Menu
WomanOnly
Škola vaření

Blanšírovaná zelenina: Jak docílit pěkné barvy a dobré chuti?

Tepelně upravená zelenina, která neztratí svou barvu ani prospěšné látky? Toho můžete docílit správně provedeným blanšírováním. Poradíme vám, jak spařit zeleninu, aby na talíři krásně vypadala a vašemu tělu dodala co nejvíce živin.

Co je blanšírování?

Jedná se o krátké povaření ve vroucí osolené vodě, po kterém následuje prudké zchlazení. V přímém kontaktu s vodou dojde jen k částečné tepelné úpravě, rostlinná tkáň lehce změkne, ale neztratí svou křupavost a chuť. Vysoká teplota vody způsobí zastavení nežádoucích enzymů, kvůli kterým zelenina rychle ztrácí svou trvanlivost. Sůl je při blanšírování důležitá proto, aby zeleninu nejen ochutila, ale zabránila ztrátě barvy a chuti. Díky tomuto způsobu úpravy si potravina uchová maximum živin, krásnou barvu i chuť.

Růžičková kapusta. Jak na její pěstování a co si z ní uvařit?

Hlavní výhody blanšírování

 • Zvýraznění barvy
 • Zachování živin
 • Ideální pro okamžitou spotřebu i zamrazení
 • Zlepšení chuti
 • Zachování křupavosti
 • Vhodné pro všechny druhy zeleniny včetně chřestu a zelených fazolek
 • Lze ho použít také k úpravě ovoce, ořechů, hub a bylinek

Blanšírovat můžete téměř cokoliv

Mezi nejoblíbenější druhy zeleniny pro blanšírování patří fazolky, listy kapusty, brokolice a růžičková kapusta. Výborné ale je i blanšírování chřestu, blanšírování bazalky a dokonce i blanšírování hub. Skvěle chutná po blanšírování i cuketka a kedlubna. V některých případech je možné blanšírovat také ovoce a to hlavně tehdy, pokud ho chcete následně sušit. Naprosto běžné tak je např. blanšírování hroznů a blanšírování jablek, ze kterých později uděláte křížaly. Další možností jsou blanšírované ořechy, které díky krátké tepelné úpravě oddělí slupku a dovolí vám ji snadno stáhnout. Blanšírovat tak můžete třeba mandle nebo lískové ořechy.

Blanšírování krok za krokem

 1. Do hrnce si nalijte přibližně 5 litrů vody a přidejte sůl v 3% koncentraci. Ideální je 30 g soli na 1 l vody.
 2. Vedle hrnce si postavte mísu se studenou vodou a ledem. Tato ledová lázeň by měla mít poměr vody a ledu 1:1. Jen opravdu studená voda totiž dokáže horkou zeleninu urychleně zchladit. Chcete-li si proces urychlit, můžete vodu zchladit i pomocí cedníku a studené vody z kohoutky.
 3. Efekt nebude dokonalý, ale pro domácí blanšírování bude stačit.
 4. Veškerou zeleninu, kterou chcete blanšírovat, si očistěte a nakrájejte na stejně velké kusy.
  Zeleninu dávejte do vody postupně a v případě potřeby na etapy. Každý kousek nechávejte ve vodě stejně dlouho a to v rozmezí od 30 vteřin do 3 minut. Tvrdší druhy zeleniny je možné vařit až 5 minut.
 5. Jakmile uplyne doba varu, zeleninu vylovte a přendejte do připravené mísy s ledem nebo do cedníku pod proud studené vody. Nebojte se zeleninu nechat chladit delší dobu.
 6. Nakonec zeleninu nechte okapat a vysušte ji.
 7. Nyní můžete zeleninu dále upravovat, uložit ji do lednice nebo dát zamrazit.

Na co si dát pozor?

Množství zeleniny v hrnci

Do vroucí vody nikdy nevkládejte příliš velké množství zeleniny. Mohlo by se stát, že by zelenina přechodně snížila teplotu v hrnci a odložila by se tak doba varu. Mezitím by zelenina ztratila část živin i svou barvu.

Rychlost zchlazení

Zeleninu chlaďte opravdu rychle a zprudka. Pokud byste to neudělali, tepelná úprava by i po vyndání z horké vody určitou setrvačností dále pokračovala a zelenina by měkla a ztrácela barvu.

Doba varu

Tvrdší a větší kusy zeleniny potřebují i delší dobu varu. Častou otázkou bývá, jak dlouho blanšírovat mrkev. Ta by se měla ve varu nechat 2 – 5 minut. Záleží na tom, na jak velké kusy ji nakrájíte. U půlkoleček budou stačit 2 minutky, větší kusy se nebojte nechat celých 5 minut. Po uplynulé době mrkev co nejdříve vyjměte z vody a dejte ji do mísy s ledovou vodou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Blanšírovaná zelenina: Jak docílit pěkné barvy a dobré chuti?