Menu
WomanOnly
Hubnutí

Proč se váha nehýbe? Proč sakra nehubnu?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

26. 4. 2018

Ne, zapomeňte na to, že byste si teď měly číslem, které ukazuje váha, zkazit den a možná i zítřek. Raději kopněte váhu zpátky pod postel nebo noční stolek. A už ji nevytahujte. Ona váha není totiž zrovna nejlepším ukazatelem progresu vašeho hubnutí. Opravdu ne. Víte proč?

Myslela jsem, že budu vážit méně…

Máte po ránu ploché bříško a říkáte si „dnes by to šlo“ a právě dnes si stoupnete na váhu. Jenomže to číslo není potěšující, doufala jste ve váhu alespoň o dvě kila méně. Jenomže je tomu právě naopak. Ať už se snažíte zhubnout cukrárenské hříchy anebo váhu po dítěti, číslo, které vám váha může ukázat, dokáže dokonale nabourat vaše sebevědomí. Je tomu tak? Cítíte to také tak?

Váhy váží úplně všechno

Věděly jste, že váha může kolísat o více jak dva kilogramy denně? Víte, co je zásadním problémem u osobních vah? Váží všechno, nejen tuk. Váží svaly, kosti, vodu a tělesný odpad. Za kolísání váhy může mnoho faktorů, zvláště pak, jste-li žena.

Váha prostě lže

Váha nemusí být váš nepřítel. Může být dokonce přítelem, pokud si číslo, které ukáže, nebudete brát příliš k srdci a trápit se jím. Posedlost váhou je to, co veškeré vaše snahy vlastně hatí. Není nic prolhanějšího než právě váha.

Kazič nálady č. 1: Menstruační cyklus

Nadýmání, křeče, otoky, výkyvy nálad, chutě úplně na všechno a ano, nárůst hmotnosti. Během menstruačního cyklu naše tělo zadržuje vodu jako velbloud ve svých hrbech. Opravdu, nejnevhodnější dobou na vážení je právě toto období. A je to právě to období, kdy se trápíte.

Jste na sebe naštvaná zbytečně

Máte možná lehkou depresi, a tak trošku krutě, chcete sama sebe zmrskat, proto si stoupnete na váhu a vidíte to číslo. A máte hned o důvod víc být na sebe naštvaná. Během menstruace byste na sebe měla být hodná, to ovšem neznamená, že byste si měla dopřávat čokoládové dortíky. I když kvůli jednomu se svět nezboří.

Menstruace je čas na odpočinek

Prostě být sama se sebou kamarádka a chápat, že máte prostě své dny. Dny, ve kterých potřebujete odpočívat a nabírat síly, protože právě toto období je na nabírání sil jako dělané.

Kazič nálady č. 2: Váha jídla

Nejvhodnější doba k vážení, pokud na tom stále trváte, je ráno když v sobě nemáte žádné tekutiny. Cokoli, co sníte, nemá pouze kalorie, ale také každé jídlo něco váží. I to nejméně kalorické jídlo něco váží a paradoxně může vážit ze všech potravin, co za ten den sníte, nejvíce. Přirozeně budete také více vážit, když se hodně napijete.

Sacharidy jsou jako houba

Pozor, nezapomínejte na sacharidy, které na sebe natáhnou hodně vody. To je to, proč vážíte po konzumaci sacharidů o tolik více. Nezapomínejte však na to, že to je pouze váha vody a nikoli tuk. Není proto důvod vyhýbat se zdravým přílohám a pro mozek to není dobré dvojnásob. Svaly skladují sacharidy v podobě glykogenu právě společně s vodou. Když k tomu sníte ještě něco bohatého na sodík, naberete na váze o to více.

Dát dolů kilogramy během pár dnů není problém

Ztratit několik kilogramů tělesné váhy během několika málo dnů, ba dokonce hodin, je velmi jednoduché. Prostě přestanete jíst sacharidy. S váhou takto velmi manipulují sportovci, když se potřebují dostat do určité váhové kategorie. Dělají všechno proto, aby se odvodnili. Sáhnou po diuretikách, vlezou do sauny, potí se, zkrátka se snaží své tělo dehydratovat.

Chceme být fit a zdravé

Jenomže dehydratace nám je k ničemu, pokud se nechystáme na soutěž, ale chceme být jen zdravé a fit. Ani našemu zdraví to neprospěje, spíše naopak.

