Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co dělat proti alergii na slunce? Udeřit může už v dubnu

Redakce

Redakce

9. 4. 2014

Alergie na slunce neboli solární dermatitida je poměrně časté onemocnění, byť o ní i mnoho nemocných příliš neví. Projevuje se podrážděním kůže ve formě vyrážek, ekzémů, pupínků či puchýřů v těch místech, které byly vystaveny slunečním paprskům.

Zatímco u někoho může mít lehčí průběh a objevovat se příležitostně, jiní jí trpí již od počátku dubna či května s prvním sluníčkem. Objevit se také může zhruba po 2 dnech pobytu u moře, kde jste opalování vystaveny neustále.

Preventivní opatření

Nejlepší je samozřejmě prevence. Nezbytné je mít u sebe speciální opalovací přípravky na sluneční alergii s ochranným faktorem 30–65 a rovněž krémy po opalování určené přímo alergikům.

Základem je samozřejmě také nevystavovat se přímo slunci, nenavštěvovat solária a vyhledávat stín. V nejkritičtější době mezi 11.–15. hodinou ideálně zůstat uvnitř místnosti. Důležité je mít rovněž pokrývku hlavy i světlé a vzdušné oblečení z přírodních materiálů. Nezbytnou nutností jsou kvalitní sluneční brýle!

Pokud se u vás alergie objeví poprvé, nebo i přes výše uvedenou prevenci, je potřeba se ihned vyvarovat dalších slunečních paprsků. Začněte užívat kalcium, zinek a především betakaroten a postižené partie zakrývejte nepřiléhavým oděvem z přírodních materiálů.

Na popáleniny přikládejte obklady namočené ve studené vodě, případně v černém čaji či bílém jogurtu. Pokud se objeví puchýře, v žádném případě je nepropichujte! Na obklady použijte vychlazenou vodu, která prošla varem, a pokud puchýře nemizejí, navštivte lékaře.

Léky na sluneční alergii

Na solární alergii lze předepsat také léky, ale vždy fungují jen s dodržováním uvedené prevence. Lékař vám může předepsat antihistaminika jako Zodac či Zyrtec, případně i antimalarika. Rovněž se používá tzv. fototerapie, která by měla zvyšovat toleranci vůči slunečnímu záření, ale výsledky zatím nebyly prokázány.

Jisté je, že slunce v některých případech léčí, ale může také zraňovat, jako v případě solární dermatitidy. Základem je včas ji rozpoznat a dodržovat preventivní opatření.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dělat proti alergii na slunce? Udeřit může už v dubnu