Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Bršlice kozí noha. Proč ji konzumovat, i když nejsme kozy?

Bršlice byla dlouho známá jako plevel a vynikající krmivo pro hospodářský dobytek, třeba také pro ovce a kozy. Zaujmout vás může její název i to, že je jí všude plno. Málokdo však ví, že bršlice kozí noha je starodávná léčivka, kterou naši předkové používali na mnohé neduhy. Dnes se o ní hovoří spíše v souvislosti s jedlými rostlinami. Pochutnat si na ni totiž můžete třeba i v salátu. V čem nám bršlice prospívá?

Bršlice kozí noha a její využití

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) patří mezi bílé kvetoucí miříkovité rostliny. Je velmi známá a roste snad úplně všude. Patří mezi nejhojnější plevel. Říká se jí také kerhák nebo husí packa. Kromě toho, že slouží jako krmivo pro hospodářská zvířata, je ceněná jako léčivka a jedlá rostlina pro svůj obsah vitamínů a léčivých látek. Pozor však na její záměnu s jinými miříkovitými rostlinami, které jsou si velmi podobné.

Z bršlice se sbírají hlavně listy a také oddenek. Listy je možné sbírat celoročně, ale ideálně před rozkvětem, kdy mají nejvíce účinných látek, oddenek bršlice se pak vykopává na jaře nebo na podzim.

Jak pěstovat libeček lékařský a na co všechno se tato bylina dá použít?

Bršlice a její léčivé účinky

Bršlice obsahuje velké množství vitamínu C, také betakaroten, stopové prvky jako například železo, třísloviny, hořčiny, silice, organické sloučeniny a mnohé další látky. Bršlice je velmi močopudná a již její latinský název napovídá, že léčí dnu, tedy podagru. Pomáhá totiž z těla vyplavovat usazenou kyselinu močovou, podporuje vylučování solí a zabraňuje také zadržování vody v těle. Proto se také hodí k léčbě močových a ledvinových kaménků, k celkové detoxikaci, na odvodnění a proti otokům. Skvěle se hodí pro jarní detoxikační kůry.

Bršlice také zrychluje metabolismus a pomáhá při hubnutí, odkyseluje organismus, prospívá při diabetu, zlepšuje pohyblivost kloubů a je velmi prospěšná při revmatismu a bolestech pohybového aparátu, protože působí také protizánětlivě. Zevně se bršlice využívá k léčbě hemoroidů a na hojení ran, například jako obklady z listů nebo ve formě koupelí z odvaru oddenku bršlice. Bršlice také snižuje srážlivost krve.

Bršlice kozí noha v kuchyni

Bršlice je velmi lahodná a kyselkavá, můžete si natrhat její listy a rovnou je sníst. Listy bršlice se také dávají do salátů a čerstvých pomazánek, anebo se mohou i přidat do polévky či omáčky. Bršlicí lze také nahradit špenát. Sušené listy bršlice můžete klidně nadrtit a přidávat jako koření do jídla, například k masu. Bršlici si lze i odšťavnit a přidat do smoothie nebo další ovocné či zeleninové šťávy, třeba z jablek, mrkve, salátové okurky či červené řepy.

Někdy je lepší a stravitelnější upravit bršlici tepelně, už kvůli obsahu některých látek. Proto můžete bršlici uvařit v polévce či nejprve podusit na rostlinném oleji, než si ji přidáte do jídla.

Jídelníček pro dobrou náladu. Přivítejte jaro s úsměvem na rtech!

Koupel z odvaru kořene bršlice při bolestech kloubů

Na jaře nebo na podzim vykopeme pár kořenů bršlice, dobře je omyjeme, pokrájíme nadrobno a spaříme vroucí vodou. Kořeny je třeba vždy dobře povařit. Odvar z kořenů bršlice pak využijeme k sedací koupeli při hemoroidech, anebo také k oplachování bércových vředů, zanícených ran či atopického ekzému. Množství volte dle toho, jak silný odvar potřebujete. Celková horká koupel z oddenků bršlice je vynikající při revmatismu a bolestech kloubů a páteře různého původu.

Omlazující koupel z listů bršlice

Pokožce svědčí také koupel nejen z oddenků bršlice ale také z čerstvé šťávy z listů. Tato koupel bude vyloženě zelená a plná chlorofylu. Říká se, že má omlazující účinky…

Čaj z bršlice kozí nohy

Lžíci drceného kořene z bršlice přelijte minimálně půl litrem vroucí vody, chvíli povařte a nechte pořádně louhovat. Poté sceďte a čaj popíjejte. Je dobrý na odvodnění, proti otokům a bolestem kloubů.

Salát z bršlice

Listy bršlice omyjeme, pokrájíme, spaříme vroucí vodou a krátce osmahneme na rostlinném oleji s vašim oblíbeným kořením a mořskou solí. Poté přidáme do zeleninového salátu, ve kterém můžete mít například ředkvičky, rukolu, cherry rajčata, salátovou okurku, uvařenou černou čočku, kostky sýra nebo třeba tuňáka.

Dušený kedluben s bršlicí

Listy bršlice připravíme obdobně jako u salátu, zvlášť si osmahneme a podusíme kedluben, přidáme sůl, koriandr nebo majoránku, lístky bršlice, smetanu a za stálého míchání povaříme. Jako přílohu můžeme zvolit jak čerstvé brambory, tak třeba pečené brambory, ale i pohanku, jáhly, ječné kroupy. Nahoru přidáme čerstvou zeleninu.

Bršlice kozí noha a nežádoucí účinky

S bršlicí, obzvláště syrovými listy, to není třeba přehánět. Mohlo by dojít k podráždění ledvin.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bršlice kozí noha. Proč ji konzumovat, i když nejsme kozy?