Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Citronová tráva provoní koupel i jídlo. Jak ji pěstovat a používat?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

10. 11. 2021

Voňatka citronová neboli lemongrass či česky citronová tráva je známou přísadou v kosmetice. Svou vůní totiž připomíná citrusy, zároveň však má své vlastní chemické složení, díky kterému je navíc léčivá. Na jihovýchodě Asie, odkud pochází, je to tradičně používána v kuchyni. Lemongrass si můžete doma vypěstovat a použít ji hned několika způsoby.

Populární bylinka citronová tráva: Využití nachází nejen v aromaterapii

Proč koupit nebo začít pěstovat citronovou trávu? Použití této rostliny je hned několik a mají samé výhody. I v případě, kdy moc nevěříte léčivým silám bylinek, vám lemongrass udělá dobře alespoň na duši. Její svěží a citrusovou vůni snad nejde nemilovat. Prý ji však nemilují komáři a jiný hmyz. Navíc dokáže výborně ochutit jídlo a velmi dobrý je také její odvar.

Jak na pavouky? Zaručené tipy, po kterých se dají na ústup

Svěží vůně citronové trávy – aromaterapie pro lepší náladu

Díky vonným silicím má voňatka citronová využití v kosmetických přípravcích, ale také přímo k čichání jejího aromatu. Trpíte-li psychickou únavou, možná je aromaterapeutický účinek lemongrass tím, co vám aspoň trochu pomůže. Dělají se z ní parfémy, pro čistou vůni citronové trávy sáhněte po olejíčku.

Při použití v aromalampě esenciální olej lemongrass příjemně ovoní vzduch v místnosti a uvolní dýchací cesty při rýmě. Neinhalujte jej však zblízka ani si jím nepotírejte kůži, pokud si nechcete přivodit nepříjemné podráždění.

Má citronová tráva účinky na pleť, nebo jde jen o přísadu k ovonění?

Citronová tráva v kosmetice hraje i jinou roli než jako parfém. Díky antimikrobiálním účinkům se hodí k čištění pleti, trpíte-li na akné. Zředěný výtažek z lemongrass dokáže také zklidnit podrážděnou suchou či spálenou kůži.

Citronovou trávu na pleť nepoužívejte v koncentrovaném stavu! Na trhu je spousta kosmetických přípravků, které ji obsahují. Pokud ji pěstujete doma, nejvíce přírodní varianta je oplachovat pleť odvarem z domácí citronové trávy.

Přidáte-li citronovou trávu do koupele, můžete si nejen navodit pocit vnitřní pohody, ale také pomoci uvolnit ztuhlé a namožené svaly.

Bazalka není jen koření, ale i lék. Jak ji pěstovat a využít?

Jaké má voňatka citronová účinky při vnitřním užití?

K dostání je také lemongrass čaj. Účinkem takového výluhu je nejen chuť podobná citronu, která však zároveň není tolik kyselá. Voňatka citronová také působí na zdraví našeho organismu.

Uvaříte-li si z citronové trávy čaj, získáte tak podpůrný prostředek pro boj s nachlazením. Povzbuzuje tělo, pomůže vám se zregenerovat, ale hlavně je protizánětlivá. Navíc obsahuje draslík, vápník a hořčík, a také podporuje funkci střev a jater.

Kromě čaje může mít citronová tráva léčivé účinky i po jejím přidání do jídla. Proto se v tomto článku dále dozvíte i o tom, jak se voňatka dá využít v kuchyni. Při rýmě však zapůsobí lépe právě lemongrass čaj.

Čerstvá i sušená citronová tráva – recepty na voňavá jídla

Co se týče využití citronové trávy, vaření je u nás trochu upozaděno. Naštěstí se použití lemongrass jako koření dostává čím dál větší popularity. Pro inspiraci vám poskytneme dva takové recepty, jejichž součástí je tradičně i citronová tráva.

Směsi koření masala. Co se za nimi skrývá a jaké mají využití?

Thajská polévka s citronovou trávou

Thajská polévka s citronovou trávou: Jídlo pro milovníky Asie

 

Lehký pokrm s citronovou trávou: Salát s nudlemi

A zde je další, tentokrát spíše studené, jídlo s citronovou trávou. Konzumace tohoto salátu je skvělý způsob, jak se nasytit během letních veder.

