Menu
WomanOnly
Zahrada

Bohyška neboli hosta je skvělou volbou, pokud hledáte dlouholetou rostlinu do stínu

Bohyška je trvalka, kterou můžete znát pod oficiálním názvem Hosta, bohyška je spíše lidové pojmenování. Perfektně se jí daří v polostínu a pokud vám někde svítí pouze ranní světlo, nemůžete se s umístěním bohyšky splést. Tam, kde se spoustě rostlin nedaří, bude bohyška prospívat. Na takových místech je často i vlhko, což jen ocení.

Charakteristika bohyšky

Bohyška je trvalka s okrasnými listy a barevnými květy. Vyskytuje se v mnoha variantách listů co do barev i tvarů, především kvůli nim je bohyška tak oblíbená. Listy mohou být od decentní zelené přes bílou, krémovou až po žluté panašování. Některé druhy jsou dokonce i modrolisté. Tvar mohou mít od hladkých a úzkých až po široké srdcovité. Široká barevná škála se vyskytuje také v případě květů, kde lze najít i fialovou a červenou barvu. Květy se objevují od začátku léta až do podzimu. Většina druhů bohyšky je stínomilná, pouze vybrané druhy jsou schopny akceptovat slunné stanoviště. Nejsou vůbec náročné, jsou mrazuvzdorné a velmi dlouhověké.

Bohyška se většinou vysazuje do kombinovaných zahrad, ale lze ji použít i jako půdopokryvnou rostlinu, kde vytvoří kompaktní plochu, která bude náhradou za trávník. V designových zahradách se používá k optickému vyvýšení zahrady. Výborně se hodí na vlhčí stinné kouty a pod stromové či jakékoliv výsadby dřevin. Jestliže chcete nějakou rostlinu proti růstu plevelu, bohyška je na to jak dělaná. Menší bohyšky lze použít do skalek, pěstují se i v květináčích. Většina odrůd bohyšky má rozlohu od 30 cm do jednoho metru, takže je opravdu z čeho vybírat.

Nenáročná srdcovka se hodí do stinných zahrad, kde prozáří místa s minimem barev

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

Jak pěstovat bohyšku

Bohyšce se nejlépe daří v úrodné půdě, která ve vetším množství zadržuje vodu. Pokud máte těžkou hlinitou či písečnou půdu, bude dobré přimíchat kompost či jinou organickou hmotu. Bohyška je odolná, ale nejvíce jí bude vyhovovat severní strana či chladněji orientované umístění. Ideální pro ni také bude bažinaté umístění, avšak nejedná se vyloženě o vodní rostlinu, pouze preferuje zvýšenou vlhkost půdy. Často je proto bohyška vysazovaná u okrajů rybníků a tůní.

Jestliže budete pěstovat bohyšku v květináči, zajistěte jí hodně drenážních otvorů na odtok vody, neboť nebude akceptovat podmáčenou půdu. Také se vyhněte kovovým květináčům, které budou její kořeny v létě oteplovat, což jí vůbec nevyhovuje. Naopak je dobré ji držet v určitém chladu a polostinném až stinném místě. Žlutolisté bohyšky jsou tolerantnější k slunečnějšímu umístění, ale ani jim se v příliš horkém létě nebude příliš dařit na stanovišti plně otevřenému slunci. Při svém růstu vyžaduje minimálně šest týdnů chladnějšího počasí, aby mohla mít klidové období na regeneraci a obnovila svůj růstový cyklus.

Kdy a kam bohyšku vysazovat

Bohyšku můžete teoreticky vysazovat po celý rok, ale jako u spousty jiných rostlin, i pro ni je nejlepší ji vysadit a začít pěstovat na jaře, popřípadě na podzim. Vyvarujte se sázení v létě, kdy je snížená vlhkost vzduchu i půdy a rostlina pak špatně zakořeňuje. Sázet ji můžete buď ze sazenice nebo z oddělených hlíz či oddenků.

Umístění je nejvhodnější na polostinném stanovišti. Sice bude růst i v úplném stínu, ale několik hodin slunečního svitu denně ji jen prospěje. Umístění se také orientuje podle barvy listů – žluté a a zelené panašování listů vystavené rannímu slunci napomáhá pigmentaci. Jestliže se objeví hnědé špičky či vybledlé okraje, znamená to, že bohyška má světla příliš.

Asparágus: pokojovka i chutná zelenina, která prospívá našemu zdraví

Zalévání

Bohyška je tolerantní k širokým škálám půdy a jejich podmínkám, jen by zemina mělo být dobře odvodněná. Přísun vody by měl být bohatý, ale ne nadměrný. Zalévání by se tedy mělo orientovat dle potřeby, aby zemina byla vlhká, ale ne přemokřená. Když se svými kořeny usadí, bude velmi tolerantní k suchu, nicméně dlouhodobé vysušení ji bude škodit a může odumřít. Hlubší a občasné zalévaní je vhodnější, než mělký a častý přísun vody.

