Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Víte, proč je protein v prášku skvělý na hubnutí?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

19. 1. 2018

Na protein narazíte na každém rohu, když už to se sebou začnete myslet vážně a opravdu se vydáte do posilovny. Jsou to ty obří plastové nádoby, na kterých jsou vyobrazeny svaly (nebo také ne) a nápis Whey nebo také Protein. Řada lidí, kteří necvičí, se mylně domnívají, že tyto proteiny jsou něco jako steroidy a nevěřícně kroutí hlavou, když si žena takový protein koupí. Mnohdy se právě ta žena nevyhne otázkám typu: „Copak chceš vypadat jako chlap?“ Jak to s těmi proteiny je a potřebujeme je k hubnutí vůbec?

Co to ten protein v prášku vlastně je?

Nikdy jsem v posilovně nepotkala nikoho, kdo by na proteiny nadával. Nikdy. Možná jen lidi, kteří říkali, že protein není potřeba, pokud jíte tak, jak máte, a to je pravda. Zjednodušeně můžeme proteiny rozdělit na proteiny živočišného a rostlinného původu. Ten nejoblíbenější protein, kterým je bezesporu syrovátkový, lidé zlatem vyvažují, třebaže se technicky jedná o odpad při výrobě mléčných produktů.

6 ingrediencí na proteinové smoothie recepty, bez kterých se neobejdete

Proč je ten syrovátkový nejoblíbenější?

Jednak má nejvyšší biologickou hodnotu, ale také oproti těm rostlinným výborně chutná. Půjdeme-li sestupně podle kvality u nejčastěji užívaných živočišných proteinů, pak na prvním místě bude hydrolyzát syrovátkového proteinu, dále izolát syrovátkového proteinu, kaseiny a koncentráty syrovátkového proteinu. Králem mezi rostlinnými proteiny je pak sójový protein, pšeničný a rýžový.

Je libo protein po cvičení nebo jako svačinku?

A není to jedno? Protein jako protein…. Právě že ne. Chcete-li rychle vstřebatelný protein do shakeru po cvičení, sáhněte po syrovátkovém proteinu. Syrovátková bílkovina se velmi rychle vstřebává, proto se hodí právě v době po tréninku. Jestliže však pomýšlíte na svačinku, takový micelární kasein je pro vás ideálním. Na rozdíl od syrovátkového proteinu je kasein tělem tráven velmi pomalu. Kasein v žaludku totiž zgelovatí a trvá až 7 hodin, než se vstřebá. Když jej budete mít déle v ústech, také ucítíte, jak houstne. A právě to je na něm to skvělé. Z kaseinu se dá čarovat. Pudink je to nejzákladnější a nejrychlejší, co se z něj dá vytvořit. Můžete jej však také použít jako polevu na zdravý dort či koláč. Fantazii se meze nekladou a je fakt, že kasein je fantazií samou o sobě.

S  kvalitou proteinů buďte opatrní, ne všechny proteiny si jsou v otázce kvality rovny, je proto nutné číst jejich složení a dívat se i za způsob zpracování.

Je k hubnutí protein vůbec potřeba?

Nepřibírá se po něm moc? Ačkoli proteiny bývají sladší než sebesladší med, obsahují jen velmi málo kalorií, tudíž se z přibírání tuku jenom proto, že si dáte protein, rozhodně bát nemusíte. Bude-li však váš kalorický příjem vyšší než výdej, přiberete z čehokoli.  Bavíme-li se o proteinu, máme na mysli bílkoviny, kterých by člověk měl ze stravy přijímat dostatek, aby tělo mohlo vůbec fungovat, jelikož každá naše buňka bílkoviny obsahuje a ke své činnosti potřebuje.

Člověk, který cvičí, potřebuje bílkovin více

Ke každé tělesné funkci jsou tedy bílkoviny potřeba. Když člověk cvičí, potřebuje bílkovin víc než člověk, který má sedavé zaměstnání a který nevykonává žádný sport. Potřebuje totiž tyto bílkoviny k regeneraci. Dostatečné množství bílkovin je také nezbytné přijmout v období rekonvalescence, v nemoci, těhotenství či při laktaci. Ohromně důležité jsou pak bílkoviny v období růstu a dospívání. Tedy ano, bílkoviny jsou potřeba nejen k hubnutí, ale hlavně k životu.

Inulin nejen na hubnutí. Proč jej zařadit do jídelníčku a kde ho najdeme?

Jakou roli hraje protein v hubnutí?

Velkou. Budete-li jíst dostatečné množství bílkovin, budete se cítit více zasyceni a jen málokdy vás budou honit chutě na sladké. Mimochodem, slyšeli jste už o termickém efektu jídla? Není to nic jiného než energie potřebná k trávení potravy, která je právě u bílkovin nejvyšší. Takové sacharidy mají termický efekt 5 – 10 %, tuky 0 – 3 %, zatímco termický efekt bílkovin je 20-30 %. Sníte-li tedy 100 kcal, 30 kcal si tělo vezme na strávení a 70 kcal využije.

