladnějších oblastech by měla být zazimována.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Péče o kalu přes zimu

Jestliže jste kalu pěstovali v zemi, oddenky vykopejte na podzim, obvykle po prvním mrazu, a setřeste veškerou půdu. Před uložením oddenků je nechte několik dní vyschnout. Kala by měla být skladována v rašelině a umístěna na chladném a suchém místě, nejlépe tmavém, dokud se na jaře nevrátí teplejší počasí. K přezimování vyžaduje kolem 10 °C. Pravidelné zavlažování lze obnovit během dvou až tří měsíců od zazimování.

Na konci zimy přesaďte kořeny do vlhkého kompostu a umístěte na teplé místo, aby začaly růst. V tomto období by mělo být minimálně 20 °C a bude ráda za vlhký vzduch, proto listy roste. Vyvarujete se tím také napadení škůdci, příliš suchou kornoutici rád napadá hmyz.

Rozmnožování kaly

Ke konci zazimování můžete kalu rozmnožit tak, že jednotlivé odenky rozdělíte ještě v období vegetačního klidu. Tyto hlízy je potřeba jen nechat vyklíčit než je zasadíte. Další variantou je zakoupení již zakořeněných hlíz. Dalším způsobem množení je dělení trsů při přesazování, nebo i odjímání postranních výhonků.

Možné choroby a škůdci

Kaly jsou vcelku nenáročné květiny. Nejvíce ji trápí mšice a to zvláště pokud ji pěstujete uvnitř. Pravidelně proto kontrolujte spodní strany listů. Také dávejte pozor, zda na povrchu kaly není lepkavá látka – jedná se o medovici, kterou produkují mšice. Kala může trpět jako běžné pokojovky také na molice a svitlušky. Zpravidla však škůdci napadají příliš suchou rostlinu. Na likvidaci použijte běžně dostupné přípravky na škůdce z květinářství.

Nejlepší je však prevence – pokud kupujete kalu v květinářství, kontrolujte vždy každý kus, zda vypadá zdravě, nemá známky poškození či nějakého škůdce. Zpravidla totiž většina problému s kalou plyne s nevhodného zasazení či pěstování.

Jak vyrobit přírodní hnojivo pro pokojové rostliny? Z banánové slupky!

Kala je jedovatá

Kornoutice africká přirozeně produkuje toxiny proti svým predátorům a celá rostlina je tedy jedovatá. Zvláště škodlivá může být hlavně pro psy, kočky, popřípadě děti, pokud jim květina přijde lákavá k ochutnání. Toxická je především v syrovém stavu. Překvapivé však může být, že se odvar kaly používá k léčbě bolesti hlavy a v částech Afriky se její tepelně upravená varianta využívá ke konzumaci jako součást jídel.

Kornoutovka obsahuje šťavelan vápenatý, který se vyskytuje také v dalších pokojových rostlinách, třeba v Difenbachie, ale i v jedlých rostlinách jako je rebarbora, agáve, špenát či v červená řepa. V malých dávkách v syrové formě vám může způsobit maximálně pálení v ústech, jícnu, nebo otok dýchacích cest. Ve větším množství však způsobuje akutní otravu, která se projevuje problémy s dýcháním, křečemi, nebo rovnou kómatem, ve vážnějších případech až smrt. Pokud na otravu přijdete včas, i tak může zanechat trvalé následky v postižení ledvin a jater.

Pokud dojde k pozření, doporučuje se okamžitý výplach úst. Ke zmírnění bolesti z otravy užijte vápník, na zmírnění otravy se doporučují antihistaminika. Příznaky otravy by pak měly zmizet do 2-4 hodin po ošetření. Pokud přetrvají, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroje: gardenersworld.com, rhs.org.uk, nature-and-garden.com, gardeningknowhow.com, gardenia.net, bioweb.uwlax.edu

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kala neboli kornoutovka je výrazná pokojová květina, která potřebuje vhodné podmínky