Menu
WomanOnly
Hubnutí

Mýty o hubnutí, které nemůžeme vypudit z hlavy

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

11. 5. 2018

Sluníčko svítí, ba dokonce pálí a jaru jako by se posledních pár let nechtěla sloužit jeho šichta, proto přenechává krásné jarní období parnému létu. A my se teď potíme v kalhotách. Není nic jednoduššího a zároveň obtížnějšího, než vyměnit kalhoty za kraťasy nebo sukně. Jenomže právě tady je tak trochu problém. Tady narážíme. Ono se to oblečení přes zimu zase nějak scvrklo. Najednou se přistihneme při myšlenkách o hladovce, cvičení či liposukci.

Všechno má svou logiku, i hubnutí

A jak tak kombinujeme, může se stát, že leccos překombinujeme, že například budeme chtít zhubnout co možná nejrychleji, proto přestaneme jíst a začneme hodně cvičit. Dobrý nápad? Právě že ne. Nejen, že to bude mít negativní vliv na vaše zdraví, ale především pak tím stejně nic moc nevyřešíte. Nepřibraly jste ze dne na den, takže je logické, že ze dne na den také nezhubnete.

Hlavně rychle

Když se člověk po hlavě vrhne do hubnutí, nemá moc času studovat jak na to správně. A hlavně správně znamená pomalu, nebo ne? A to léto je už tady, takže to potřebujete teď hned, nejpozději za týden, jinak se v těch dlouhých kalhotách uvaříte. Jde to vůbec takto rychle zhubnout?

Málo jíst a hodně cvičit

Zdravé a efektivní hubnutí se neděje rychle a už vůbec ne přes noc. Ano, někteří lidé ovšem hubnou rychleji než druzí, ale ani ti nehubnou tak rychle. Abyste zhubnuly efektivně, nejde jen přestat jíst, začít cvičit anebo zařadit kombinaci obojího, tedy nejedení a cvičení.

Tuk má tělo raději než svaly

Když přestanete jíst, dolů půjdou první svaly a tuky až jako poslední, protože tuky si bude tělo držet zuby nehty jako poslední záchranu, aby přežilo. Pokud tělo vyhladovíte natolik, že dolů dostanete už i tuk, pravděpodobně se budete nacházet na prahu anorexie, případně anorexie a bulimie, pokud k tomu ještě zvracíte.

Typ postavy hruška: jak konečně zhubnout?

Jak to, že ráno navážíte vždy méně?

Jestliže zpozorujete, že po ránu vážíte vždy méně, není to tím, že byste jen tak z čista jasna zhubnuly tuk. Ve většině případů se jedná o váhu vody, která se zcela přirozeně nachází okolo tkání, kloubů či tělesných dutin. Tato voda nemá nic společného s tělesným tukem, přijatými či spálenými kaloriemi.

Na vině může být sodík

Náhlý nárůst váhy v důsledku zadržování vody může být způsoben konzumací příliš velkého množství sodíku nebo změnou hormonů. Máte-li pocit, že zadržujete příliš mnoho vody, ve většině případů se vody zbavíte opět vodou, stačí dostatečně pít.

Jak zhubnout tuk z konkrétních tělesných partií?

Trápí vás tuk na bocích? Trápí vás špeky na břiše? Rozkydlá stehna? Chcete se jich zbavit? Není nic účinnějšího a logičtějšího, než tyto partie začít cvičit. Nebo tak nějak si to většina lidí myslí, aby také ne, když jim tuto teorii servírují kdejaké cvičitelky a sociální média. Stokrát můžete říci, že lokální hubnutí neexistuje, a potom se objeví dalších sto dotazů typu jaký cviky mám dělat na břicho, abych zhubla?

Víte, proč je protein v prášku skvělý na hubnutí?

Hubnutí je komplexní, růst svalů lokální

Svaly se budují lokálně, ale hubne se komplexně. Jen proto, že budete cvičit určitou partii, nemůžete čekat, že odtud půjde tuk dolů. Pokud budete cvičit břicho, samozřejmě, že tím něco pro hubnutí uděláte, ale tuk bude ubývat stejně jak z břicha, tak ze stehen, zadku či paží, prostě rovnoměrně, ne jen z břicha.