Protein k udržení svalové hmoty

To ještě ovšem není vše. Dostatečný příjem proteinu vám zajistí udržení aktivní svalové hmoty. Čím víc svalové hmoty budete mít, tím rychleji vám bude pracovat metabolismus a o to efektivnější bude spalování tuku. Díky svalové hmotě budete spalovat tuky i v okamžiku, kdy sedíte, prostě i tehdy, kdy žádnou fyzickou aktivitu nevykonáváte.

K čemu je tedy dobrý protein v prášku?

Takový věčný dietář, který začne najednou cvičit, brzy pochopí, že přes dietu cesta nevede a je překvapen, kolik toho musí sníst, aby splnil svůj předepsaný denní příjem. Zpočátku se může takový dietář cítit jako v pohádce, může se totiž konečně najíst! Po čase ovšem i to baštění omrzí. Pokud vám tedy do vašich vypočítaných bílkovin chybí 20 gramů a je už večer a nechcete se přecpávat kuřecím masem, nasypete do shakeru protein, vypijete a denní dávku máte splněnou. Pokud zvládnete všechny bílkoviny ujíst normálně z běžné kvalitní stravy, potom proteinový prášek vůbec nepotřebujete. Pokud s tím ovšem budete mít problém, proteinový prášek je na to jako dělaný.

Nejlepší doplňky stravy pro sportovce. Kdy je vhodná suplementace a kdy je lepší získat živiny a minerály ze stravy?

Já ale nechci vypadat jako Hulk…

O to se nemusíte bát. Jak by to bylo pro většinu mužů super, kdyby svaly tak rostly z pouhého popíjení proteinu! Naprostá většina žen jednoduše nemá tolik testosteronu, aby se z nich stal Hulk v sukni. Nemá. Žena prostě nebude jen tak Hulkem a to ani, kdyby sebevíc chtěla. Jistě vás matou nabušené ženy na obálkách časopisů nebo na internetu. Těmto ženám se cvičení rozhodně nevymklo z rukou. Vlastně vymklo, ale ne tak, že by zvedaly moc těžké činky a bavilo je to natolik, že nemohly přestat. Že by se jen tak po čase podívaly do zrcadla a byly takhle velké? Na to zapomeňte. Tyto ženy takto vypadat chtějí, proto berou steroidy. Proto ti obří chlapi berou steroidy. Prostě se snažíte vyhýbat něčemu, co vám ani nehrozí. Z tohoto důvodu by se ženy neměly bát ani těžkých vah.

Protein jako záchrana

S proteinem v prášku je všechno hned jednodušší. Pokud začnete cvičit s cílem vybudovat nějakou tu svalovou hmotu a redukovat tuky, musíte se velmi koncentrovat na stravu a hlídat si příjem kvalitních bílkovin, sacharidů a tuků. Takový syrovátkový protein je mezi ostatními proteiny považován řadou cvičících za krále pro svou vysokou biologickou hodnotu, ale také díky chuti, která je v porovnání s takovým sójovým či hrachovým proteinem sto a jedna.

Protein na pečení

Mnohdy proteiny chutnají lépe než milkshaky v rychlém občerstvení, jindy se vám však může zkřivit úsměv. Chce to zkoušet a najít si svou oblíbenou značku a příchuť. Každopádně, když máte chuť na sladké, i to třeba takový chutný vanilkový protein umí vyřešit. I z toho důvodu jsou syrovátkové proteiny skvělé na takové to zdravé pečení, a to jednak kvůli bílkovinám a také pro jeho sladkou chuť.

Kolik bílkovin vlastně potřebuji?

Aby byl člověk životaschopný, potřebuje v dlouhodobém měřítku minimálně 0,5 g / kg váhy. To je ovšem minimum. Ideální pro necvičícího člověka je množství 0,8 g /kg za den. A co když cvičíte? To potom potřebujete bílkovin pochopitelně více. U vytrvalostních sportovců se ideální denní příjem bílkovin pohybuje v rozmezí 1,2 – 1,4 g / kg, přičemž siloví sportovci se pohybují mezi 1,4 – 1,8 g / kg. Často se také dočtete, že u kulturistů je naprosto v pořádku konzumovat bílkovin i více, to je však spíše téma k diskuzi mezi odpůrci a zastánci nadměrné konzumace bílkovin.

Když je protein tak dobrý, proč jím nenahradit běžné jídlo?

To je dobrá otázka, na kterou lze však snadno odpovědět. Třebaže je proteinový prášek věc bezvadná a ve vašem snažení za hezčí postavou vám jistojistě pomůže, nedokáže nahradit klasické jídlo, ve kterém se nachází řada živin, které v prášku prostě nejsou.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Víte, proč je protein v prášku skvělý na hubnutí?