Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Čaj z kůry stromu lapacho má mnoho účinků. Proč ho u nás zakázali?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

2. 2. 2022

Bylinkáři doporučují kůru lapacho na močové cesty, na pleť i další orgány. V podstatě by mohla jistým způsobem prospět celému tělu. Nápoj má tradici hlavně v Jižní Americe, oblibě se však těší i jinde ve světě včetně Česka. Už pár let však patří v ČR k zakázaným. Jak to?

Co je lapacho: Jak se čte a odkud pochází

Že je lapacho kůra ze stromu, se většinou ví. Konkrétně jde o vnitřní vrstvu kůry, která je tenká a jemná. Ta se buď suší a poté pije jako odvar, nebo se z ní vyrábí tinktury či prášek, který se dá užívat v kapslích.

Název se vyslovuje „lapačo” podle španělské výslovnosti. Jaký má slovo lapacho význam kromě tohoto stromu, se neví. Pravděpodobně je to jen název této dřeviny, údajně převzatý do španělštiny z některého domorodého jazyka. Domovem stromu je totiž Bolívie, Argentina, Paraguay, Peru, Kolumbie a Brazílie.

Kvasinková infekce v těle. Jak se jí konečně zbavit!

Strom lapacho je chloubou Jižní Ameriky

Jde o dřevinu Handroanthus impetiginosus neboli červené či růžové lapacho. Strom byl dříve řazen jako tabebuia, což jsou blízce příbuzné dřeviny. Není tomu tak dávno, co se botanici rozhodli z určitých důvodů některé druhy přeřadit do rodu Handroanthus.

Lapacho červené je spolu se svými příbuznými nádherný velký a košatý strom. Tabebuje a handroanty se pěstují jako okrasné stromy nebo se z nich těží kvalitní dřevo. Lapacho je národní strom Paraguaye a konkrétně lapacho žluté je také národním stromem Venezuely.

Proč pít čaj lapacho: Účinky na organismus

Lapacho obsahuje některé vitamíny a minerály. Hlavně však jde o naftochinony – ten nejvýznamnější se přímo jmenuje lapachol. Jsou poněkud jedovaté, protože hubí mikroorganismy, ale lapachový odvar je právě proto prospěšný.

Čaj z kůry tohoto stromu dle tradiční medicíny amerických domorodců i podle zkušeností mnoha lidí prospívá tělu. Prospívá imunitnímu systému i látkové výměně. Podporuje funkci ledvin a jater a napomáhá prokrvování organismu. Navíc je velmi chutný, přestože chutná po dřevě.

A léčí lapacho rakovinu? Alternativní medicína totiž ráda hledá přírodní prostředky, které mají údajně pomáhat s rakovinou… Toxin lapachol však má velký potenciál: určité protinádorové účinky už byly zjištěny. Vědci v něm však vidí více škody než užitku. Pít lapacho může v určitém smyslu být riskantní. O tom se za chvíli dočtete.

Záchrana pro podrážděné oči? Vsaďte na bylinky

Lapacho detox pleti – podpůrná kúra kůrou

Teenageři zkoušejí pít lapacho na akné. Tato babská rada vychází z obecného efektu kůry lapacho na tělo. Přírodní antibiotikum působí na pleť zevnitř a mělo by tedy pomáhat i s bakteriemi. Stejně jako když pomáhá léčit záněty při nachlazení.

Někde se také doporučuje léčit lapachem herpes. Konkrétně by měl potlačovat množení oparových virů, což je ale docela odvážné tvrzení. Sedací koupel však osobě s genitálním oparem neublíží, i když se hodí hlavně na ženské záněty.

Jak si uvařit lapacho: Příprava v pár krocích

Příprava lapacha je zdlouhavější než vaření čaje. To je pochopitelně tím, že se nepoužívají listy ale kůra. Pro uvolnění látek do vody je třeba kůru nejen přelít vroucí vodou, ale také ji chvíli vařit. Doporučené množství je čtyři čajové lžičky na litr vody. Vodu přiveďte k varu a lapacho v ní 5 minut vařte, pak nechte ještě čtvrt hodiny louhovat.

Dejme tomu, že si chcete dát kúru s čajem lapacho. Jak dlouho pít tento odvar? Přece jen, žádná účinná látka se nedá bezpečně užívat každý den. Bohužel nebylo ustanoveno přesné dávkování. Dětem a těhotným se lapacho nedoporučuje, může škodit. Ostatní si jej mohou dávat pravidelně, ale hlavně všeho s mírou.

Než se vydáte do obchodu s bylinkami, připomínáme ještě jednou, že potravinové doplňky z této rostliny u nás nejsou zrovna legální. Žijete-li v jiné zemi nebo plánujete exkurzi (ideálně mimo EU), pak návod směle využijte. Ale až po zvážení všech negativních účinků, které lapacho kůra může mít.

Lípa a její účinky. Proč pít čaj z lipových květů?

Seženu v Česku lapacho? Zákaz prodeje neberme na lehkou váhu…

Bohužel má lapacho čaj nežádoucí účinky, které přiměly Ministerstvo zemědělství ČR ho zakázat. Podle vyhlášky č. 58/2018 Sb platné od 1. 11. 2018 se nesmí prodávat jako doplněk stravy. To znamená ani jako samotná kůra, ani jako tinktura.

Chcete-li i tak vyzkoušet čaj lapacho, „kde koupit?” není těžká otázka. Mnoho obchodů s bylinkami a zdravou výživou jej stále prodává. Produkty jsou však zodpovědně označeny nápisem ,nesmí se užívat vnitřně’ či ,není určeno k vnitřnímu užití’. Lapacho je prodáván jen jako surovina pro domácí kosmetické kúry.

Čaj oolong na hubnutí i na chuť. Proč a jak si ho dát?

Jaké má lapacho nežádoucí účinky?

Důvodem zákazu je možný genotoxický účinek na lidský organismus. Obsažené naftochinony, hlavně toxin zvaný lapachol, podle studie z roku 2010. Lapachol se projevil jakožto promutagen, který ovlivnil vývoj křídel octomilek, s výjimkou jedinců, kteří měli vysokou hladinu cytochromu P450.

Určitě tedy nepijte lapacho v těhotenství. Plod může být nejen poškozen, ale také potracen, což vědci zjistili pomocí experimentů na potkanech. Zkrátka mocné přírodní antibiotikum, které v nás zabíjí nemoc, může ublížit i nám. U citlivějších jedinců může lapacho také dráždit dýchací cesty, trávicí trakt nebo kůži, případně způsobovat alergické reakce. Zdravému člověku šálek lapacha však většinou neublíží a spousta lidí sází na blahodárné účinky, kterých je také dost.

S tím, že se někdo doma napije odvaru, nikdo nic nenadělá. Na obalech lapacho čaje se však jasně píše, že se nesmí užívat vnitřně. Distributor, prodejce ani autor tohoto či jiného článku o lapachu za případné negativní účinky nenese zodpovědnost. Byli jste varováni.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Čaj z kůry stromu lapacho má mnoho účinků. Proč ho u nás zakázali?