Velké svalové skupiny

A bude jej ubývat velmi málo, protože břicho je malá svalová skupina. Abyste hubnuly, potřebujete si vytvořit svaly, a čím větší svalová skupina to bude, tím více kalorií budou tyto svaly ke své existenci potřebovat, tedy pálit. Největší svalové skupiny jsou stehna, zadek a záda. Zapomínat byste pochopitelně neměly ani na ruce, protože chceme mít tělo přeci hezky rovnoměrné.

Pekáč buchet má každý, jen nejde vidět

Sklapovačky cvičit vůbec nemusíte, ba dokonce nejsou ani vhodné na záda. Na co byste se měly zaměřit, je posilování hlubokého stabilizačního systému. Čím víc budete břicho sklapovačkami trápit, tím tlustější se vám bude zdát. Svaly sice porostou, ale porostou pod vrstvou tuku. Pekáč buchet máme každý, ale schovává se pod nánosem tuku, který je potřeba odstranit nejen cvičením, ale především pak správnou stravou, která se na hubnutí podílí obrovskými 80 %.

Dobré sacharidy a ty špatné. Proč tělo sacharidy vlastně potřebuje?

Proč se nedá hubnutí tuku „naplánovat“?

Nejde cvičení ani stravu upravit tak, abyste hubnuly tuk pouze z určité partie. Právě proto tolik žen nadává, že jim jako první jdou dolů prsa. Ano, tuk z prsou, proč ne z boků? Proč ne ze stehen? Proč kamarádce šel tuk jako první z břicha? Proč má, i přestože zhubla, stále tak pěkná prsa? Každá jsme jiná, proto jde každé z nás tuk jako první dolů z jiné partie. Jako zákon schválnosti většinou bývá to, že ta nejproblematičtější partie jde dolů jako poslední.

Přibírá se z kalorického nadbytku

Proč máme potřebu nejdříve hodit vinu na všechno a všechny ostatní až teprve pak hledat hlavního viníka sami v sobě? Tak nějak to je se sacharidy. Před tím to byly tuky. Řada lidí vám řekne, že po sacharidech se přibírá. Jenomže ono se nepřibírá z žádné makroživiny, ale z kalorického nadbytku, který můžete mít jak ze sacharidů, tuků i bílkovin. I když vysoký termický efekt bílkovin hubnutí tak trochu nahrává.

Základem je pestrost stravy

Sacharidy jsou pro tělo potřebné, ne že ne, ale vždy bychom měly volit jejich zdravější variantu. Ale ani to není tak jednoduché. Taková rýže se vám může zdát jako naprosto perfektní potravina do diety, ostatně kuře a rýže je vděčným jídlem nejednoho sportovce. Rýže ovšem obsahuje arzen. Ale neznamená to, že bychom měly přestat jíst rýži kvůli přítomnému. Náš jídelníček by měl být postaven na pestré stravě. Takže nejen množství zeleniny, nějaké to ovoce, ale také střídat přílohy a zdroje bílkovin.

Jak moc je nebezpečný arsen v rýži a můžeme jeho množství ovlivnit?

Pomůže mi sauna při hubnutí?

Někteří lidé chodí do sauny kvůli hubnoucím efektu, protože se po sauně pak cítí být lehčí, zkrátka se domnívají, že tuky jdou vypotit. Tento na první pohled pozitivní úbytek váhy můžete dokonce zaznamenat i na váze, nicméně tuku se tak snadno nezbavíte. To, proč vážíte méně, je opět úbytek vody, o kterou budete vážit zase více jen, když si dáte sklenku vína nebo slanější jídlo.

Hubnutí není jednoduché, ale zdravý životní styl ano

Hubnutí není jednoduché. Nejedení a přílišné cvičení se vám může naopak vymstít. Místo hubnutí byste se měly zaměřit spíše za změnu životního stylu. Na trvalou změnu životního stylu. Zkrátka naučit se pohybu a správnému stravování, které pro vás budou trvale udržitelné, na které si zvyknete a nebudete mít již nikdy potřebu se vrátit k tomu nezdravému stravování. Když se naučíte zdravě jíst, nebudou vás honit chutě na sladké či smažené. Pohyb si možná zamilujete a hezkou postavu již nikdy více nebudete spojovat pouze s létem a plavkami. Krásné a štíhlé můžeme být přeci po celý.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Mýty o hubnutí, které nemůžeme vypudit z hlavy