Menu
WomanOnly
Hubnutí

Jak získat motivaci k hubnutí a cvičení. Udělejte si z nich koníček

Redakce

Redakce

21. 11. 2018

Neshody s manželem, nový milenec, bolestivá záda nebo otravná únava. A k tomu všemu pohled do zrcadla, který se vám ani trochu nelíbí, protože ukazuje velké boky, kolem pasu pneumatiku a navíc dvojitou bradu. Jestli vám tyhle situace připomínají vlastní život, je načase s tím něco dělat.

Nezanedbávejte dva nejdůležitější faktory: pohyb a jídlo

Odborníci se shodují, že hezkou postavu lze získat vždy kombinací dvou faktorů: „Při redukci váhy jsou dvě třetiny úspěchu takzvaně ‚z kuchyně‘ a pouze jedna třetina ‚z fitka‘,“ vysvětluje výživový poradce Radim Šupka ze společnosti Žij-zdravě.cz.

Podívejme se na příklad 40leté ženy, která má nadváhu a nikdy nesportovala. „Již po prvním měsíci a cvičení alespoň 2–3 krát týdně by u ní mělo dojít k úbytku váhy cca 3–5 kg a k celkovému zlepšení pohyblivosti těla a fyzické kondice,“ uvádí trenérka fitness centra pro ženy Contours Markéta Brožová a jedním dechem dodává, že s pohybem musí doznat změn i jídelníček. Po třech měsících bude mít kil dole mnohem víc, bonusem je posílení svalů, tvarování těla a zmírnění bolestí zad a krční páteře. O půl roku později už bude téměř jiný člověk – vzhledově i zdravotně.

Jak přestat jíst sladké. Zbavte se závislosti chytře

Chcete mít krásnou postavu napořád? Udělejte si z cvičení koníček

„Nejlepším způsobem jak ve cvičení vytrvat je udělat si z něj svou zálibu. Pokud vás něco baví, vydržíte u toho,“ říká trenérka Brožová z fitness centra provozujícího kruhový trénink speciálně upravený potřebám žen. Proto si najděte pohyb, který vás bude těšit.

Vyzkoušejte pilates, plavání, túry, fitness centrum pro ženy…

Možností jak zbavit tělo přebytečných kilogramů, zformovat ho a dostat se do kondice, je široká škála. Patří do ní například cvičení na skupinových lekcích jako je pilates nebo power jóga, plavání, posilování i dlouhé procházky, které stimulují kardiovaskulární systém. „Ženám, jež se chtějí vyhnout pohledům mužů, zatímco se potí na posilovacích strojích, vycházejí vstříc fitness centra jen pro ženy. Některé z nich mají speciální kruhový trénink, který zajišťuje posilování a protahování všech partií těla a kardio cvičení,“ upřesňuje Brožová, která zároveň poukazuje na výhodu tréninku v kruhu, kdy se stačí jen zapojit a pak už nečekáte na uvolnění stroje jako v posilovně.

Nebojte se hladu, zhubněte s jídlem

Změna jídelníčku na takový, který podporuje hubnutí, neznamená hladovění, právě naopak: svaly potřebují energii a stavební látky, z kterých mají růst, a dobře zvolené potraviny napomáhají zbavovat se tukových buněk. „Vhodnou skladbu jídla představuje jednoduchý model talíře, kde přibližně polovinu jeho plochy tvoří zelenina, čtvrtinu bílkoviny jako jsou maso nebo ryby, a poslední čtvrtinu pak příloha s nižším glykemickým indexem, jež představuje bulgur, celozrnný kuskus, jáhly nebo rýže,“.doplňuje výživový poradce Radim Šupka ze společnosti Žij-zdravě.cz.

17 tipů jak začít běhat. Motivace, díky níž opravdu vyběhnete

Vaše zdraví a dobrý pocit nepatří na dvacáté místo pod vyžehlené ponožky

Rizikem pro dodržování nového režimu je to, že vám na cvičení při celodenním maratonu „nebude zbývat čas“. V takové chvíli si vzpomeňte, že jste do svého běžného režimu kdysi zařadila děti. A teď do něj stejně přirozeně zařadíte cvičení, které děláte pro sebe. Zkuste říct místo: „Nemohu jít cvičit, protože jdu tam a tam,“ toto: „Nemohu jít tam a tam, protože jdu cvičit.“ Půjde to. A když přesto pocítíte ztrátu motivace? Vytáhněte svoje fotky z doby předtím, než jste začala s pohybem. Jak vám tehdy bylo a jak je teď? Opravdu se chcete vrátit zpátky?

Jak a kdy máte začít?

Jistě znáte přísloví: „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra.“ Chcete-li v životě vítanou změnu a cítit se dobře ve své kůži, vezměte si ho k srdci. Stojí to za to!

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak získat motivaci k hubnutí a cvičení. Udělejte si z nich koníček