Kazič nálady č. 3: Tělesný odpad

Nosíme ho v sobě pořád. Tělesný odpad se vytváří v trávicím traktu a přirozeně také přispívá k nárůstu váhy. Pokud nemáte ve stravě dostatek vlákniny, znesnadňujete tak střevům vyprazdňování a usnadňujete odpadovému materiálu usazovat se na stěny střeva. Střeva se tak budou jen velmi obtížně usazenin zbavovat, pokud nebudete jíst hodně ovoce a zeleniny, proto je vláknina důležitá.

Pomůže výplach střev?

Určitě jste slyšeli o výplachu střev, a jak lidé potom váží méně. Možná o něm také uvažujete. Ovšem ani tento tělesný odpad není tuk, je to odpad, který se ve střevech usazuje.  Bohužel však výplach střev není vhodný pro všechny. A navíc je zbytečný, pokud nehodláte změnit dosavadní způsob stravování.

Nepotřebujete žádný zázračný detox, tělo to zvládne samo

Pokud jej však změníte a budete jíst hodně zeleniny a ovoce, tělo se samo pročistí. Nepotřebuje k tomu žádné výplachy a ani žádné zázračné detoxikační přípravky. Tělo samo moc dobře ví, co má dělat, ale pokud jej krmíte množstvím průmyslově zpracovaných potravin s nulovou výživovou hodnotou, střeva se opět zanesou.

Kazič nálady č. 4: Svalová hmota

Hubnutí bez cvičení samozřejmě funguje, nicméně cvičení tomu dává šmrnc. Nechcete přeci splasklá, ačkoli štíhlá, těla nebo snad ano? V oblečení tak sice štíhle vypadat budete, nicméně když se vysvlečete do plavek, jeden by zaplakal. Žádná svalová hmota, pouze tuk, který, když se vysvlečete, vidět jde a neschováte jej, ani kdybyste břicho sebevíc zatahovala. A co ten plochý svěšený zadek?

Cvičení dělá pevná těla

Právě o to ve cvičení jde. Cvičení totiž dělá krásná, vypracovaná a ženská těla. Neměly byste se proto vůbec bát těžkých vah. Na to, aby se z vás stala kulturistka, byste musela pěkně dřít a rozhodně se tak nestanete omylem, když párkrát zvednete ze země naloženou olympijskou osu.

Jak cvičit, abych zhubla

Kilo tuku a kilo svalů váží stejně

Ale zpět k váze svaloviny. Právě když začnete cvičit, bude se vám tvořit svalová tkáň. Ne, opravdu, kilo tuku a kilo svalů skutečně váží stejně, nicméně tuk je co do objemu lehčí než sval. Pět centimetrů čtverečních svalů bude vážit více než pět centimetrů čtverečních tuku.

Progres je, i když na váze kila neubývají

Takže když budete cvičit a současně budete na váze nabírat, nemusí se hned jednat o špatnou zprávu. Nabíráte možná svaly. Váha se také hýbat nemusí vůbec, může zůstat stejná. Ale podobně tak jako v prvním případě, neznamená to, že byste nehubnuly, ale tuky možná mizí, zatímco svaly přibývají. To je dobrá zpráva, nebo ne? Namísto váhy se raději skutečně orientujte podle velikosti kalhot nebo krejčovského metru.

Okolo vypracovaného zadku se točí celý ženský fitness svět

A že vám trochu narostou stehna a zadek? Víte, o čem v dnešním fitness světě u žen jde především? Jasně, o zadek a stehna. Někdo možná ohrne nos nad „kobylími“ zadky, jak „hejtři“ dámy s větším pozadím přezdívají. A to ne úplně normální. Každému přeci také nechutná steak z hovězí svíčkové. Někdo je vegetarián, druhý by pro maso vraždil.

Jde pouze o to, jak se ve svém těle cítíte

Podobně tak někdo nemá rád na ženách křivky a větší vypracované zadky a někdo zase ano. Kdybychom byli všichni stejní, nebyl by svět zajímavý. A vůbec, nejde o to, co se líbí mužům, ale o to, jak se my ve svém těle cítíme.

Běhám a přibírám. 7 možných příčin vašich kil navíc

Rychlejší metabolismus díky svalům

Odpovězte si samy: čím byste raději naplnily své kalhoty? Třemi kily tuku nebo třemi kily svalů? Co vypadá lépe v plavkách? No jasně, jsou to opět svaly. Věřte mi, ty nebudete chtít schovávat v šátku, županu nebo v ručníku. Navíc tři kilogramy svalů budou na objem menší než tři kilogramy tuku. Mimochodem, svaly jsou také skvělé proto, že pomohou zrychlit metabolismus a tak usnadňují hubnutí.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč se váha nehýbe? Proč sakra nehubnu?