Na 4 porce si sežeňte:

 • 250 g nudlí (v suchém stavu)
 • 2 velké mrkve
 • salátovou okurku
 • kuřecí maso, tofu nebo krevety
 • koriandr
 • mátu
 • arašídy
 • 2 lžíce strouhané citronové trávy – konkrétně dolní bílé části stvolu
 • 2 stroužky česneku
 • 100 ml rybí omáčky
 • šťáva ze 4 limetek
 • 3 lžíce třtinového cukru
 • 2 lžíce rýžového octa
 • 150 ml oleje
 • lžička chili

Postup:

Uvaříme nudle a propláchneme je. Pokud chceme do salátu přidat maso, také ho tepelně zpracujeme. Pak se dáme do výroby omáčky. Na omáčku budeme potřebovat citronovou trávu, česnek, limetkovou šťávu, rybí omáčku, cukr, olej, ocet a chili – tedy ze seznamu všechno od lemongrass včetně. Tyto přísady spolu rozmixujte nebo alespoň důkladně smíchejte.

Nakrájejte mrkve a okurku libovolným způsobem. Přidejte k nim vařené nudle zalité polovinou omáčky, pak maso nebo tofu. Salát zamíchejte, pak přelijte zbytkem omáčky a dozdobte mátou, koriandrem a hrstkou arašídů.

Citronová tráva proti komárům: Vyrobte si přírodní repelent

Co takhle udělat si z citronové trávy repelent proti dotěrnému hmyzu? Výsledek studie z roku 2011 byl takový, že při terénním testu výtažku na kůži pach voňatky odehnal 74% komárů jednoho druhu a 95% komárů jiného druhu. Některé komáry to rovnou zabilo.

Repelent lze udělat nasekáním rostliny na kousíčky a povařením ve vodě. Můžete přidat i pár kapek lemongrass oleje, ale pozor na podráždění! Výslednou tekutinu přelijte do lahvičky s rozprašovačem a použijte jako tělový sprej. Na rozdíl od umělých přípravků tento repelent neškodí životnímu prostředí.

Citronová tráva a kočky k sobě také moc nejdou dohromady. Kočkám vůně citrusů vadí a proto můžete snítky voňatky položit tam, kam nechcete, aby kočka chodila. Není pro kočky jedovatá a většina koček to nebude ani chtít zkoušet testovat.

Škodí citronová tráva v těhotenství?

Citronová tráva těhotenství naruší nebo v horším případě i zruší. Obsažené látky jsou dráždivé a mohou spustit menstruaci nebo během těhotenství rovnou potrat! Této bylině se proto v těhotenství určitě vyhněte, a nejlépe i tehdy, kdy se o dítě teprve snažíte.

Také určitě nelečte citronovou trávou nachlazení, pokud jste náchylní k alergické reakci. Samotná alergie na lemongrass není častá ani moc pravděpodobná, nicméně rostlina může citlivější osoby podráždit a vyvolat v těle podobné příznaky.

Alkalická strava: uveďte své tělo do rovnováhy

Domácí citronová tráva – pěstování v květináči a na zahradě

Přestože je citronová tráva trvalka, v našich podmínkách by zimu nepřežila. Máte-li v plánu vysadit si ji na záhon, bude ji třeba vždy na zimu vykopat. Zazimuje se v teplotách 5 – 10° C. Praktičtější je proto pěstovat citronovou trávu v květináči.

Postavte citronovou trávu na balkon nebo k oknu, kam svítí přímé slunce, ideálně však ven. Potřebuje hodně slunečního svitu, díky kterému se jí také daří vytvářet silice. Pokud je však vedro, trocha stínu ji zachrání před oschnutím.

Dole preferuje citronová tráva substrát hlinitopísčítý, tedy dobře propustný. Potřebuje hodně zalévat, ale aby jí neuhnily kořeny, je rozumné s tím počkat, než hlína vyschne. Voňatkám se lépe daří, pokud je hnojíme, ale (nejen) kvůli jejich využití v kuchyni je přípustné jen čistě přírodní hnojivo.

Chcete-li citronovou trávu množit, použijte metodu rozdělování trsů. Lemongrass totiž není moc bohatá na semínka a pohlavní rozmnožování je u ní méně praktické.

Skladování citronové trávy: Jak uchovat bylinu pro pozdější použití

Tak co, už máte v květináči vzrostlou citronovou trávu? Sklizeň může probíhat v libovolnou dobu do podzimu, kdy se rostlina připravuje jít spát. Její stonky jsou tuhé a jíst se moc nedají, kromě nich však můžete sbírat nejen stvoly listů, ale také oddenky. Čerstvá lemongrass v lednici vydrží několik dní.

Na zimu je třeba citronovou trávu zpracovat. Stvoly můžete rozložit na síta, papíry či plechy a nechat vysušit. Sušená voňatka si uchovává své aroma, a stejně tak i mražená. Chcete-li, aby natě neztratily svou svěžest, skladujte je v mrazáku. Praktické jsou nakrájené na kousky zalité vodou ve formě na ledové kostky. Stačí však, když je tam jen vložíte na tácku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Citronová tráva provoní koupel i jídlo. Jak ji pěstovat a používat?