Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Bernský salašnický pes: inteligentní akční parťák do rodiny

Kateřina Machová

Kateřina Machová

13. 8. 2021

Slyšeli jste už o plemeni, kterému se říká bernský salašnický pes? Podle názvu možná nevíte, ale jistě se znáte „od vidění“. Hledáte-li pro sebe vhodného psího kamaráda, zjistěte, proč si (ne)pořizovat právě „berňáka“.

Švýcarský renesanční původ

Tato rasa má co dočinění se Švýcarskem, jak nám napoví samotný název. Právě zde byl totiž hned na začátku 20. století prvně uznán standard tohoto psa spolu s následným zavedením názvu tohoto plemena. Původně šlo o psa využívaného na hony, ale i k hlídání, tažením a dalším aktivitám na salaši. Právě pro tyto účely se stal oblíbeným psím společníkem. Časem se přidali i fanoušci jeho krásného majestátního vzhledu či „našlápnuté“ povahy. Bernský salašnický pes je charakteristický svojí huňatou tříbarevnou srstí, mohutnou (spíše podsaditou) stavbou těla a sympatickým vzezřením. Feny dorůstají do 60-70 cm, samčí zástupci pak o 10 cm více, přičemž váha se u tohoto plemene standardně pohybuje mezi 35-45 kg.

Nejlínější psí plemena. Jakého psa vybrat, pokud nemáte rádi dlouhé procházky

5 důvodů PRO

Bernský salašnický pes má nespočet kvalitních nejen povahových prvků. Vybrali jsme ty nejvíce charakteristické:

  1. Povahově patří mezi šampiony. Milý, přátelský, rodinný, inteligentní, oddaný a… prostě skvělý.
  2. Vhodný k dětem. Tento pes není žádný rváč. Jde o mírumilovného a vyrovnaného psa, kterého si vaše děti zamilují – a on je.
  3. Po většinu života je to štěně, kvůli (či díky) svému mentálnímu zrání dospívá velice pozdě. To vám zaručí bláznivé a hravé momenty po dlouhá léta.
  4. Ideální akční parťák nejen na výlety. Tenhle borec zvládne dlouhé túry, ovšem za předpokladu pro něj rozumného počasí, nesnáší extrémní vedra.
  5. Využít ho můžete i na canisterapii – a tím tak pomáhat druhým.

 

5 důvodů PROTI

Opatrně, toto plemeno má i stránky, které ne každý zvládne. Raději se o těchto pěti znacích informujte, předejdete tím mnoha problémům.

  1. Veliká fixace na páníčka. Toto plemeno je citově velmi silně spjato se „svými“ lidmi a jen velmi těžko snáší samotu.
  2. Velmi náročný parťák na pohyb. Nespokojí se s procházkou jen „okolo bloku“. Ne každému může tato náročnost vyhovovat.
  3. Krásná hustá srst má svoji cenu – velice silné línání na jaře a na podzim. Připravte se na trpělivé vyčesávání a sbírání srsti prakticky pořád.
  4. Nebude šťastný v malých bytech. Toto plemeno je šťastné v rozlehlých prostorech s neustálým přístupem na zahradu.
  5. Dožívá se relativně nízkého věku – udává se okolo 9 let. S porovnáním s dalšími psy to není mnoho. Také zdraví nemá nejsilnější.

 

Pokud přemýšlíte o psím společníkovi, bernský salašnický pes bude možná ten pravý pro vás. Jeho povahu a charakteristické prvky ocení především aktivní lidé, kteří psa pasují na jejich celoživotního parťáka a člena rodiny – jen tak bude toto plemeno šťastné. V opačném případě se poohlédněte po méně fixovaném plemenu s menšími požadavky na socializaci či péči. V každém případě volte psa s původem původu z chovné stanice. Tak si zajistíte ve většině případů kvalitního psa s pevnějším zdravím, a především to, že chovatel nebude množitel využívající tato stvoření ke svému finančnímu zisku. Informujte se o této tématice ještě před koupí vašeho psího kamaráda.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bernský salašnický pes: inteligentní akční parťák do rodiny