Menu
WomanOnly
Hubnutí

Časté fitness mýty: Řekněte stop extrémním dietám a zázračným potravinám!

Redakce

Redakce

6. 2. 2019

Na internetu se denně objevují nové tipy a rady, díky kterým rychle a snadno zhubnete. Můžete si vybrat z obrovskému množství diet a cviků. Má to však jeden háček – obvykle jsou to lži.

Jezte grapefruity a zhubnete

Melounová, ananasová, grapefruitová, brokolicová nebo jakákoliv jiná jednostranně zaměřená dieta má společné to, že je při ní člověk v kalorickém deficitu. V případě zeleniny pak obvykle může jíst poměrně velké množství jídla, a přesto bude stále v deficitu. Je tedy logické, že začne hubnout a dokonce se u toho nemusí ani hýbat,“ vysvětlujte na úvod hlavní nutriční specialistka ze Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová. Má to však háček. Člověk při tomto stravování nepřijímá dostatečné množství kalorií a zejména všechny důležité makroživiny. „Přichází tak ve většině případů nejen o tuky, ale i svaly. Kromě toho je tento extrémní typ stravování dlouhodobě neudržitelný, takže jakmile člověk začne jíst zase tak, jak byl zvyklý, přibere a obvykle na vyšší hmotnost, než ze které vycházel,“ varuje Bartolomějová a dodává, že neexistuje žádná zázračná potravina, po které se hubne.

Diety pod drobnohledem. Které diety můžou být podle odborníků účinné, a které raději ani nezkoušejte

Odstraňte ze stravy lepek

Jestliže netrpíte celiakií, je nesmysl vyřadit z jídelníčku vše, co obsahuje lepek a očekávat, že díky tomu zhubnete, protože toto nebylo nikdy prokázané. Za hubnutím stojí souhra více faktorů jako celková úprava stravy, vyřazení všech snadno dostupných jídel včetně přemíry pečiva. „Pokud se obézní člověk rozhodne pro bezlepkovou stravu, musí se začít zároveň zajímat o to, co jí a s největší pravděpodobností si začne hlídat i množství jídla. Je velmi pravděpodobné, že omezenější výběr potravin bude spojený i s restrikcí příjmu energie, zvýšenou kvalitou potravin a s hubnutím, což ale nesouvisí s vyřazením lepku. Jde o celkové omezení konzumace vysokoenergetických potravin nejen obsahující lepek, například zmrzlina, uzeniny, potraviny z rychlého občerstvení,“ říká Bartolomějová.

Dejte si měsíční detox

Chcete-li mít zdravé a štíhlé tělo, cítit se spokojeně a mít dostatek energie, nemůžete počítat s tím, že vám k tomu pomůže jakákoliv časově ohraničená dieta a už vůbec ne žádná detoxikační kúra. „Držení detoxikačních či podobně extrémních diet představuje omezenou stravu s absolutním minimem energie, což ohrožuje zdraví. Kromě toho člověk při nich ztrácí zejména svaly, nikoliv tuk,“ upozorňuje hlavní trenérka fitness centra pro ženy Mgr. Kateřina Hollerová. Bartolomějová ze Světa zdraví k tomu dodává: „Orgány v lidském těle (játra, ledviny, zažívací trakt, plíce, kůže, lymfatický systém) se podílejí na přirozené detoxikaci a dělají to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. K očištění těla nepotřebujeme držet žádný detox nebo používat rádoby detoxikační přípravky.“

Mýty o hubnutí, které nemůžeme vypudit z hlavy

Sedy lehy jsou nejrychlejší cestou k plochému bříšku

Neexistuje cvičení, po kterém zhubnete pouze ve stehnech, zbavíte se madel lásky nebo získáte vypracované břišní svaly,“ říká trenérka Hollerová. Pravidelným cvičením danou partii posílíte, ale lokálně se tuku nezbavíte. „Vždy je nutné uzpůsobit k hubnutí stravu, tedy být v rozumném kalorickém deficitu, kdy dochází k odbourávání tuku po celém těle. Co se týká cvičení, doporučuji věnovat se komplexnímu silovému cvičení alespoň třikrát týdně. Cvičit břicho můžete stejně často jako jiné svalové skupiny, tuk díky tomu ale nezhubnete,“ upřesňuje Hollerová. Vhodné je zařadit vytrvalostní aktivity.

Vynechte silový trénink, jinak vám narostou objemné svaly

Od svých klientek často slýchávám, že nechtějí cvičit s činkami, protože se bojí, že jim narostou svaly. Tyto obavy jsou přitom zcela zbytečné. Při budování svalů hraje významnou roli genetika, chcete-li hormony, která ženám nedovolí nárůst takových svalů, jako mají muži. V případě kulturistek jde navíc o držení striktní diety, intenzivní tréninky a užívání hormonálních přípravků,“ říká Hollerová a vysvětluje, proč je silový trénink pro ženu prospěšný: „Posilováním s činkami a vyšší zátěží na strojích žena získá silnější svaly, kloubní stabilitu, zvýší se minerální hustota kostí a zlepší se kardiovaskulární systém. Co je důležité, zpevnění svalů vede k urychlení metabolismu, díky čemuž budete lépe pálit kalorie. V neposlední řadě si zvýšíte sebevědomí a odbouráte stres.“

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Časté fitness mýty: Řekněte stop extrémním dietám a zázračným potravinám!