Hnojení

Půda pro vysazení bohyšky by měla být vcelku bohatá na živiny, popřípadě lze zařídit úrodnost přidáním kompostu při vysazení. Nic nezkazíte velkým množstvím dobře rozložené organické hmoty nebo univerzálního hnojiva, které bude dobře odvodňovat. Jestliže máte půdu úrodnou, leč těžkou a hlinitou, přidejte dostatečné množství kompostu pro její nakypření. Zpravidla hnojte na jaře před plným růstem. Letní hnojení je pak užitečné, ale není nutné.

Bohyška v květináčích je náročnější na hnojivo. Častější zalévání totiž vede k vyplavování živin a půda se jich tak rychleji zbavuje. Hnojte tedy pravidelně během vegetačního období jednou za dva týdny rozpuštěním hnojiva ve vodě. Nejlepší variantou je však přistoupit k hnojivu s postupným uvolňováním. Tři až čtyři měsíce před vegetačním klidem (období zimy) přestaňte bohyšku hnojit, aby rostlina postupně ustála svůj růst a vytvrdla.

Břečťan patří mezi nejsnadněji pěstované dřeviny vůbec, jen pozor na jeho invazivnost

Přezimování

Bohyška a její kultivary jsou plně mrazuvzdorné a není třeba je zazimovat. Její vegetační období končí, když teploty klesnou pod 10 °C a v tomto stavu setrvává dokud teploty na jaře opět nevyskočí. V tomto období upadá do určité hybernace, která jí pomáhá v klidu přečkat mrazy, chlad jí jen svědčí.

Pokud bohyšku pěstujete v květináči, bude nutné ji umístit na místo, kde je teplota stálá – chlad a přítmí je podmínkou pro zazimování bohyšky v květináči. Chlazení totiž pomáhá v další sezóně brzkému vzejití rostliny a správnému růstu. Bohyšku v květináči ale můžete zazimovat i tím způsobem, že ji i s květináčem zahrabete do země a přikryjete mulčí z jehličí. Tento způsob je snadnější a pro rostlinu mnohem přijatelnější.

Po létě zastavte hnojení, aby bohyška přestala vytvářet nové listy. Zalévejte mírně jednou týdně. Jakmile se bude ochlazovat, bohyšce budou schnout listy a záhy upadat. Počkejte, dokud neodpadnou a zbylé listy ořízněte až na zem. Rostlinu můžete mulčovat jehličím, abyste více chránili kořeny před mrazem a vyrovnávali tak teploty – bohyška má ráda, když jsou kořeny v chladu během celého roku.

Bohyška je jedlá

Možná by se mohlo zdát, že bohyška je dokonce i jedovatou rostlinou, opak je však pravdou. Patří do čeledi chřestovitých a pochází z Asie, kde je výtečnou ingrediencí do jídel. Tamní obyvatelé ji nazývají jitrocelová lilie. Jak už její taxonomie napovídá, je chuťově příbuzná s jukou, agáve a chřestem.

Lze ji konzumovat celou – nejlépe rané výhonky, které se jedí asi nejčastěji – ale konzumovat se dají i květy a listy. Může být skvělou náhradou za špenát či hlávkový salát.

Možné choroby a škůdci

Největší riziko představují škůdci, které bohyšku ožírají a dělají v jejich listech nevzhledné díry. Především se jedná o slimáky a odradíte je tak, že kolem bohyšky lehce rozsypete jemná zrnka písku.

Kakost není plevel, ale okrasná květina s léčivými účinky

S čím bohyšku kombinovat a jak ji namnožit

Bohyšku lze množit velmi snadným způsobem rozdělováním trsů. K vytvoření nové rostliny stačí velmi malý kousek. Pak už jen stačí udržovat půdu vlhkou než rostlina dostatečně zakoření.

Na českých zahradách se nejvíce vyskytuje bohyška jitrocelová. Vyskytuje se však i mini bohyška (nebo také bohyška trpasličí) dorůstající výšky maximálně 25 cm a hodí se tak na skalky. Existují i střední druhy do výšky 50 cm a velké do 70 cm. Specifické jsou pak bohyšky se vzrůstem 120 cm, ty už jsou opravdu velké a mohutné.

Bohyška se výborně kombinuje s rostlinami, které mají podobné nároky na umístění a potřebu vody. Pokud pěstujete bylinky, výborně si bude rozumět třeba s kontryhelem. Z dalších bylin bude prospívat s hluchavkou, meduňkou a mátou, neboť se jedná o podobně lesní rostliny. Nároky na pěstování má velmi podobné s čechravou a i svými květy k sobě budou ladit. Srdcovka bude skvělou volbou, pokud chcete, aby jedna rostlina odkvetla a hned na to začala kvést druhá. Srdcovka totiž kvete na jaře až do raného léta, naopak bohyška začíná kvést v plném létě do raného podzimu. Jestliže chcete něco decentnějšího, zvolte kapradiny, které nebudou kvést a svými listy jsou zajímavým protipólem bohyšky. S dekorativními listy nic nezkazíte také dlužichou, navíc se jedná o podobně nenáročnou rostlinu.

Zdroje: web.archive.org, almanac.com, gardenersworld.com, how-to/grow-plants, gardeningknowhow.com, ornamental/foliage, gardeningknowhow.com, plantaddicts.com, blog.longfield-gardens.com

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bohyška neboli hosta je skvělou volbou, pokud hledáte dlouholetou rostlinu do stínu